Czwartkowe południe 19 lutego 2015 roku w Gimnazjum Gminnym w Karolewie zapłonęło czerwienią serc, gorącem romantycznych wyznań oraz płomieniem miłosnych pieśni i piosenek. To uczniowie klasy III B, w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego, zaprezentowali program zatytułowany: „Dobrze widzi się tylko sercem…” – O miłości w literaturze, muzyce i malarstwie. Nad stroną literacką przedsięwzięcia czuwała polonistka Urszula Konieczka, o oprawę muzyczną zadbała pani Monika Grudzińska, a dekoracje przygotowała pani Ewa Bartasun.

 

 

 

 

W programie wzięli udział uczniowie klasy III B, ze wsparciem przedstawicieli klasy IC i IIIC oraz członkowie chóru szkolnego pracującego pod kierunkiem pani Moniki Grudzińskiej. Uroczystość zaszczycili swoim przybyciem zaproszeni goście – Inspektor Oświaty Gminy Kętrzyn Pani Irena Trzeciakowska, przedstawicielki Rady Rodziców – panie Małgorzata Karasik, Beata Kiljańczyk i Justyna Balcerzak oraz Dyrektor Małgorzata Zacharjasz, uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi. Podczas walentynkowego spotkania nie mogło zabraknąć okazjonalnych kartek z życzeniami, słodyczy i drobnych upominków.

 

Wszystkich zgromadzonych otoczyła aura miłosnych wyznań, gorących słów, słodkich pocałunków i pięknych poetyckich deklaracji. Wspólnie odkrywaliśmy miłość nieznaną, pamiętając, że wszyscy chcą kochać w gminie, w Kętrzynie, wiedząc, że kochać, jak to łatwo powiedzieć i licząc na to, że miłość nam wszystko wybaczy. Przypomnieliśmy sobie, że prawdziwa miłość nie wyczerpuje się nigdy, że łaskawa jest, wszystko wybacza, często miewa zawiązane oczy, sama w sobie jest szczęściem, jest cierpliwa i gniewem się nie unosi. Trafili się też sceptycy, którzy twierdzą, że z miłością jest jak z duchami – wszyscy o nich mówią, ale nikt ich nie widział. Byliśmy także świadkami próby pozyskania żebra Adama, stworzenia Ewy, burzowych błysków i grzmotów oraz demonstracji tłumu przedstawicieli rodzaju męskiego z transparentem o treści: „Nie! Nie oddamy ani jednego żebra!”

 

Nastroje przeplatały się, emocje mieszały i było „ i straszno, i śmieszno”, a chór szkolny dzielnie podsycał te zmienne stany ducha, których ukoronowaniem było mistrzowskie wykonanie na głosy „Dumki na dwa serca”. Nie można nie wspomnieć choćby słowem o piosenkach wykonanych przez Dominikę Siwek, uczennicę klasy IIIB. To w dużym stopniu był jej dzień. Brawurowe wykonanie piosenek „Rękawiczki”, ‘Modlitwa o miłość prawdziwą”, „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „List” stało się prawdziwą ozdobą walentynkowego spotkania.

 

Kiedy emocje sięgnęły zenitu, płonęły świece i mocniej biły serca widzów, artyści mogli zrobić już tylko jedno: sprowadzić wszystkich na ziemię. I zrobili to… Popłynęły słowa wygłoszone dziarskimi głosami:

 

„Jeśli do ludzia tuli się ludź, to ludź do ludzia musi coś czuć!”

 

Na zakończenie spotkania nie zabrakło ciepłych słów, które popłynęły z ust Pani Inspektor Ireny Trzeciakowskiej i pani Dyrektor Małgorzaty Zacharjasz. Obie Panie pogratulowały uczniom i ich rodzicom, podziękowały zaangażowanym w projekt nauczycielom oraz wyraziły swoje uznanie i podziw dla ich artystycznych wyczynów. Nie obyło się bez elementu zaskoczenia i chwil wzruszenia, jakie – wywołane okazałym bukietem przepięknych wiosennych tulipanów – przeżyła pisząca te słowa –

Urszula Konieczka.