W niedzielę 15 września - na terenie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach -odbyły się dożynki gminne. Rozpoczęły się one tradycyjnie mszą odprawioną w intencji rolników przez księdza proboszcza Andrzeja Józwika. Uczestniczył w niej biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Paweł Hause, który wygłosił kazanie. W nim odniósł się do jakże ważnej dla społeczeństwa ciężkiej pracy rolników, dzięki której na naszych stołach nie brakuje chleba.

- Bóg zapłać gospodarzom, którzy trudzili się, abyśmy moli spożywać te wspaniałe płody rolne. Przede wszystkim podziękujmy Panu za dary, którymi nas obdarzył - podkreślił biskup.

Święto plonów swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli m. in.: poseł RP Jerzy Gosiewski, starosta kętrzyński Michał Kochanowski, radni powiatu kętrzyńskiego, radni Gminy Kętrzyn, dyrektorzy szkół, sołtysi oraz delegacje z miast partnerskich z Litwy i Rosji.

      5 września 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach udali się na wycieczkę do Wilczego Szańca – kwatery Adolfa Hitlera. Głównym celem wyjazdu było: pogłębienie przez młodzież wiedzy historyczno-społecznej, bezpośrednie spotkanie z „żywą historią” oraz poznanie ciekawych zawodów.
Po dotarciu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem p. Markiem Dragun, który w przystępny i żartobliwy sposób przedstawił nam historię tego ciekawego miejsca. Porośnięte lasem ruiny głównej kwatery Kanclerza Niemiec – Adolfa Hitlera wywarły na nas ogromne wrażenie. Dowiedzieliśmy się min. jak i z czego budowano bunkry, jak wyglądał zamach na Hitlera, kto przebywał w tym ukrytym miasteczku podczas wojny oraz wiele innych ciekawostek.

          W poniedziałek 2 września dla  uczniów Szkoły Podstawowej w Nakomiadach zabrzmiał pierwszy dzwonek. Po mszy, odprawionej w miejscowym kościele, odbył się uroczysty apel. Wzięli w nim udział rodzice, uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście. Wśród nich inspektor ds. oświaty Anna Abramowicz, przedstawiciel Komisji Oświaty Tomasz Wyszomirski, przewodnicząca Rady Rodziców Danuta Banach, ks. Andrzej Józwik oraz policjanci - Justyna Śpiewak i Robert Żyrkowski.
Uczestników uroczystości przywitała dyrektor szkoły Olga Wanago. W swoim przemówieniu odniosła się do tragicznych wydarzeń z września 1939 r., kiedy Polska została zaatakowana przez dwa totalitarne państwa – III Rzeszę i Związek Sowiecki.

     Członkowie i opiekunowie Koła Turystycznego "Nakomiadek" w dn. 19.08.-24.08.2019r. wybrali się tym razem do miejscowości Zawoja. Ulokowani zostaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym "Jodła", który położony jest w malowniczej dolinie potoku Mosorczyk. leżącego u stóp Mosornego Gronia , w pasmie Policy, w bliskim sąsiedztwie rzeki i lasu.
Położona u stóp Babiej Góry Zawoja, to najdłuższa wieś w Polsce. Jak podają informatory wieś ma 18 km długości ,powierzchnia: 129 km, ludność: 9122. Miejscowość o wybitnych walorach klimatycznych, krajobrazowych i turystycznych.
Swoją wakacyjną przygodę rozpoczęliśmy już pierwszego dnia. Na dobry początek pobytu w Zawoi wybraliśmy się pieszo na Halę Barankową, czyli polanę, z której roztacza się piękny widok na Babią Górę. To właśnie tutaj w ciepłych miesiącach górale wypasają owieczki i dzięki temu zobaczyliśmy jak wygląda prawdziwa bacówka oraz poznaliśmy tradycje pasterskie.
W trakcie pobytu w Zawoi, pod czujnym okiem twórców ludowych rozwijaliśmy również swoje zdolności manualne i wyobraźnię tworząc niesamowite zabawki i figurki z siana. Samodzielnie wykonane prace sprawiły nam satysfakcję i pozostały fantastyczną pamiątką z wizyty w Zawoi , tak jak samodzielnie wykonane na warsztatach artystycznych patchworkowe owieczki i etui oraz beskidzkie ptaszki pomalowane wg własnego pomysłu pod okiem miejscowego rzeźbiarza, który przybliżył nam pracę twórców ludowych i sposób rzeźbienia w drewnie. W kolejnych zajęciach poznaliśmy też techniki malowania na szkle górskich widoków. Zajęcia warsztatowe bardzo mocno zaangażowały wszystkich uczestników a wykonane samodzielnie prace zabraliśmy do domu.

      Takie motto towarzyszyło absolwentom Szkoły Podstawowej w Nakomiadach, którzy zostali uroczyście pożegnani dnia 18 czerwca 2019 roku. Uczniowie ostatniej klasy wspólnie z wychowawcą Krzysztofem Pawelczykiem oraz nauczycielką języka polskiego Jadwigą Pawelczyk przygotowali dekoracje oraz pożegnalne przedstawienie pod tytułem "Klasa ósma w krzywym zwierciadle", na zakończenie którego wyjechali wakacyjnym pociągiem. Poza tym uroczyście podziękowali pani dyrektor, nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły za trud włożony w ich edukację i wychowanie. Nie brakowało kwiatów, uścisków oraz łez.