Tysiące migających światełek, ciepło kominka i słodki zapach świeżo upieczonych pierników-właśnie w takiej aurze mieszka Święty Mikołaj, którego 12 grudnia 2017r. odwiedziły dzieci z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Wilkowie. Na powitanie maluchów z Wilkowa Św. Mikołaj wysłał swoje elfy, które wprowadziły dzieci w świat magii świąt, wyobraźni i zabawy. Sympatyczny, siwy pan przygotował dla dzieci szereg atrakcji. Uczniowie odwiedzili pracownię Elfów, w której wyrabiały ozdoby świąteczne, własnoręcznie przygotowywały bombkę i odwiedziły Świąteczną Pocztę. Był też czas na figle z elfami w Gwiazdkowym Placu Zabaw. Dużo niesamowitych wrażeń przyniosło dzieciom wskoczenie do komina i dostarczenie dzieciom prezentów pod świerkowe drzewko. Oczywiście był czas na omówienie bożonarodzeniowych tradycji. Dla każdego uczestnika wycieczki najważniejsze było spotkanie ze Świętym Mikołajem, który zaprosił wszystkich do swojej komnaty.

     11 grudnia 2017 r w Szkole Podstawowej w Biedaszkach odbył się uroczysty apel z okazji Święta Szkoły i Patrona Janusza Korczaka, podczas którego gościliśmy panią Inspektor Oświaty Annę Abramowicz. Apel zainaugurowany został odśpiewaniem hymnu szkolnego oraz złożeniem kwiatów pod popiersiem patrona przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Ważnym momentem obchodów Dnia Patrona było wystąpienie pani dyrektor Jolanty Czarneckiej, która zaprezentowała sztandar szkoły i opowiedziała o znaczeniu symboli, które się na nim znajdują. Uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem p.B.Szulich zaprezentowali wiersze, piosenki i krótkie przedstawienie pt: „Rozmowa z dziadkiem”, mówiące o wybitnym człowieku, który zasługuje na szacunek i pamięć, który zawsze był pomocny innym i dla nich poświęcił swoje życie. Program artystyczny wzbogacony został o utwór „O Januszu Korczaku” zaśpiewany przez najmłodszych uczniów naszej szkoły – dzieci z grupy przedszkolnej i zerówki.

     Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Biedaszkach po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. Głównym założeniem przedsięwzięcia jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy. W ramach „Szlachetnej Paczki” docieramy z pomocą do rodzin najbardziej potrzebujących, w szczególności do rodzin wielodzietnych oraz do osób starszych i samotnych.
W tym roku Samorząd Uczniowski zbierał pieniądze na nową odzież dla starszej, samotnej pani z Kętrzyna. Nauczyciele, rodzice i uczniowie przynosili artykuły spożywcze, środki czystości dla rodziny wybranej przez szkolnego koordynatora p. Barbarę Szulich. Artykuły przyniesione przez uczniów oraz te zakupione przez nauczycieli zostały spakowane, opisane i przekazane 9 grudnia do punktu zbiorczego w Kętrzynie .

      13 grudnia 2017r. klasy II – IV Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wybrały się na seans do kina „Gwiazda” w Kętrzynie, by obejrzeć film animowany pt. „Coco”.
Film opowiada historię młodego Miguela, potomka meksykańskiej rodziny, która od pokoleń zajmuje się szewstwem. Nie ma jednak ochoty stać się częścią rodzinnego interesu. Zamiast szyć buty woli zająć się muzyką i być taki, jak jego idol - Ernesto de la Cruz. Jest tylko jeden problem: prapradziadek Miguela opuścił swój dom, by robić karierę w muzyce. Złamał tym serce praprababci Miguela i ich córki, tytułowej Coco. Od tego czasu muzyka w rodzinie jest absolutnie zakazana.
„Coco” to rozgrywającą się w dwóch niezwykłych światach opowieść o uniwersalnych wartościach – rodzinie, miłości, marzeniach, o tym, co dobre i piękne, o tym, że warto podążać za marzeniami. To zabawny, a jednocześnie bardzo mądry film.


Twórcy umieścili akcję w kolorowym świecie meksykańskiego folkloru, podczas Dia De los Muertos – meksykańskiego święta zmarłych niezwykłego dla polskich wyobrażeń i wpisanego na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. To także jest ważnym atutem filmu pokazującym, jak ogólnoludzkie wartości są niezależne od odmienności kulturowych.

      36 lat temu w Polsce rozpoczął się stan wojenny. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a gen. Wojciech Jaruzelski poinformował w porannym wystąpieniu radiowym o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku. W ogromnej operacji milicyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych. 

      To już tradycja. W grudniu po raz trzeci w naszej szkole odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe pod kierunkiem p. B.Szulich, p. Kseni Góźdź i p. Lucyny Gabryszak. Wzięli w nich udział uczniowie wraz z rodzicami. Każdy z uczestników otrzymał komplet materiałów niezbędnych do wykonania ozdób świątecznych. Program warsztatów obejmował tworzenie anioła z siatki budowlanej i kuli styropianowej, wykonanie stroika przy użyciu wianuszka wiklinowego i wielu innych ozdób, które powstały dzięki kreatywności zebranych. Każdy uczestnik spotkania wrócił do domu z własnoręcznie wykonanym aniołem. Pozostałe ozdoby zostaną sprzedane na kiermaszu szkolnym, a dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na zakup materiałów do wykonania drobnych upominków dla osób samotnych i starszych w naszej okolicy.

       We wtorek 12 grudnia w Szkole Podstawowej w Nakomiadach odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Miały one na celu wprowadzenie społeczności szkolnej w nastrój zbliżających się świat oraz integrację środowiska.
Dyrektor szkoły Olga Wanago przywitała uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: przedstawiciel Komisji Oświaty Jadwiga Bazyluk, sołtys Tomasz Wyszomirski i przewodnicząca Rady Rodziców Emilia Jackiewicz. 
Warsztaty rozpoczęły się wspaniałym koncertem kolęd, w wykonaniu uczniów poszczególnych klas, przy akompaniamencie Mateusza Szostkowskiego. Niektóre kolędy otrzymały niezwykłą i oryginalną aranżację.

       W dniu Światowego Dnia AIDS uczniowie z Nakomiad wzięły udział w akcji profilaktycznej „Zawsze razem”. Z tej okazji pedagog szkolny p. Justyna Gregorczyk i pielęgniarka zapoznały dzieci z broszurką „Zawsze razem”, która promuje postawy akceptacji i tolerancji wobec osób zarażonych śmiertelnym wirusem.
Natomiast najmłodsi wychowankowie kolorowali ilustracje związane z tą tematyką. Dzięki przeprowadzonym działaniom profilaktycznym uczniowie zdobyli rzetelną wiedzę na temat wirusa HIV i choroby AIDS oraz wzmocnili swoje poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.