„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień” - tak brzmi główna idea programu „Śniadanie daje moc”, do którego 8 listopada dołączyli uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Nakomiadach . Główny cel akcji to edukacja najmłodszych oraz zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.
Uczniowie podczas cyklu zajęć edukacyjnych zdobyli wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, że podstawą zdrowej diety jest pięć posiłków w ciągu dnia, które muszą być bogate w nabiał, ryby i mięsa oraz ciemne pieczywo. Zapamiętali, że ich pragnienie najlepiej ugasi woda, a nie słodkie soki czy napoje. Poznały najnowszą piramidę żywienia. Mowa była także o  znaczeniu ruchu dla lepszego funkcjonowania naszego organizmu.


Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali zaproszenia, które powędrowały do pani dyrektor  Olgi Wango, księdza proboszcza Andrzeja Jóźwik, pana sołtysa Tomasz Wyszomirskiego i przedstawicieli Rady Rodziców.  Goście nie zawiedli i bardzo licznie wsparli nas w tym ważnym dniu.  


W przygotowaniach do wspólnego śniadania nieoceniona okazała się pomoc rodziców, którzy bardzo licznie zaangażowali się w akcję. Wspólnie z dziećmi przygotowali owocowe sałatki, kolorowe szaszłyki i świeżo wyciskane soki. To dzięki ich wsparciu na naszym śniadaniowym stole pojawiły się smaczne, kolorowe i co najważniejsze zdrowe przekąski.


 Wspólne śniadanie nie było jedyną atrakcją tego dnia. Na naszych gości czekała niespodzianka. Uczniowie pod czujnym okiem wychowawców przygotowali występy artystyczne. Wesołe piosenki o owocach i warzywach zaśpiewali uczniowie klas 0-II, natomiast klasa III zaprezentowała przedstawienie zatytułowane „Witaminki, dla księżniczki Marcelinki”.  Wszyscy goście byli pod wrażeniem talentu naszych uczniów.


            Akcja „Śniadanie daje moc” dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, czas spędzony z rodzicami oraz zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania oraz roli śniadania w diecie każdego z nas. Podziękowania należą się wychowawcom oraz rodzicom dzieci z klas 0-III, a także paniom ze stołówki szkolnej za zaangażowanie się w realizację tego projektu.