13 grudnia 2017r. klasy II – IV Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wybrały się na seans do kina „Gwiazda” w Kętrzynie, by obejrzeć film animowany pt. „Coco”.
Film opowiada historię młodego Miguela, potomka meksykańskiej rodziny, która od pokoleń zajmuje się szewstwem. Nie ma jednak ochoty stać się częścią rodzinnego interesu. Zamiast szyć buty woli zająć się muzyką i być taki, jak jego idol - Ernesto de la Cruz. Jest tylko jeden problem: prapradziadek Miguela opuścił swój dom, by robić karierę w muzyce. Złamał tym serce praprababci Miguela i ich córki, tytułowej Coco. Od tego czasu muzyka w rodzinie jest absolutnie zakazana.
„Coco” to rozgrywającą się w dwóch niezwykłych światach opowieść o uniwersalnych wartościach – rodzinie, miłości, marzeniach, o tym, co dobre i piękne, o tym, że warto podążać za marzeniami. To zabawny, a jednocześnie bardzo mądry film.


Twórcy umieścili akcję w kolorowym świecie meksykańskiego folkloru, podczas Dia De los Muertos – meksykańskiego święta zmarłych niezwykłego dla polskich wyobrażeń i wpisanego na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. To także jest ważnym atutem filmu pokazującym, jak ogólnoludzkie wartości są niezależne od odmienności kulturowych.

        W środę, 6 grudnia SP w Kruszewcu odwiedził św. Mikołaj wraz ze swoimi „aniołami”- dyrektorem SP p. Jerzym Pruszyńskim, zastępcą SP p. Anną Pawluczuk oraz członkiem Rady Rodziców p. Elwirą Duliszewską. Jak co roku gość z Laponii nie zapomniał o naszych uczniach. Św. Mikołaj po przybyciu do sal i przywitaniu się z dziećmi oznajmiał im, że przybywa z daleka na prośbę: Wójta Gminy Kętrzyn p. Pawła Bobrowskiego, Rady Rodziców Szkoły oraz pracowników szkoły, a także rodziców i wychowawców klas. „Święty” rozdawał łakocie i zostawiał worki z prezencikami. A że wszystkie dzieci Mikołaja kochają, nie obyło się bez piosenek i wierszyków w ich wykonaniu.

      We wtorek 5 grudnia w Powiatowym Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie odbyło się spotkanie z Mikołajem. Głównym organizatorem było Powiatowe Starostwo w Kętrzynie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z przedszkola przy Szkole Podstawowej w Kruszewcu- grupa Smerfy i Misie pod opieką nauczycielek Beaty Jaświn i Barbary Januszczak. Zabawę mikołajkową poprowadzili pracownicy Powiatowego Domu Kultury „Czerwony Tulipan” w Kętrzynie. Spotkanie zaczęło się od przedstawienia się dzieci , ich zainteresowań i ulubionych potraw. Następnie dzieci wykonały ozdoby świąteczne, które udekorowały choinki, wykonały rysunki dla Mikołaja. Na zakończenie radosnego spotkania przyszedł czas na przyjście Mikołaja. Święty Mikołaj rozdał wszystkim prezenty. Każde dziecko miało okazję zrobić pamiątkowe zdjęcie.

      Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty przyznał Certyfikat „ Szkoła Wierna Dziedzictwu” Szkole Podstawowej w Kruszewcu za szereg działań całej społeczności szkolnej w rozwijaniu poczucia odpowiedzialności, miłości do ojczyzny oraz poszanowania polskiego dziedzictwa kulturowego. W projekt zaangażowani byli wszyscy nauczyciele, a koordynatorem była p. Anna Pawluczuk. Dzięki naszym działaniom przyszłe pokolenie będzie cechował patriotyzm, szacunek do symboli narodowych, tradycji i zwyczajów. Ponadto kształtowanie tożsamości narodowej i regionalnej pozwoli na identyfikację z własnym narodem, a przede wszystkim z regionem. Przygotuje młode pokolenie do życia we współczesnym świecie pełnym różnorodności prowadzącej do mieszania się kultur, a co za tym idzie zmniejszy ryzyko utraty własnej tożsamości. Nasze działania przyczynią się do kształtowania prawidłowych postaw wobec własnego kraju oraz do otwartości na kulturę Europy i świata.

 

 

 

     W czwartek 30 listopada 2017 r. Duży Samorząd Uczniowski zorganizował uczniom klas IV-VII i oddziałom gimnazjalnym Szkoły Podstawowej w Kruszewcu andrzejki. Tradycyjnie tego dnia odbył się kiermasz ciasteczek z wróżbą przygotowany przez naszych uczniów i rodziców. Nie zabrakło wróżek i czarodziei, którzy dzieli się dobrą wróżbą z innymi. Odwiedzili pracowników Gminy Kętrzyn oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętrzynie. Wiele uśmiechu i zabawy dawały wszystkim przepowiednie o przyszłości , wróżenie z kart. Każdy mógł wywróżyć sobie kim będzie w przyszłości, jaki będzie wykonywał zawód, czy pozna imię swojej sympatii. Nie zabrakło także lania wosku. Wszystko to odbyło się przy muzyce, przy której bawili się nasi uczniowie, a także nauczyciele.