10 kwietnia w oddziale przedszkolnym „Misie” odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez panią Alicję Tomaszewską. Zajęcia prowadzone były w ramach projektu Symbioza Małych Atrakcji Kulinarnych „SMAK” pod patronatem LGD BARCJA. Zajęcia kulinarne to typ zajęć bardzo lubianych przez dzieci. Miały one na celu nauczyć przedszkolaki czerpania radości ze wspólnego przygotowania potraw. Dzięki warsztatom dzieci miały okazję doskonalić umiejętność planowania i organizowania swoich działań, rozwijać kreatywność, samodzielność, sprawność manualną. Dzieci pod kierunkiem pani Alicji przygotowały znane dzieciom pierogi. Nowatorskie natomiast było nadzienie – banan i jabłko. Korzyści z zajęć kulinarnych jest wiele. Przedszkolaki poznały rzeczywistość kulinarną za pomocą zmysłów: smaku, dotyku i wzroku.

Wdrażały się do higienicznego i estetycznego przygotowania posiłku. Nauczyły się nakrywać do stołu. Poznały zasady bezpieczeństwa obowiązujące w kuchni. Doskonaliły umiejętność zgodnej współpracy w zespole. W trakcie zajęć dzieci miały okazję do wspólnej zabawy i śpiewu.
Dziękujemy organizatorom i prowadzącym warsztaty kulinarne za miłą atmosferę, profesjonalne podejście, kulinarne inspiracje i świetną zabawę !