W maju 1950 roku francuski polityk Robert Schuman, we współpracy z  ekonomistą Jeanem Monnetem  i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Plan miał na celu ekonomiczne powiązanie obu krajów, tak aby można było kontrolować przemysł zbrojeniowy Zachodnich Niemiec i zarazem zintegrować go z innymi gospodarkami. W zamyśle miało to również wykluczyć ryzyko przyszłej wojny ekonomicznej.
W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą stała się Wspólnota Europejska, a od 2009 r. dzisiejsza Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia właśnie 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.

      „Są takie święta raz do roku, co budzą życie, budzą czas. Wszystko, rozkwita w słońca blasku i wielka miłość rośnie w nas, miłość do ludzi do przyrody w zielone każdy z wiosną gra …”

Święta Wielkanocne, to czas wielkiej radości i wzniosłego nastroju, przygotowań i tradycji. Z tej okazji 18 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej w Nakomiadach odbyły się warsztaty artystyczne, na które zaproszono rodziców wraz dziećmi. Podczas spotkania każdy mógł wykazać się swoją pomysłowością, czego efektem były piękne jaja wielkanocne ozdobione metodą decoupage, kolorowe świąteczne kartki, wiosenne obrazki na drewnie oraz filcowo – piankowe breloczki. Serdecznie dziękujemy rodzicom i ich pociechom za pomoc. Był to czas wykonywania niebanalnych ozdób na świąteczne stoły i jednocześnie czas rozmów i mile spędzonych chwil.

        Pod takim hasłem dnia 22 marca 2019 roku uczniowie klas I –IV w świetlicy szkolnej w Nakomiadach przyłączyli się do świętowania Dnia Wody. Tego dnia obowiązywał strój koloru niebieskiego i "uśmiech od ucha do ucha". Głównymi celami zajęć przygotowanych prze Ewę Bielińską były:
- uświadamianie funkcji wody w życiu człowieka;
- poznanie sposobów oszczędzania wody w życiu codziennym i wdrażanie do oszczędnego gospodarowania wodą;
-rozwijanie kreatywności uczniów;
- integracja uczniów poprzez aktywne uczestnictwo we wspólnej zabawie.

      20 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach  wybrali się na spotkanie z panią Ewą Wąsik – autorką wierszy dla dzieci. Wizyta odbyła się w ramach Porannych Poczytanek organizowanych przez Powiatowy Dom Kultury w Kętrzynie „Czerwony Tulipan”. Dzięki uprzejmości pani dyrektor Marleny Szypulskiej mieliśmy okazję w wyjątkowy sposób spędzić środowy poranek.
Podczas spotkania panowała niezwykła atmosfera. Ogromne poduchy i ciepłe kocyki, półmrok w sali sprawiły, że dzieci czuły się bardzo swobodnie. Z wielkim zaangażowaniem słuchały „ignaśków". Każdy odczytany wiersz niósł ze sobą naukę. Pani Ewa zadając dzieciom proste pytania, zmusiła ich do twórczego myślenia, w efekcie wywołując ciekawą dyskusję. Wspólna rozmowa urozmaicona była zagadkami przyrodniczymi oraz oglądaniem pięknych ilustracji. Na najbardziej aktywne i zaangażowane dzieci czekała niespodzianka – książeczka z autografem pani Ewy.

      Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo wyczekiwany przez wszystkich. Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w tradycję naszej szkoły. Aby podkreślić radosny charakter tego dnia uczniowie naszej szkoły pod kierownictwem pań Elżbiety Mackiewicz: klasy 0- III i Elżbiety Dziergawki: klasy IV – VIII uczestniczyli w zabawach i konkursach. Było kolorowo i wesoło. Po wspólnej zabawie przemaszerowali barwnym wiosennym korowodem po Nakomiadach. Ten wiosenny dzień zakończył się wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i słodkimi nagrodami dla klas za udział w konkursach.