36 lat temu w Polsce rozpoczął się stan wojenny. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, a gen. Wojciech Jaruzelski poinformował w porannym wystąpieniu radiowym o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, rozpoczętych w sierpniu 1980 roku. W ogromnej operacji milicyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tysięcy żołnierzy, 30 tysięcy milicjantów, 1750 czołgów i 1900 wozów bojowych. 

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

O kolejnej rocznicy stanu wojennego nie zapomnieli również uczniowie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach. Wspólne z panią Joanną Przewódzką zorganizowali wystawę poświęconą tym tragicznym wydarzeniom. Odbyły się także pogadanki, projekcje filmów dokumentalnych oraz wspólne słuchanie piosenek Jacka Kaczmarskiego. Wychowankowie mieli też okazję zapoznać się z oryginalną ,,bibułą”, kartkami na mięso oraz publikacjami z drugiego obiegu.