Dnia 13 listopada w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Biedaszkach odbyły się warsztaty międzypokoleniowe zatytułowane „Mirabelka – świadek historii” na podstawie książki Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”.
Celem warsztatów była przede wszystkim promocja czytelnictwa oraz wzbudzenie zainteresowania historią Polski, zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną, a także włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości.
Spotkanie rozpoczęliśmy od zabawy integrującej, następnie obejrzeliśmy film o prawdziwej bohaterce opowiadania. Wystąpił w nim autor książki Cezary Harasimowicz, który opowiedział o losach i umiejscowieniu Mirabelki. Uczestnicy poznali, gdzie rosła i co się z nią stało. Na podstawie czytanych fragmentów książki odbyły się rozmowy na ważne tematy: kim są Żydzi, co to jest wojna, jak wyglądało życie w getcie… Poznaliśmy działalność pani Ireny Sendlerowej, zatrzymaliśmy się dłużej przy zdaniu zapisanym w Talmudzie: Tam, gdzie nie ma ludzi, staraj się być człowiekiem”.

       Piątek, 09.11.18 r. był dniem niezwykłym w Szkole Podstawowej w Biedaszkach. To także dzień niezwykły dla milionów naszych rodaków. Tego dnia uczczono zbliżającą się setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Sto lat temu Polska wróciła na mapy świata po 123 latach niewoli.
Dziewiątego listopada nasza szkoła od samego rana zachwycała kolorami biało- czerwonymi. Pięknie udekorowane klasy, korytarze oraz cała społeczność szkolna z kotylionami w barwach ojczystych. Panował odświętny nastrój i jakaś niewypowiedziana duma, wszak jesteśmy Polakami. Uczniowie klasy siódmej oraz chór szkolny przygotowali uroczystą akademię z okazji kolejnej rocznicy Święta Niepodległości. Było krótkie przypomnienie krwawej historii naszego kraju, przedstawienie trudnej drogi do wolności i wreszcie niewypowiedziana radość z odzyskania niepodległości. Chór wykonał szereg piosenek z tamtego okresu. Mury szkolne rozbrzmiały słowami "Roty'', bo każdy uczeń wiedział, że "Jest taki kraj''.

"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród..."


        Te słowa Roty M.Konopnickiej i wielu innych pieśni patriotycznych wybrzmiewały dumnie 13 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Biedaszkach, gdzie odbył się - już po raz 5.- Gminny Festiwal Piosenki Patriotycznej pod hasłem" Tobie Polsko" .
W tym prestiżowym konkursie nie mogło oczywiście zabraknąć naszych uczniów- reprezentantów Szkoły Podstawowej w Kruszewcu.
Uczestnicy startowali w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. Wykonywane przez młodych artystów pieśni pełne miłości i patosu, niezwykle poruszyły serca widowni i jurorów. Przy słowach "Polskich kwiatów" czy „Pierwszej Brygady” niejednemu zakręciła się łza w oku. Równie wzruszające były wykonania „Białych róż”, ”Dziewczyny z granatem” czy "Dziś do ciebie przyjść nie mogę". Repertuar ten uzupełniały utwory skoczne, budzące radość w sercu i niosące nadzieję, m.in. „Wojenko, wojenko” czy „Ułani”.

     W piękny słoneczny dzień 18 października uczniowie klasy szóstej i siódmej pod opieką nauczycieli geografii i biologii: Bożeny Kołodziej i Jolanty Czarneckiej przeżyli niezwykłą lekcję przyrody w rezerwacie ”Bajory” koło Srokowa.
Naszym opiekunem i przewodnikiem na edukacyjnej ścieżce była pani Irena Dziadoń - pracownik Nadleśnictwa Srokowo. Barwnym i niezwykle pouczającym opowieściom pani Ireny na temat napotkanych zwierząt i roślin, oraz gospodarki prowadzonej w lasach państwowych towarzyszył świergot ptaków i orzeźwiający zapach lasu. Skorzystaliśmy z wyjątkowej okazji i oglądaliśmy wspaniałe jesienne widoki jeziorka Chochlik i Kanału Mazurskiego.

      Dnia 7 października 2018 roku uczniowie klas: IV, V i VI SP w Biedaszkach wzięli udział w szkolnym konkursie recytatorskim. Uczestnicy przygotowali i recytowali utwory poetyckie o tematyce patriotycznej. To spotkanie odbyło się w ramach programu „Piękna Nasza Polska Cała”. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów. Klasę IV reprezentowało czworo uczestników, klasę V sześć dziewczynek, a klasę VI dwie uczennice. Komisja w składzie p. E. Pskowska, p. D. Rozbicka i p. K. Góźdź pod przewodnictwem p. J. Czarneckiej wyłoniła trzech laureatów. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy V Oliwia Soliwoda.