W sobotę 7 października, na terenie lotniska Kętrzyn Wilamowo po raz siedemnasty, odbyła się uroczystość poświęcona Wielkim Polakom – kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II. W samo południe przy obeliskach rozpoczął się Apel Pamięci Oręża Polskiego. Na obchody przybyli przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, dostojnicy kościelni, uczniowie, harcerze oraz kompanie honorowe jednostek wojskowych. Wszystkich obecnych przywitali organizatorzy ks. dziekan Stanisław Majewski oraz prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński.
Zwracając się do obecnych arcybiskup senior Edmund Piszcz przytoczył słowa Prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się.”


Na zakończenie apelu delegacje złożyły kwiaty pod obeliskami , wśród nich uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach wraz z dyrektor Olgą Wanago.
Finałem uroczystości była polowa msza święta, odprawiona w hangarze lotniczym. Podczas kazania arcybiskup E. Piszcz zwrócił uwagę na znaczenie słowa służba, która oznacza pracę na rzecz jakiejś wspólnoty, dla dobra innych. Z tym słowem wiążą się również dwa następne - miłość i wierność. – I tymi wartościami powinien kierować się w życiu każdy człowiek - podkreślił arcybiskup.