Dnia 07 listopada 2019r. w Szkole Podstawowej w Wilkowie odbyła się uroczysta akademia z okazji 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość została przygotowana przez uczniów naszej szkoły , a nad jej przebiegiem czuwały p. E.Ślązak i p. D.Wiktorek.
Było to widowisko artystyczno-historyczne mówiące o odzyskaniu niepodległości przez Polaków i o powstaniu Państwa Polskiego w roku 1918. Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wprowadzeniu pocztu flagowego rozpoczęła się część artystyczna.

 

    8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Biedaszkach odbył się VI Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej ,,Tobie, Polsko”. Wszystkich uczestników festiwalu w tym dniu zjednoczyło wspólne przeżywanie
101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz chęć śpiewania polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Mieliśmy okazję czcić Polskę radośnie. Przez to wspólnie śpiewanie pragnęliśmy pokazać, że „Patriotyzm to nie jest starodawne pojęcie, które należy odłożyć do muzealnej gabloty. Patriotyzm to życiodajna siła pulsująca w głębi szlachetnych serc”.
Festiwal został objęty Honorowym Patronatem przez:
- Wójta Gminy Kętrzyn pana Pawła Bobrowskiego,
- Dowódcę 41. Batalionu Lekkiej Piechoty w Giżycku ppłk Artura Tomaszewskiego,
- Komendanta Policji w Kętrzynie insp. Dariusza Ślęzaka.

     Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, we wtorek 12 listopada w Szkole Podstawowej w Nakomiadach, odbył się uroczysty apel. Dyrektor szkoły Olga Wanago przywitała zaproszonych gości, rodziców oraz uczniów. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciły przewodnicząca Rady Gminy Teresa Juchniewicz, inspektor ds. oświaty Anna Abramowicz oraz członek Komisji Oświaty Beata Bohdanowicz.
Uczniowie, w krótkim zarysie historycznym, zapoznali publiczność z polską drogą do wolności. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki walce, wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa - począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, poprzez Legiony Polskie we Włoszech, powstania narodowe, a skończywszy na Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego.

       Dnia 25 .10.2019r. Szkoła Podstawowa w Wilkowie wzięła udział w akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”, której celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.
Uczniowie klasy VIII pod opieką p. E. Ślązak w ramach akcji zorganizowali zbiórkę wśród społeczności szkolnej na zakup zniczy i kwiatów. Następnie odwiedzili cmentarz parafialny w Wilkowie. Uporządkowali groby, postawili kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła II i obeliskiem odsłoniętym w 100 rocznicę odzyskania niepodległości „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy 1918-2018” oraz na opuszczonych i zapomnianych grobach.

      Po raz pierwszy w tym roku szkolnym 30 X dzieci z klas 0-III z SP w Wilkowie wybrały się na wycieczkę. Celem podróży było Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i zaplanowana lekcja z edukacji regionalnej. Dzieci z klas I-III wykazał się wiedzą uczestnicząc w zajęciach na temat „ Co do czego służyło 100 lat temu?” Motywem przewodnim lekcji było życie codzienne naszych przodków i przedmioty jakimi się posługiwali. Natomiast grupa przedszkolna wzięła udział w lekcji pt. „Dawne gry i zabawy”. Dzieci aktywnie bawiąc się, poznały zasady gier i przykłady zabaw naszych babć i dziadków.

 

      8 listopada Szkoła Podstawowa w Kruszewcu gościła aktorów Studia Artystycznego „Arena” z Białegostoku. Uczniowie obejrzeli przedstawienie teatralne pt.: „Wystarczy mieć czyste serce”.
Dzieci poznały historię pięknej księżniczki, która kuszona była przez diabła. Dzięki radom dobrej wróżki księżniczka potrafiła oprzeć się złym pokusom. Morałem opowieści było to, iż za dobroć zostaniemy nagrodzeni, a za zło czeka nas kara. Po przedstawieniu mali widzowie nagrodzili aktorów gromkimi brawami.

      "Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie, A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie".

Maria Konopnicka

     5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt -Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Bajki oraz baśnie pełne są przygód wymyślonych bohaterów, którzy walczą ze złem, pokonują wszelkie trudności, rozweselają, bawią, przekazują ważne prawdy życiowe. Nieraz stają się oni bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom.

      W ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego w szkole podejmuje są różnorodne inicjatywy wspierające młodzież w planowaniu ścieżek edukacyjno-zawodowych.
Jedną z nich była wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy w Kętrzynie uczniów klasy piątej i siódmej.
Celem wycieczki było poznanie jednej z instytucji rynku pracy, która wspiera m.in. młode osoby w efektywnym poruszaniu się po rynku pracy. Podczas zwiedzania urzędu uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy w poszczególnych wydziałach i aktywnymi formami pomocy, jakich udziela PUP osobom poszukującym zatrudnienia. Należą do nich m.in. doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia dla osób bezrobotnych.