W piątek 13 października w Szkole Podstawowej w Nakomiadach uroczyście obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Wójta Gminy Kętrzyn, przedstawicieli Komisji Oświaty, członków Rady Rodziców, pracowników szkoły, sołtysa, emerytów, uczniów i rodziców serdecznie przywitała dyrektor szkoły Olga Wanago.
Następnie głos zabrał wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że praca pedagoga czy wychowawcy wiąże się z ogromnym poświęceniem. Życzył nauczycielom sukcesów, wytrwałości i poczucia satysfakcji. Do życzeń przyłączyli się również przedstawiciele Komisji Oświaty a także przewodnicząca Rady Rodziców Emilia Jackiewicz. Goście wręczyli nauczycielom oraz uczniom z zespołu artystycznego słodkie upominki. Z kolei dyrektor szkoły Olga Wanago wręczyła nagrody pedagogom i pracownikom obsługi.

     12 października w oddziale przedszkolnym w Nakomiadach było przesmacznie, a przede wszystkim zdrowo! Dzieci na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Po cyklu zajęć każdy przedszkolak już wie, jak ważne są dla nas owoce – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Tego dnia dzieci przyszły do przedszkola wyposażone przez rodziców w niezbędne przyrządy i różnorodne owoce.
Po krótkich przygotowaniach i dokładnym umyciu rąk i owoców każdy z wielkim zapałem zabrał się do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem.

      05 października 2017r. uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Biedaszkach pod opieką nauczycielek Aleksandry Jurach i Barbary Szulich w ramach akcji „Sprzątanie świata” pojechali do lasu w Siemkach na zaproszenie leśniczego pana Arkadiusza Petrusia. Pomimo niesprzyjającej pogody dzieci sprzątały wskazane przez pana leśniczego fragmenty lasu. Do akcji włączyli się również rodzice uczniów. Po zakończonej pracy odbyło się przygotowane przez pana A. Petrusia ognisko. W czasie pieczenia kiełbasek dzieci wysłuchały podleśniczego pana Jarosława Naumiuka, który opowiadał o specyfice zawodu leśnika i podał wiele cennych informacji na temat lasów w naszej okolicy.

      Kiedy jesień w pełnej krasie mieni się różnokolorowymi barwami, w kalendarzu pojawia się data 14 października. I chociaż nie jest to czerwona karta w kalendarzu, to ten dzień obchodzimy każdego roku wyjątkowo. To szczególna data. W tym dniu świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie nazywany przez dzieci Dniem Nauczyciela. Ale szkoła to nie tylko nauczyciele, ale wszyscy jej pracownicy, którzy oddają całe swoje serce, aby dzieciom było w niej dobrze i bezpiecznie.

      28 września 2017 roku Pani leśniczy Wiesława Pręcikowska z Nadleśnictwa Mrągowo powitała w Świętej Lipce uczniów klasy IV i V ze Szkoły Podstawowej w Wilkowie.
Ważnym zagadnieniem poruszanym przez Panią Wiesławę był temat zachowania się podczas pobytu w lesie. Po wysłuchaniu wszystkich zasad, dzieci wraz z wychowawcami klas Panią Ewą Bałdyga i Jolantą Baranowską oraz rodzicami uczniów wyruszyły na trzy kilometrową wędrówkę. W czasie spaceru Pani leśniczy przeprowadziła z dziećmi kilka interesujących pogadanek np. wytłumaczyła dlaczego ścinka drzew w lasach jest konieczna, wytłumaczyła jak posługiwać się mapą lasu, opowiadała o zwyczajach leśnych zwierząt oraz wspomniała kilka ciekawostek kulinarnych np. jak zrobić kawę z żołędzi.

     We wtorek, 10 października uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Uwierz w siebie, możesz wszystko, czyli skarbów wysypisko”. Porcję bardzo ważnych tematów połączonych z ogromną dawką humoru zasponsorowali nam aktorzy ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk.
Dzięki przygodom Radka i jego przyjaciółki Ali dzieci dowiedziały się, że w każdym z nas drzemie talent, który trzeba tylko odkryć. Ponadto miały okazję przypomnieć sobie, na czym polega zdrowe odżywanie. Razem z głównym bohaterem wymieniały, czym można zastąpić niezdrowe przekąski pełne pustych kalorii. Dodatkową atrakcją występu była wspólna zabawa ruchowa, która miała na celu podkreślenie rangi aktywności fizycznej dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

     W erze nowych technologii, smsów, komunikatorów, czy e-maili listy tradycyjne idą w zapomnienie. W Międzynarodowy Dzień Pisania Listów, czyli 9 października uczniowie II i III klasy postanowili wrócić do tradycji. Chcąc poznać magię i tajemniczość papierowego listu, rozpoczęli korespondencję z rówieśnikami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żabicach.
Była to dla nich doskonała okazja, by poćwiczyć umiejętność planowania wypowiedzi, zbierania myśli i dobierania słów, a także szlifowania estetyki odręcznego pisma.

 

      10 X uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Kruszewcu spotkali się z artystą- rzeźbiarzem w Art Gallery – Pracowni Autorskiej p. Jolanty i Jerzego Stankiewiczów w Kruszewcu. Pan Jerzy opowiedział o początkach, technice, pasji swojej pracy. Państwo Stankiewiczowie stworzyli kolekcję pod nazwą „ Magiczna Biżuteria Warmii i Mazur”, którą drugacy mieli przyjemność obejrzeć. Skąd pomysł kolekcji?- spytał Hubert K. Zainspirowaliśmy się ozdobami wytwarzanymi przez pradawne plemiona zamieszkujące nasze tereny m.in. Bartów, Galindów, Jaćwięgów- odpowiedział p. Jerzy. Wzory biżuterii posiadają nazwy własne w języku polskim i staropruskim- dodał. Pierwszy wzór z kolekcji to „Moc Bogini”, a w języku staropruskim „ WARE GENA” ( stąd też wywodzi się nazwa kolekcji biżuterii). Biżuteria ta została wyróżniona w 2008roku w konkursie „ Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur”.