Uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej w Kruszewcu biorą udział w programie „Od uprawy do potrawy”. W ramach tego programu byli na wycieczce edukacyjnej do TESCO przy ul. Budowlanej w Kętrzynie. Uczestniczyli w „Ekspedycji smaków”. Na początku podczas „burzy mózgów” wybrali sobie nazwę: „Eksplozja groszka”. Dowiedzieli się między innymi, jak prawidłowo czytać etykiety i odkodować jajko, poznali piramidę żywienia oraz próbowali nowych smaków, a wszystko w formie gry terenowej. Na nasze dzieci czekało wiele zagadek i ciekawostek związanych z tematyką edukacji kulinarnej i niemarnowania jedzenia. Przyniosło to uczniom dużo satysfakcji, a przygoda, którą wspólnie przeżyli zostanie na długo w Ich pamięci.

      30 kwietnia uczniowie klasy I i III uczestniczyli w zajęciach biblioterapeutycznych przygotowanych przez panią Sylwię Wąsowicz z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kętrzynie pod tytułem "Jak pokonać złość?". Najważniejszym celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że złość dotyka każdego człowieka tak samo, jak smutek, ból, strach czy radość. Pani Sylwia opowiedziała dzieciom o tym, czym ów gniew jest, skąd się bierze i jak można go opanować...

 

      W maju 1950 roku francuski polityk Robert Schuman, we współpracy z  ekonomistą Jeanem Monnetem  i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Plan miał na celu ekonomiczne powiązanie obu krajów, tak aby można było kontrolować przemysł zbrojeniowy Zachodnich Niemiec i zarazem zintegrować go z innymi gospodarkami. W zamyśle miało to również wykluczyć ryzyko przyszłej wojny ekonomicznej.
W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą stała się Wspólnota Europejska, a od 2009 r. dzisiejsza Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia właśnie 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.

      Dnia 05.04.2019 r. uczniowie klas VII-VIII ze Szkoły Podstawowej w Biedaszkach uczestniczyli w Dniu Otwartym zorganizowanym przez Centrum Szkolenia SG i Warmińsko-Mazurski Oddział SG. Uczniowie wraz z opiekunami D. Rozbicką i L. Gabryszak mieli okazję poznać specyfikę służby funkcjonariusza Straży Granicznej oraz sprzęt służbowy wykorzystywany w szkoleniu. Młodzież szczególną uwagę zwróciła na roboty pirotechniczne, drona i pojazd jednostki obserwacyjnej.

Ciekawostką dla uczestników okazały się wszystkie punkty związane z podróżami i obowiązkami każdego pasażera na lotnisku, zobaczyli urządzenie do prześwietlania bagażu oraz przeszli przez bramkę do wykrywania metali. Jednym z punktów programu była również ciekawa lekcja historii połączona z wystawą najlepszych eksponatów formacji granicznych.

 

        W czwartek 04.04.2019 r. dzieci z grup „Misie” i „Smerfy” ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu, pod opieką nauczycieli i rodziców, wyjechały na wycieczkę, do Ośrodka Aktywnego Wypoczynku „Gwarek” w Pięknej Górze koło Giżycka. Głównym celem wyjazdu był udział w projekcie edukacyjnym pt. „Pogoń za Wielkanocnym Zającem”.


Oto jego program:


• KURNIK W BUDOWIE- zainspiruj się gotowymi budowlami, puść wodze fantazji i pomóż Kurczakom odbudować kurnik korzystając z materiałów w duchu Montessori,
• KURKA WODNA- śmigusowe, wodne wyzwania w zatoce Kicajskiej,
• KURCZAK NA DACHU- interaktywne figle na deskach teatru,
• KICADEŁKO- sprawdź sam, jak Kurczaki bawią się w krainie pełnej wielkanocnych niespodzianek,
• W TAJEMNICZYM OGRODZIE- czyli wykonaj zadania podczas gry w rozmiarze XXL,
• NORKA ZAJĄCA- odwiedziny w zakręconym, sensorycznym tunelu pełnym zagadkowych korytarzy,
• AWANTURA O JAJA- weź udział w teleturnieju łączącym zadania zręcznościowe i wiedzę o tradycjach wielkanocnych.

       4 kwietnia w SP w Kruszewcu odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski. Brało w nim udział 13 uczniów z klas I-III. Uczniowie recytowali wiersze takich poetów jak: J. Tuwim, J. Brzechwa, A. Fredro, M. Bartkowicz, T. Plebański. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: Elwira Żukowska (organizator), Marzena Szczur (poeta), Barbara Wiłkowska (nauczyciel) i Natalia Koziatek (rodzic). Wybór najlepszej dwójki był niełatwy, ponieważ wszyscy pokazali wysoki poziom recytacji. Jednak prawie jednogłośnie komisja zdecydowała, iż do eliminacji gminnych przechodzi Jakub Żejmo z klasy II b oraz Daniel Szarejko z klasy III, podopieczni Jolanty Urbaniak i Elwiry Żukowskiej. Kuba recytował wiersz „Telefon od wuja Leona” T. Plebańskiego, a Daniel „Okulary” J. Tuwima. Życzymy im powodzenia podczas konkursu gminnego.

"Cudze chwalicie, swego nie znacie''


       Uczniowie klasy V i VII ze Szkoły Podstawowej w Biedaszkach mieli okazję poznać historię najbliższego rejonu. Dnia 29 marca wybrali się ze swoimi nauczycielami do Gierłoży, aby ugruntować swoje wiadomości związane z okresem II wojny światowej. Tuż po przyjeździe na miejsce powitał gości pan przewodnik, Wojciech Kozioł. Jego opowieści o losach naszej ziemi zmusiły do szczególnej uwagi nawet tych, którzy już bywali w Kwaterze Hitlera.
Gierłoż to osada i las należące od połowy XVI wieku do Kętrzyna. W latach 1940- 1944 wybudowano tu polową kwaterę Adolfa Hitlera- Wilczy Szaniec. Znajduje się tutaj kompleks kilkudziesięciu bunkrów wysadzonych w styczniu 1945 roku przez wycofujące się wojska niemieckie. W kwaterze przebywali najważniejsi dostojnicy III Rzeszy: Goering, Keitel, Bormann oraz Hitler, który spędził tu ponad 900 dni. Znaleźć tu można tablicę upamiętniającą miejsce nieudanego zamachu na Hitlera, którego dokonał pułkownik Claus Schenk von Staufenberg.

      W środę 27 marca odbyła się w naszej szkole nietypowa lekcja historii. Uczniowie obejrzeli pokaz, prezentację grupy rekonstrukcyjnej dotyczącą historii Polski XVI wieku. Za panowania ostatnich Jagiellonów Polska stała się jednym z największych państw europejskich. W polityce zagranicznej, kulturze i gospodarce nastąpił nasz „złoty wiek”. Prowadzący wykorzystali wiele ciekawych rekwizytów, zachęcając dzieci i młodzież do czynnego  udziału w zajęciach. Wszyscy mieli szansę zrozumieć pozytywne i negatywne zjawiska w okresie „złotego wieku”, z jakimi problemami, wojnami musieli borykać się nasi przodkowie. Uczniowie dowiedzieli się o największych bitwach naszej ciężkozbrojnej jazdy, Husarii. Husarze byli fenomenem na skalę światową. Stoczyli setki bitew i przez dziesiątki lat siali postrach wśród europejskich armii. Prelegenci poprowadzili lekcję w sposób ciekawy i humorystyczny.