Dnia 17 stycznia 2019 roku o godz. 17.00 w Świetlicy Wiejskiej w Nakomiadach odbyło się widowisko przedstawiajace historię narodzenia Chrystusa przygotowane przez uczniów klasy VIII i VII Szkoły Podstawowej w Nakomiadach pod opieką wychowawcy p. Krzysztofa Pawelczyka oraz nauczycielki języka polskiego Jadwigi Pawelczyk, którzy wspólnie z uczniami przygotowali imprezę środowiskową dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Gośćmi honorowymi byli ksiądz proboszcz miejscowej parafii, radni oraz sołtysi. Z ramienia Wójta Gminy Kętrzyn w imprezie uczestniczyła Inspektor Oświaty p. Anna Abramowicz.
Nazwa jasełka wywodzi się od staropolskiego słowa jasło, czyli żłób. Jednak tradycja wystawiania tego przedstawienia o tematyce Bożego Narodzenia wywodzi się z Włoch i została zainicjowana w 1223 roku przez św. Franciszka z Asyżu. W Polsce zwyczaj ten pojawił się dopiero na przełomie XIV i XV wieku.


Licznie przybyli na przedstawienie widzowie mieli okazję po raz kolejny przeżyć historię brzemiennej Marii i jej męża Józefa, którzy długo szukali schronienia i w końcu powitali swojego syna w stajni, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. Poza tym musieli zmierzyć się z potegą i bezwględnością króla Heroda. Wszystkie teksty przedstawienia dialogi diabłów, aniołów i pasterzy młodzi aktorzy wykonali w rytmie rapu, także realia widowiska zostały częściowo uwspółczesnione. Nowatorskie rozwiązania zostały przyjęte przez widzów z podziwem i aprobatą.
Kolejną atrakcją imprezy były występy artystyczne uczniów klas 0-III przygotowane pod okiem wychowawców z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nastrojowe wiersze i piosenki zachwyciły wszystkich uczestników uroczystości.


W czasie trwania występów odbył się kiermasz ciast upieczonych przez rodziców uczniów wszystkich klas, a pozyskane fundusze zasiliły konto Rady Rodziców. Organizatorzy imprezy dziękują wszystkim zaangażowanym w pomoc przy jej organizacji.