W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty ogłosił wojewódzki konkurs plastyczny pt. „100-lecie Niepodległości”. Jego celem było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych uczniów oraz pogłębienie wiedzy o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii najnowszej Polski. Tematyka konkursu jest uwiecznieniem w formie plastycznej organizacji, postaci lub wydarzeń związanych z walką o odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r.

 

Pierwszy etap wspomnianego wydarzenia odbył się w Szkole Podstawowej w Nakomiadach. Jego organizatorkami były Grażyna Łempicka oraz Justyna Gregorczyk. Trzyosobowe jury pod przewodnictwem Olgi Ostrowskiej wybrało piętnaście rysunków, które zostały przesłane do Olsztyna. Kapituła Konkursu, spośród wielu obrazków z całego województwa, nagrodziła prace uczennic naszej szkoły. Pierwsze miejsce przyznano Blance Gregorczyk z klasy III. Jej rysunek został wydrukowany w formie plakatu i będzie prezentowany w naszym regionie. Wyróżnienie otrzymała również Oliwia Pikula z klasy V.


W poniedziałek 5 listopada w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, wojewoda Artur Chojecki i naczelnik Delegatury IPN dr hab. Karol Sacewicz,  uroczyście otworzyli wystawę IPN „Ojcowie Niepodległości”. Jej uwieńczeniem było wręczenie nagród. Laureaci otrzymali pakiety edukacyjne oraz specjalne płyty CD o twórcach Niepodległej nagrane w Radiu Olsztyn. Patronatami przedsięwzięcia byli wojewoda warmińsko-mazurski i dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku.