16 maja uczniowie klasy II oraz z grupy zajęć „Jestem dobry” ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wzięli udział w spotkaniu z niewidomą p. Arniką Bukowską, byłą uczennicą naszej szkoły. Miejscem spotkania było gospodarstwo rodziców Arniki znajdujące się nieopodal szkoły. Dzieci wcześniej przygotowały pytania, na które chciałyby otrzymać odpowiedzi bezpośrednio od osoby niepełnosprawnej. Z niecierpliwością i niepewnością szły na to spotkanie. Przywitały ich panie: Arnika i jej mama Danusia.  Pani Arnika, bo jest już dawno pełnoletnia, jest osobą niewidomą od urodzenia. Przyznała nam, że trochę na jedno oko i pod odpowiednim kątem widzi, chociaż z wiekiem coraz słabiej. Było jej trudno rozpoznać kolory bluzek dzieci. Uczestnicy dowiedzieli się, jak w codziennym życiu funkcjonuje osoba niewidoma, co pomaga jej w byciu samodzielnym, np. telefon, który mówi, wcześniej maszyna do pisania pismem Braille'a, sposób rozmieszczenia posiłku na talerzu, w jaki sposób poznaje ubrania. Arnika uczyła się kilka lat w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Laskach k. Warszawy. Wyznała dzieciom, iż lepiej porusza się po stolicy, bo częściej tam przebywała niż w Kętrzynie.

      Dzień Polskiej Niezapominajki to święto przyrody obchodzone corocznie 15 maja, które zapoczątkował redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio" ,Andrzej Zalewski.  „Polska Niezapominajka" jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku, jaki powinniśmy żywić dla przyrody "małej" i "wielkiej Ojczyzny", przypomina o wartości, jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli - jakimi są np. „perełki architektury”, zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.

 

     Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta. 1 Maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie. 2 Maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, czci polskie barwy narodowe, które mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Dzień Flagi poprzedza święto 3 maja, upamiętniające przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, jakim była Konstytucja 3 maja z 1791 roku. W związku z tymi ważnymi wydarzeniami w Szkole Podstawowej w Kruszewcu zorganizowano10 maja I Piknik Majowy. Wszyscy uczniowie podstawówki i gimnazjum zebrali się na terenie „ zielonym” w Kruszewcu. Tego dnia od rana w szkole panował gwar i ruch. Na korytarzach i boisku roiło się od czerwieni i bieli, bo tak byli ubrani uczniowie, by czcić barwy narodowe, a najmłodsi- by je także zapamiętać. Oprócz tego każdy z nich miał przypięty biało-czerwony kotylion.

       W piątek 27 kwietnia 2018 r. w ZS nr 1 w Kętrzynie miały miejsce powiatowe eliminacje Warmińsko – Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dla szkół podstawowych i gimnazjów.
Wystartowało w nim 10 drużyn ze szkół podstawowych i 6 drużyn ze szkół gimnazjalnych z całego powiatu. Drużyny szkół podstawowych wystartowały w czteroosobowym składzie, natomiast drużyny gimnazjum w składzie trzyosobowym. Łącznie w turnieju wzięło udział 58 zawodników.

       25 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Kruszewcu odbył się XXI Gminny Konkursu Recytatorski „Spotkanie z poezją”. Uczniowie gminnych szkół podstawowych i uczennice gimnazjum z Wilkowa deklamowali utwory i prozę znanych poetów. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich, uwrażliwienie na piękno literatury polskiej oraz popularyzacja poezji dziecięcej. Jury oceniało w trzech kategoriach wiekowych. Klas I-III, IV-VI, VII i gimnazjum.
Do konkursu przestąpiło 19 uczestników. Jury w składzie: Inspektor Oświaty Gminy Kętrzyn Pani Anna Abramowicz , Pani Magdalena Pruszyńska ,Pani Wiesława Syhłowyj szczególną uwagę zwracało na dykcję, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny i opanowanie pamięciowe utworu. Dzieci zaprezentowały wysoki poziom.