5 czerwca 2017r. klasy IIa i IIb ze Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wspólnie wyruszyły na wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Wyjechaliśmy spod szkoły o 8.30 i już przed 10.00 byliśmy u celu podróży. Punktualnie o 10.00 rozpoczęliśmy warsztaty rękodzielnicze w pracowni ceramiki. Każdy z nas, pod czujnym okiem instruktorów, ulepił sobie naczynie z gliny. I chociaż powszechnie wiadomo, że nie święci garnki lepią, to do tego zajęcia trzeba mieć naprawdę anielską cierpliwość. A tego naszym dzieciom nie brakowało. W skupieniu, dokładnie i z pietyzmem lepili swoje dzbanuszki, miseczki, garnuszki... Ile głów (a może raczej rąk), tyle pomysłów. Wszystkie nasze „ulepianki” zostały podpisane, a po wypaleniu w piecu trafią do rąk właścicieli.


Po pracy garncarza przyszedł czas na zwiedzanie muzeum. Obejrzeliśmy następujące ekspozycje: „Rzemiosło wiejskie – narzędzia i wytwory”, „Kultura materialna nowych mieszkańców Mazur” oraz „Cztery pory roku w izbie chłopskiej”. Panie przewodniczki przekazały naszym dzieciom wiele ciekawych wiadomości, ale i nasi uczniowie mile zaskoczyli panie swoją wiedzą. Ostatnim etapem zwiedzania była wizyta w pracowni tkackiej, gdzie zobaczyliśmy, jak na krosnach tka się dywaniki i w pracowni ozdób z papieru, gdzie „kwitły” piękne, kolorowe, bibułkowe i materiałowe kwiatki. W obu tych pracowniach można było kupić sobie pamiątkowy drobiazg.


Będąc w Węgorzewie nie można było nie zajrzeć na przystań Żeglugi Mazurskiej, ulokowaną nad wypływającą z Mamr rzeką – Węgorapą. Tutaj był czas na posiłek, pamiątkowe zdjęcia i spacer promenadą wzdłuż jej nurtu, od przystani Żeglugi Mazurskiej do zatoczki przy zamku. Ostatnim etapem naszej wycieczki były pyszne lody, gofry lub shake. Wróciliśmy do szkoły trochę zamęczeni (zwłaszcza panie ;-)), ale bardzo zadowoleni. Serdecznie dziękujemy paniom Sylwii Charubin i Marzenie Szczur za pomoc w opiece nad naszymi uczniami. Pozdrawiamy owieczki i kozy ;-)