W maju 1950 roku francuski polityk Robert Schuman, we współpracy z  ekonomistą Jeanem Monnetem  i kanclerzem Niemiec Konradem Adenauerem, doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami w sprawie wspólnego zarządzania przemysłami stalowym i węglowym na terenie Zagłębia Ruhry. Plan miał na celu ekonomiczne powiązanie obu krajów, tak aby można było kontrolować przemysł zbrojeniowy Zachodnich Niemiec i zarazem zintegrować go z innymi gospodarkami. W zamyśle miało to również wykluczyć ryzyko przyszłej wojny ekonomicznej.
W ten sposób powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali, której następcą stała się Wspólnota Europejska, a od 2009 r. dzisiejsza Unia Europejska jako organizacja międzynarodowa. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia właśnie 9 maja obchodzony jest jako Dzień Europy.


W tym dniu w wielu państwach organizowane są uroczyste parady Schumana. Świętu towarzyszą też gry miejskie, pokazy, występy gwiazd, festyny. Popularne są również wesołe miasteczka dla dzieci oraz zabawy integrujące.
O święcie naszego kontynentu nie zapomniano w Szkole Podstawowej w Nakomiadach. W ramach unijnego programu eTwinning, społeczność szkolna tej placówki przystąpiła do projektu "Postcards exchange”. Jego pomysłodawczynią była Sónia Martins z Portugalii. Pierwszy etap obejmował wirtualną prezentację szkoły. W drugim powstała wspólna książka, w programie StoryJumper, opisująca poszczególne kraje – ich historię, tradycje i atrakcje turystyczne. Natomiast w trzecim etapie, uczestnicy projektu wysłali nawzajem kartki z życzeniami. W projekcie wzięło udział ponad dwadzieścia szkół m.in. z Włoch, Francji, Litwy, Łotwy, Malty, W. Brytanii, Chorwacji oraz Niemiec. Przedsięwzięcie zrealizowali Katarzyna Łopacka i Andrzej Sydor.