36 lat temu w Polsce rozpoczął się stan wojenny. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a gen. Wojciech Jaruzelski poinformował w porannym wystąpieniu radiowym o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku. W ogromnej operacji milicyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych. 

       We wtorek 12 grudnia w Szkole Podstawowej w Nakomiadach odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Miały one na celu wprowadzenie społeczności szkolnej w nastrój zbliżających się świat oraz integrację środowiska.
Dyrektor szkoły Olga Wanago przywitała uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Wśród zaproszonych gości obecni byli m. in.: przedstawiciel Komisji Oświaty Jadwiga Bazyluk, sołtys Tomasz Wyszomirski i przewodnicząca Rady Rodziców Emilia Jackiewicz. 
Warsztaty rozpoczęły się wspaniałym koncertem kolęd, w wykonaniu uczniów poszczególnych klas, przy akompaniamencie Mateusza Szostkowskiego. Niektóre kolędy otrzymały niezwykłą i oryginalną aranżację.

       W dniu Światowego Dnia AIDS uczniowie z Nakomiad wzięły udział w akcji profilaktycznej „Zawsze razem”. Z tej okazji pedagog szkolny p. Justyna Gregorczyk i pielęgniarka zapoznały dzieci z broszurką „Zawsze razem”, która promuje postawy akceptacji i tolerancji wobec osób zarażonych śmiertelnym wirusem.
Natomiast najmłodsi wychowankowie kolorowali ilustracje związane z tą tematyką. Dzięki przeprowadzonym działaniom profilaktycznym uczniowie zdobyli rzetelną wiedzę na temat wirusa HIV i choroby AIDS oraz wzmocnili swoje poczucie odpowiedzialności za siebie i innych.

     W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia 5 grudnia uczniowie klas 0- 3 wraz z wychowawcami i opiekunami p. Katarzyną Łopacką , p. Ewą Bielińską i p. Iwoną Pryciak wybrali się w podróż do magicznej krainy Świętego Mikołaja w Kętrzynie.
W wycieczce zorganizowanej przez p. Ewę Bielińską zwiedzaliśmy wytwórnię ozdób choinkowych z pomocnikami Świętego Mikołaja.

Pan Zygmunt pokazał nam, w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach, tj. kule z wgłębieniami, owale, szyszki, i bombki o wydłużonych końcach. Następnym etapem produkcji jest ozdabianie i tu można było wykazać się kreatywnością.

     Choć za oknami  brak śniegu, to w Szkole Podstawowej w Nakomiadach można było już poczuć świąteczny klimat, a wszystko za sprawą przemiłego gościa, który 6 grudnia postanowił odwiedzić naszych uczniów.

Święty Mikołaj, bo o nim mowa, znalazł w swoim przedświątecznym, napiętym grafiku chwilę, by sprawić radość naszym dzieciom. Spotkanie z nim przebiegało w wesołej atmosferze. Były wierszyki, całusy w mikołajową brodę, wspólne tańce, śpiewy i pamiątkowe zdjęcia oraz to, na co dzieci czekały najbardziej, czyli prezenty. Dla każdego  znalazła się miła niespodzianka:  dla małego i dużego, dla grzecznego i mniej grzecznego. Uczniowie podziękowali za upominki, pożegnali gościa okrzykiem „Ho! ho! ho!” i zaprosili do siebie za rok.