W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski, jak również w trosce o wychowanie dzieci i młodzieży inspirowane wzorcami osobowymi, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty ogłosił wojewódzki konkurs pt. ,,100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”.
Konkurs adresowany był do nauczycieli, uczniów i rodziców.

Celem konkursu było ukazanie sylwetek tych uczniów i nauczycieli, którzy swoją postawą oraz zaangażowaniem w naukę i pracę, a także działalność społeczną dają przykład życia wypełnianego budowaniem różnorodnego dobra.

      Sezon na pyszne owoce i warzywa wciąż trwa! Nie zapominamy o tym także w Wilkowie. Każdy uczeń od kl.0 do kl.III już wie, że owoce i warzywa są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin. To one chronią i wzmacniają nasz organizm. Dzieci z naszego przedszkola brały udział w zajęciach podczas których rozmawiały na temat zdrowych przekąsek i potraw. Dowiedziały się jak ważne jest spożywanie regularnych posiłków, by zachować zdrowie i prawidłowo się rozwijać.

 

       W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty ogłosił wojewódzki konkurs plastyczny pt. „100-lecie Niepodległości”. Jego celem było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych uczniów oraz pogłębienie wiedzy o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski. Tematyka konkursu jest uwiecznieniem w formie plastycznej organizacji, postaci lub wydarzeń związanych z walką o odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r.

 

        5 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Kruszewcu i uczniowie klas 1-3 obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Organizatorkami bajkowych zabaw w przedszkolu były nauczycielki Beata Jaświn , Barbara Januszczak , Emilia Graczyk i Joanna Maścianica. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki, i że warto do nich powracać, jak również popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane. Bajki i baśnie pomagają naszym pociechom rozpoznawać emocje i są najlepszym narzędziem służącym wspieraniu ich rozwoju.

 

     W piękny słoneczny dzień 18 października uczniowie klasy szóstej i siódmej pod opieką nauczycieli geografii i biologii: Bożeny Kołodziej i Jolanty Czarneckiej przeżyli niezwykłą lekcję przyrody w rezerwacie ”Bajory” koło Srokowa.
Naszym opiekunem i przewodnikiem na edukacyjnej ścieżce była pani Irena Dziadoń - pracownik Nadleśnictwa Srokowo. Barwnym i niezwykle pouczającym opowieściom pani Ireny na temat napotkanych zwierząt i roślin, oraz gospodarki prowadzonej w lasach państwowych towarzyszył świergot ptaków i orzeźwiający zapach lasu. Skorzystaliśmy z wyjątkowej okazji i oglądaliśmy wspaniałe jesienne widoki jeziorka Chochlik i Kanału Mazurskiego.

       W październiku w Szkole Podstawowej w Nakomiadach został ogłoszony rodzinny konkurs plastyczno - techniczny pt. „DYNIOWE CUDA”, zorganizowany przez Ewę Bielińską i Jolantę Ślęzak.
Jego rozstrzygnięcie nastąpiło dnia 30 października 2018 r. podczas szkolnego apelu. Konkurs miał na celu rozwijanie wyobraźni twórczej i kreatywności w myśleniu, wzmacnianie więzi rodzinnej oraz wyzwalanie radości i zadowolenia ze wspólnie wykonanej pracy. Jak sam tytuł mówi gwiazdą konkursu była dynia. Początkowo mini galeria spowodowała ,że z każdym dniem coraz więcej rodziców i dzieci łapało dyniowego bakcyla.

     Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Wilkowie. 17 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia Klasy Pierwszej. Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Pan dyrektor Jarosław Charkot i wychowawca klasy pierwszej Anna Czubaszek przywitali wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszoklasistów. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi. Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów klasy pierwszej i drugiej. Udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć i recytować wiersze. Wszyscy spisali się „na medal”. 

      W ramach uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu i Biedaszek uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Warszawy i Sulejówka. Podczas wyjazdu poznali historię niektórych postaci związanych z walką o niepodległość na przestrzeni wieków. Pierwszym miejscem, które odwiedzili była warszawska Cytadela – wzniesiona po powstaniu listopadowym na rozkaz cara Mikołaja I. Miała być przestrogą i punktem kontrolującym przejawy buntu i chęci wywołania kolejnego powstania. Uczniowie obejrzeli tam film poświęcony Romualdowi Trauguttowi, ostatniemu dyktatorowi powstania styczniowego, a także poznali losy wiezionego w Pawilonie X Józefa Piłsudskiego.