5 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej w Kruszewcu i uczniowie klas 1-3 obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Organizatorkami bajkowych zabaw w przedszkolu były nauczycielki Beata Jaświn , Barbara Januszczak , Emilia Graczyk i Joanna Maścianica. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacania wyobraźni. Bajka towarzyszy nam już od najmłodszych lat. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki, i że warto do nich powracać, jak również popularyzowanie tradycyjnych bajek, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane. Bajki i baśnie pomagają naszym pociechom rozpoznawać emocje i są najlepszym narzędziem służącym wspieraniu ich rozwoju.

 

     W nawiązaniu do Święta Niepodległości w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia, które miały na celu przybliżenie dzieciom takich słów jak: Polska, Ojczyzna, Mazurek Dąbrowskiego itp. W związku z tym 12 października 2018 r. dzieci z grupy „Misie” i „Smerfy”odwiedziła Pani Marta K.,szeregowy rezerwy, starszy strzelec. Podczas spotkania Pani Marta opowiedziała przedszkolakom o swojej służbie i specyfice pracy żołnierza. Zaprezentowała swój mundur oraz pokazała zdjęcia z działań na poligonie. Dzieci miały możliwość przymierzyć żołnierskie nakrycie głowy i wysłuchały informacji na temat obrony narodowej. Zaprosiły Panią Martę do wspólnej zabawy i zaśpiewały piosenkę patriotyczną. Tematyka wojskowa zafascynowała zarówno chłopców jak i dziewczynki. Dziękujemy serdecznie Pani Marcie za wizytę w naszym przedszkolu.

       Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Przedszkolu w Biedaszkach odbyła się 30 października. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście. Mali artyści z grupy „Misie” zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce, grę na instrumentach oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor Jolantę Czarnecką. Na pamiątkę pasowania każde dziecko otrzymało znaczek z misiem. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zaproszeni zostali do wspólnego poczęstunku.

      Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Nasze zabiegi, aby zachęcić dzieci do kontaktu z książką będą miały ogromne znaczenie w ich dalszej nauce szkolnej i uczestnictwie w kulturze. Częste czytanie bajek wpływa znacząco na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, wzbogaca ich wiedzę o świecie jednocześnie kształtując wrażliwość moralną. W dzisiejszych czasach zdominowanych przez telewizję i komputery chwile poświęcone na wspólne czytanie książek w rodzinie pozwalają tworzyć atmosferę ciepła, intymności, wzajemnej bliskości, a dorosłym dodatkowo dostarczają momentów, kiedy można odpocząć od pośpiechu i codziennych spraw. Dlatego w październiku 2018 r., wspólnie z rodzicami rozpoczęliśmy akcję "Mamo, tato poczytaj mi bajeczkę", która miała na celu kształcenie nawyków czytelniczych, dbania o książki i szanowania ich, a także przekazywanie za pośrednictwem literatury wartości moralnych oraz budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem.

     Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, czy życiu przedszkola urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodziliśmy w tym roku 28 września. Ten dzień był szczególny dla chłopców z grup „Smerfy" i „Misie”. Dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały. Nie brakowało także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci, który przygotowała jedna z mam p. Justyna Sztejter. Dziękujemy!