Adwent to wyjątkowy czas związany z radosnym oczekiwaniem na Narodzenie Pańskie. Z tej okazji na jednej z tablic w Szkole Podstawowej w Nakomiadach pojawił się kalendarz adwentowy. W jego tematykę i zasady wprowadziła uczniów pani dyrektor Olga Wanago.

Przez 4 tygodnie, od poniedziałku do piątku, wszyscy uczniowie szkoły spotykali się przed adwentową choinką, gdzie następowało odczytywanie kolejnych zadań. Były wspólne tańce i zabawy ruchowe, życzenia, łamigłówki, liczenie wszystkich Mikołajów na szkolnych korytarzach, wybór „Króla i Królowej Znajomości”, mówienie miłych słów kolegom i koleżankom oraz wiele innych zadań. Dzieci otrzymywały też polecenia do domu, np. posprzątaj pokój, przygotuj niespodziankę najbliższym,  naucz się zwrotu wesołych świąt w różnych językach, czy zrób dzień bez telefonu, komputera i telewizji.

Jednym z zadań adwentowych, w którego realizację uczniowie bardzo mocno się zaangażowali, była zbiórka żywności dla zwierząt z gospodarstwa w Bożej Wólce. Każda klasa przygotowała niespodziankę dla czworonożnych pupilów. Jednak zwycięzcami została klasa VI, która zebrała najwięcej produktów. W związku z tym uczniowie wraz z wychowawcą panią Grażyną Łempicką będę mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Bożej Wólki.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” codziennym spotkaniom związanym z wykonywaniem zadania z kalendarza adwentowego, towarzyszyło czytanie lektury „Prezent dla Cebulki”. To wzruszająca opowieść zawierająca 25 rozdziałów, które można czytać w każdy grudniowy dzień, po jednym, aż do Bożego Narodzenia.

Pani dyrektor dokonała podsumowania zmagań adwentowych i wyraziła nadzieję, że były i będą one bodźcem do zmiany postępowania oraz stawania się lepszym.

Kalendarz adwentowy wprowadził magiczny nastrój w naszej szkole, pomógł przygotować się uczniom do świąt Bożego Narodzenia. Zmobilizował ich do właściwego przeżywania tego radosnego i refleksyjnego okresu.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: pani Grażyna Łempicka, pan Mateusz Szostkowski, pani Justyna Gregorczyk oraz pani Katarzyna Łopacka.