15 stycznia uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Nakomiadach wzięli udział w programie „Od uprawy do potrawy”, który realizowany był w Kętrzynie, w sklepie Tesco. Program miał na celu rozwijanie świadomości prawidłowego żywienia. Nie bez przyczyny spotkanie odbyło się w Tesco. To właśnie sklep stanowi  miejsce, gdzie podejmujemy pierwsze decyzje związane z tym, co zjemy. Stąd ważne jest, by pokazać dzieciom, jak dokonywać zdrowych wyborów i wprowadzić je w świat świadomej konsumpcji.

Uczniowie zamiast spędzić dzień w ławkach szkolnych, odbyli wycieczkę, podczas której mogli próbować, działać, odkrywać. W Tesco czekała na nich ekspedycja smaków, a wraz z nią rozwiązywanie zagadek i łamigłówek, odnajdywanie naklejek na sklepowych półkach, czytanie etykiet na produktach, szukanie informacji, skąd pochodzą różne owoce i warzywa oraz najprzyjemniejsze - próbowanie owoców, warzyw i bakalii. 


Zwieńczeniem ekspedycji smaków, było wspólne uzupełnienie piramidy żywienia, a następnie przygotowanie własnej przekąski. Każde dziecko przyrządziło pyszny, zdrowy jogurt według własnego przepisu i upodobań.

Wycieczka do Tesco była ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zajęć. Dzieci na podstawie własnych działań mogły poznać zasady zdrowego żywienia oraz nauczyć się dokonywać właściwych wyborów. Dowiedziały się, że kolorowe opakowanie lub przyzwyczajenia nie są dobrym doradcą, a to, co jemy, ma ogromny wpływ na jakość naszego życia.

Na koniec spotkania otrzymaliśmy boks edukacyjny, czyli materiały do dalszej edukacji żywieniowej. Zatem wycieczka do Tesco, to tylko początek działań na rzecz kształtowania wśród naszych uczniów świadomych konsumentów. 

Atmosfera spotkania była bardzo miła, co zawdzięczamy świetnie przygotowanym paniom prowadzącym. Przez ekspedycję smaków przeprowadziła nas pani Edyta i pani Beata. Wszystko w przyjemnej, ciekawej formie - nauka połączona z zabawą i ruchem, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. Opiekunami wycieczki były: pani Ewa Bielińska oraz pani Katarzyna Łopacka.