Matematyka jest kluczem do nauki, którego nie można zgubić, więc spróbuj go polubić.

12 marca Szkoła Podstawowa w Nakomiadach przyłączyła się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Matematyki. Celem akcji było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów oraz wyrabianie umiejętności pracy zespołowej.

W tym dniu królowały liczby i zabawy matematyczne. Uczniowie klas I-III brali udział w zabawach, które pozwoliły na kształcenie kompetencji matematycznych. Dzieci pracując w zespołach, opracowywały autorskie gry planszowe. Wymyślały tytuł, zasady, rysowały planszę, aby na koniec oddać się przyjemności grania. Idealnym materiałem matematycznym okazały się w tym dniu karty do grania. Dzięki nim uczniowie klasy pierwszej doskonalili umiejętność dodawania i odejmowania oraz logicznego myślenia. 

       Dnia 22 lutego 2019 roku odbyło się kolejne już "Spotkanie z muzyką". Tym razem tematem przewodnim był walc, który jak się okazało niejedno ma oblicze. Duet Jonatan i Kacper powitali uczniów klas 0 – VIII utworem "Nad pięknym modrym Dunajem", autorstwa Johanna Straussa II, skomponowanym w 1867 roku. Muzycy zapoznali młodą publiczność z podziałem walca na: wiedeński, angielski, stylizowany i francuski. Jak się łatwo domyślić, pierwszy powstał w Wiedniu, czyli w Austrii, drugi zaś w Anglii. Walców jest jednak więcej – mamy też walc rosyjski oraz francuski. Kacper i Jonatan przepięknie zagrali na flecie z towarzyszeniem gitary walc rosyjski "Na stokach Mandżurii", który skomponował Ilia Szatrow. Mieliśmy okazję posłuchać walca, który jest melodią do filmów m.in. walc z filmu "Noce i dnie". Duet wykonał utwór na altówce i gitarze. Na zakończenie usłyszeliśmy walc Szostakowicza, utwór pełen energii i emocji. Dziękujemy za wspaniałą lekcję muzyki.

       Uczniowie klas IV-VIII wraz z oddziałami gimnazjalnymi uczestniczyli w żywej lekcji historii zatytułowanej „Polscy bohaterowie narodowi- legenda Józefa Piłsudskiego” przygotowaną przez bractwo rycerskie z Gniewu. Uczniowie zostali przeniesieni w odległe czasy, sięgające średniowiecza aż po czasy nowożytne, wcielając się kolejno w średniowiecznego rycerza, husarza, grenadiera, legionistę oraz samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Dodatkowo poznali umiejętność posługiwania się bronią np. mieczem, sztucerem, a także mogli sprawdzić swoją wiedzę przez udzielanie odpowiedzi na zadawanie pytania przez prowadzącego. W czasie lekcji nie zabrakło również humoru, dzięki któremu spotkanie z historią nie było nudne i na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

 

       Tradycyjnie w Tłusty Czwartek uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu zorganizowali kiermasz ciast. Pyszne wypieki przygotowali rodzice naszych uczniów oraz sami uczniowie. Dzięki tej akcji możemy wspierać dalszą edukację naszej podopiecznej Marty Yanwou Jacquette oraz innych dzieci z Kamerunu, a także talenty naszych uczniów przez wpłacenie część uzyskanej kwoty na stypendium św. Mikołaja. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i sprzedaż ciast składamy serdeczne podziękowania.

 

        1 marca 2019 r. uczniowie szkoły uczcili Żołnierzy Niezłomnych. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu. Apel przypomniał przemilczaną przez wiele lat historię dotyczącą polskiego powstania antykomunistycznego. Uczniowie opowiedzieli historię siedmiu żołnierzy, którzy po walce z okupantem niemieckim, nie złożyli broni, gdy pojawił się nowy okupant - radziecki, i dalej postanowili walczyć o wolną, niezależną Polskę.  Apel wzbogaciły piosenki patriotyczne, które żaspiewały uczennice kl VI. Przedstawienie, ze względu na ważność przesłania zostało pokazane ponownie 7 marca dla rodziców i mieszkańców Biedaszek, a także zaproszonych gości: pana Paweła Bobrowskiego - Wójta Gminy Kętrzyn, pani Anny Abramowicz - Inspektora Oświaty. Uroczystość spotkała się z życzliwym przyjęciem o czym świadczył gorący aplauz.

      4 marca 2019r. w Szkole Podstawowej w Wilkowie odbyły się II Gminne Spotkania z Polską Piosenką. Celem konkursu zorganizowanego przez gospodarzy jest propagowanie polskiej piosenki, zarówno autorów tekstów, jak i wykonawców.
W konkursie brali udział w trzech kategoriach wiekowych soliści i zespoły ze szkół naszej gminy. A oto wyniki:

 

        Już po raz drugi Szkoła Podstawowa w Nakomiadach przyłączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. 21 lutego w bibliotece szkolnej odbył się cykl zajęć, który miały na celu podnoszenie świadomości językowej. 

W programie spotkań bibliotecznych pojawiły się zabawy ortograficzne i gramatyczne. W ruch "poszły" gry językowe.  Młodsze dzieci układały wyrazy, ćwiczyły kolejność liter polskiego alfabetu na talerzach z mąką. Nieco starsze zmagały się z łamańcami językowymi oraz wykonywały plakat promujący kulturę języka.

 

      Dnia 01 marca 2019 roku, uczniowie klasy 7 wzięli udział w 2 - godzinnych warsztatach o tematyce „Rynek edukacyjny a predyspozycje zawodowe”, które odbyły się w Młodzieżowym Centrum Kariery w Kętrzynie. Zajęcia prowadził doradca zawodowy MCK p. Łukasz Żebrowski.

Celem warsztatów było kształtowanie umiejętności oceny swoich możliwości; pomoc uczniom w określeniu i sprecyzowaniu zainteresowań, uzdolnień i własnych predyspozycji; budowanie obrazu samego siebie; motywowanie do podnoszenia i rozwoju swoich kompetencji i kwalifikacji; poznanie oferty edukacyjnej w powiecie kętrzyńskim.