Uczniowie klas IV-VIII wraz z oddziałami gimnazjalnymi uczestniczyli w żywej lekcji historii zatytułowanej „Polscy bohaterowie narodowi- legenda Józefa Piłsudskiego” przygotowaną przez bractwo rycerskie z Gniewu. Uczniowie zostali przeniesieni w odległe czasy, sięgające średniowiecza aż po czasy nowożytne, wcielając się kolejno w średniowiecznego rycerza, husarza, grenadiera, legionistę oraz samego marszałka Józefa Piłsudskiego. Dodatkowo poznali umiejętność posługiwania się bronią np. mieczem, sztucerem, a także mogli sprawdzić swoją wiedzę przez udzielanie odpowiedzi na zadawanie pytania przez prowadzącego. W czasie lekcji nie zabrakło również humoru, dzięki któremu spotkanie z historią nie było nudne i na pewno na długo zapadnie wszystkim w pamięci.

 

       Tradycyjnie w Tłusty Czwartek uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu zorganizowali kiermasz ciast. Pyszne wypieki przygotowali rodzice naszych uczniów oraz sami uczniowie. Dzięki tej akcji możemy wspierać dalszą edukację naszej podopiecznej Marty Yanwou Jacquette oraz innych dzieci z Kamerunu, a także talenty naszych uczniów przez wpłacenie część uzyskanej kwoty na stypendium św. Mikołaja. Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i sprzedaż ciast składamy serdeczne podziękowania.

 

      W warcaby nauczyłem się grać mając sześć lat. Często w domu rozgrywałem partie warcabów z mamą i tatą oraz z wirtualnym przeciwnikiem na komputerze. Wielokrotnie udawało mi się wygrywać. Bardzo się ucieszyłem z zorganizowanego Turnieju o Mistrzostwo Gminy Kętrzyn w warcabach do lat 10 w Wilkowie. Postanowiłem spróbować swoich sił, czego efektem było zdobycie przeze mnie I miejsca. Zawody były trudne, a przeciwnicy wymagający. Wygrałem większość partii, kilka zremisowałem. W turnieju brało udział 12 zawodników ze szkół w Biedaszkach, Kruszewca i Wilkowa. Atmosfera zawodów była miła,także stres turniejowy szybko minął. Cieszę się, że poznałem nowych kolegów i koleżanki - zawodników tego turnieju warcabowego.

 

 

 

      Muzyka w życiu jest bardzo ważna. Pomaga poszerzać horyzonty, rozwija wyobraźnię i sprawia, że życie staje się bardziej kolorowe. Dlatego też każdy powinien mieć z nią jak najwięcej do czynienia od najmłodszych lat. Z tego też powodu, w Szkole Podstawowej w Kruszewcu dla najmłodszych klas 0-III odbywają się cyklicznie „ Spotkania z muzyką”. Tym razem tematem przewodnim był walc, który jak się okazało, niejedno ma oblicze. Przede wszystkim podziału dokonuje się na dwie podstawowe części: na walc wiedeński oraz na walc angielski. Jak się łatwo domyślić, pierwszy powstał w Wiedniu, czyli w Austrii, drugi zaś w Wielkiej Brytanii, konkretnie zaś w Anglii. Jest ich jednak więcej – mamy też walc rosyjski oraz francuski, stylizowany. Dzieci miały okazję wysłuchać różnorodnych walców granych na instrumentach, m.in. gitarach, klarnecie, poznać ich różnice brzmienia, tempa. Na koniec prowadzący przeprowadzili krótki konkurs. Tego typu spotkania sprawiają, iż każdy z nas staje się wrażliwszy na otaczający nas świat.

       14 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Kruszewcu odbył się apel, podczas którego poznaliśmy laureatów konkursu na najpiękniejszą kartkę walentynkową. Organizatorkami konkursu i apelu były panie Joanna Maścianica i Emilia Graczyk. Zainteresowanie konkursem było ogromne – uczniowie wykonali aż 71 kartek.
Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ każda z prac była piękna i oryginalna. Uczniowie wykazali się ogromnymi zdolnościami plastycznymi oraz pomysłowością. Dlatego też poza nagrodami głównymi komisja jury w składzie: Joanna Maścianica, Emilia Graczyk, Alicja Krawczyk oraz Marta Antończyk – Oberszt wyróżniły dodatkowe prace.