Członkowie Koła Turystycznego „Nakomiadek” wraz z opiekunami wyruszyli dn.18.09.2017r. na wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą do JURAPARKU w Bałtowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jest to pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom. Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami tych prastarych zwierząt.
Swoją przygodę rozpoczęliśmy od ścieżki dydaktycznej, która jest jedną z głównych atrakcji JuraParku. Mieliśmy możliwość odbycia wędrówki przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi. Wzdłuż ścieżki znajduje się ponad 100 modeli prehistorycznych zwierząt w skali 1:1, wiele tablic podających istotne informacje z dziejów życia na Ziemi oraz liczne repliki tropów pozostawionych przez prezentowane w JuraParku dinozaury.


Świetnym uzupełnieniem ścieżki dydaktycznej jest Muzeum Jurajskie, gdzie dwie sale muzealne wypełnione są eksponatami pochodzącymi z różnych części świata. Ekspozycja poświęcona morzu mezozoicznemu prezentuje skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Do sali z minerałami przyciąga kolorystyka i piękno form znajdujących się w niej eksponatów.

Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się na Multimedialne Spotkanie z Nauką. Zajęcia odbyły się w specjalnie do tego przystosowanej sali wyposażonej w różnorodne środki i pomoce dydaktyczne /tablica multimedialna, skamieniałości i eksponaty muzealne, modele, fotografie/. Tematyka zajęć obejmowała szeroki zakres zagadnień związanych z dziejami życia na naszej planecie.


Następnie udaliśmy się do Prehistorycznego Oceanarium na spotkanie „oko w oko” z morskimi bestiami. Wizyta w Prehistorycznym Oceanarium to gratka dla wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć co działo się w głębinach morskich miliony lat temu.
Dzięki osiągnięciom współczesnej techniki przed oczyma widzów rozgrywa się jedyne w swoim rodzaju widowisko. Obserwując niesamowite, dziś już wymarłe, morskie zwierzęta ulegamy iluzji spotkania z żywymi stworzeniami, spotkania, które niekiedy potrafi zmrozić krew w żyłach…


Kolejnym etapem naszych zmagań turystycznych była podróż przez kontynenty czyli Zwierzyniec Bałtowski.!!!
Ku wygodzie zwiedzających jak również ze względu na potrzeby zwierząt w nim zamieszkujących Zwierzyniec został podzielony na dwie części. Przez „górną część” Zwierzyńca (ponad 50 ha) podróżowaliśmy prawdziwym amerykańskim schoolbusem. Ponad 400 zwierząt biega swobodnie w kilku sektorach. Słuchając opowieści przewodniczki ubarwiającej podróż, dowiedzieliśmy się wiele o zwyczajach zwierząt takich jak: żubry, wielbłądy, lamy, alpaki, daniele, jelenie (różne gatunki), muflony, kozy syryjskie i afrykańskie, owce (różne gatunki z różnych części świata), bydło zebu, bydło szkockie, jaki, antylopy Nilgau, dziki, emu, strusie afrykańskie.


Doskonałym uzupełnieniem terenowej lekcji przyrody był spacer „dolną częścią” bałtowskiego Zwierzyńca, gdzie oczom naszym ukazał się różnobarwny świat takich zwierząt jak : makaki, kuce, osły, mary patagońskie, aguti złociste, ostronosy, skunksy, szopy pracze, wiewiórki, owce i kozy a także ptaki: ibisy, żurawie koroniaste i stepowe, egzotyczne gatunki kaczek, gęsi i gołębi, papug, różnorodne bażanty i pawie oraz liczne drapieżniki.


W drodze powrotnej ze Zwierzyńca odwiedziliśmy Sabathówkę. Jest to magiczne miejsce położone w przepięknej scenerii kamieniołomu, łączące świat rzeczywisty ze światem baśniowym. Nazwa nawiązuje do sabatów czyli spotkań czarownic, które miały odbywać się w Górach Świętokrzyskich, sugeruje jednocześnie nastrój i atmosferę tego miejsca. Sercem Sabathówki jest Chata Czarownicy, gdzie można skosztować nie tylko magicznych wywarów i potraw, lecz także tradycyjnych wypieków i napoi.


Sabathówka jest również miejscem odpowiednim do aktywnego spędzania czasu. Gry i zabawy prowadzone przez animatorów z pewnością przypadły nam do gustu jak też warsztaty edukacyjne – „Warsztaty z czarownicą”. Kolejnym etapem było zwiedzanie pod opieką instruktora nowoczesnej stajni „Kraina Koni”. Dzięki odwiedzinom stajni poznaliśmy wiele ras koni oraz dowiedzieliśmy się od doświadczonych instruktorów jazdy konnej w jaki sposób odpowiednio dobrane i ułożone konie umożliwiają opanowanie sztuki jeździeckiej. Atrakcję stanowiły także przejażdżki konne na lonży.

Następnie odwiedziliśmy Galerię Zabytkowy Młyn -„żyjące muzeum”.
OśZabytkowy młyn wodny wybudowany został pod koniec XIX w. przez ówczesnego właściciela Bałtowa księcia Aleksandra Druckiego - Lubeckiego. Ten napędzany turbiną wodną młyn długo służył mieszkańcom Bałtowa. Obecnie jako „żywe muzeum” stwarza młodym pokoleniom możliwość zobaczenia „na własne oczy” procesu przemiany ziarna w mąkę i uprzytomnienia sobie, jakich umiejętności wymagała praca młynarza.W młynie można podziwiać dzieła sztuki zarówno pięknej jak i użytkowej ( zabawki, wyroby wikliniarskie i garncarskie) będące efektem pracy artystów z regionu.

Chcąc odpocząc od nadmiaru wiedzy i informacji udaliśmy się do Parku Rozrywki. Obiekt ten, pełen jest automatów do gier, symulatorów, dmuchanych zjeżdżalni, euro – bungy i wielu innych atrakcji. Niejednemu może zakręcić się w głowie, szczególnie po zejściu z karuzeli. Uczestnicy wycieczki upodobali sobie szczególnie podróż na pokładzie Statku Pirackiego.


Nie ominęliśmy też innych atrakcji znajdujących się na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jak Kino Emocji – Cinema 5D oraz Rollercoaster.
iKino Emocji jest nowoczesnym obiektem typu 5D .Prócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych. Efekty te pozwalają oglądającym przemienić się w aktywnych uczestników scen rozgrywających się na ekranie. Prezentowane filmy potrafią nie tylko wzbudzać emocje, ale niosą także dużą dawkę informacji. Rollercoaster – bałtowska kolejka górska zagwarantowała nam niezapomniane przeżycia , mnóstwo wrażeń i ...odrobinę strachu.


W dniu poprzedzającym koniec podróży udaliśmy się na wycieczkę do Muzeum Archeologicznego w Krzemionkach. Główną atrakcją Krzemionek jest trasa turystyczna prezentująca oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń , hałdy górnicze i zagłębienia poszybowe, składające się na wyjątkowy krajobraz przemysłowy sprzed 5000 lat. Łączna długość trasy turystycznej wynosi 2 km, z czego prawie 500m przebiega pod ziemią. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób wydobywano krzemień pasiasty przez znaczną część neolitu i w początkach epoki brązu. Pomimo upływu tysięcy lat ten wyjątkowy i rozległy obiekt przetrwał do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie.


Przy trasie turystycznej odwiedziliśmy również rekonstrukcję osady neolitycznej. Składają się na nią zabudowania mieszkalne i gospodarcze jakie były użytkowane w młodszej epoce kamienia.
Próbowaliśmy swoich sił przy lepieniu naczynia z gliny oraz mielenia zboża na mąkę. Wszyscy chętni mieli też okazję postrzelać z łuku. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Bałtowa. W wolnej chwili od zwiedzania i korzystania z różnych atrakcji uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach profilaktycznych przeprowadzonych przez p. Krzysztofa Pawelczyka. Pożegnaliśmy bardzo gościnny i wspaniały Bałtowski Kompleks Turystyczny JuraPark i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. W drodze powrotnej, korzystając z przerwy kierowcy, zwiedziliśmy Port Lotniczy im.Chopina w Warszawi obserwując z tarasu widokowego startujące i lądujące samoloty.


Serdecznie dziękuję opiekunom p. Jadwidze Pawelczyk, p. Krystynie Raszkiewicz, p. Krzysztofowi Pawelczykowi za opiekę nad grupą a także kierowcy autokaru p. Franciszkowi Waszkiewiczowi z firmy „Bart-autokary” z Kętrzyna za profesjonalną obsługę naszej wycieczki.


Słowa podziękowania kieruję również pod adresem wszystkich tych, którzy pomogli i pomagają nam w realizacji naszych planów i zamierzeń:


p. Robertowi Trusewiczowi-Kierownik GOPS w Kętrzynie
p. Beacie Pietkiel - pracownik socjalny GOPS Kętrzyn
p. Piotrowi Ciszkowi – Pałac Nakomiady
p. Tadeuszowi Krysiakowi – Usługi Budowlane Sławkowo
p. Bogumile Kowalskiej z Reszla
p. Elżbiecie Osika – Sklep „Wojtuś” z Kętrzyna
ZNP Oddział Gminy Kętrzyn
Kołu Łowieckiemu „Daniel” z Kętrzyna

Z turystycznym pozdrowieniem !