Członkowie i opiekunowie Koła Turystycznego "Nakomiadek" w dn. 19.08.-24.08.2019r. wybrali się tym razem do miejscowości Zawoja. Ulokowani zostaliśmy w Ośrodku Wypoczynkowym "Jodła", który położony jest w malowniczej dolinie potoku Mosorczyk. leżącego u stóp Mosornego Gronia , w pasmie Policy, w bliskim sąsiedztwie rzeki i lasu.
Położona u stóp Babiej Góry Zawoja, to najdłuższa wieś w Polsce. Jak podają informatory wieś ma 18 km długości ,powierzchnia: 129 km, ludność: 9122. Miejscowość o wybitnych walorach klimatycznych, krajobrazowych i turystycznych.
Swoją wakacyjną przygodę rozpoczęliśmy już pierwszego dnia. Na dobry początek pobytu w Zawoi wybraliśmy się pieszo na Halę Barankową, czyli polanę, z której roztacza się piękny widok na Babią Górę. To właśnie tutaj w ciepłych miesiącach górale wypasają owieczki i dzięki temu zobaczyliśmy jak wygląda prawdziwa bacówka oraz poznaliśmy tradycje pasterskie.
W trakcie pobytu w Zawoi, pod czujnym okiem twórców ludowych rozwijaliśmy również swoje zdolności manualne i wyobraźnię tworząc niesamowite zabawki i figurki z siana. Samodzielnie wykonane prace sprawiły nam satysfakcję i pozostały fantastyczną pamiątką z wizyty w Zawoi , tak jak samodzielnie wykonane na warsztatach artystycznych patchworkowe owieczki i etui oraz beskidzkie ptaszki pomalowane wg własnego pomysłu pod okiem miejscowego rzeźbiarza, który przybliżył nam pracę twórców ludowych i sposób rzeźbienia w drewnie. W kolejnych zajęciach poznaliśmy też techniki malowania na szkle górskich widoków. Zajęcia warsztatowe bardzo mocno zaangażowały wszystkich uczestników a wykonane samodzielnie prace zabraliśmy do domu.


Swoją obecnością zaszczycili nas zawojscy górale. To była interaktywna, dynamiczna i humorystyczna prezentacja folkloru góralskiego, na której poznaliśmy legendy, gawędy a także uczestniczyliśmy w konkursach i świetnie bawiliśmy się przy głośnej góralskiej muzyce. Niektórzy z nas próbowali też tańców góralskich. Po intensywnym spotkaniu z góralami zasiedliśmy przy ognisku z kiełbaskami.
Nadszedł długo oczekiwany dzień , a mianowicie wybraliśmy się do Parku Rozrywki "Energylandia" w Zatorze. "ENERGYLANDIA" to największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący kilkadziesiąt atrakcji, które znajdują się na obszarze 30 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.


Przez kilka godzin korzystaliśmy z atrakcji Parku , ale najbardziej spodobał nam się od sezonu 2018 bezsprzecznie królujący Hyperion Mega Coaster - największy i najszybszy w Europie w swojej kategorii oraz Speed Water Coaster - światowy rekordzista wśród wodnych Roller Coasterów.
Parametry Hyperiona to między innymi: ponad 80-metrowy spadek ,77 metrów wysokości, prędkość:142 km/h, 85 stopni nachylenia przy spadku ,tunel po pierwszym spadku. Speed Water Coaster- prędkość: 110km/h ; wysokość : 60 m. Oczywiście tych atrakcji jest bardzo dużo. Energylandia to : 70 atrakcji , 26 hektarów powierzchni , 4 strefy : Bajkolandia, Familijna , Ekstremalna , Water Park ; 4 sceny widowiskowe, pokazy edukacyjne , KIno 7D; Extreme Show. Energylandia to nie tylko park rozrywki, lecz także miejsce, w którym odbywa się wiele warsztatów edukacyjnych i artystycznych, pokazów pirotechnicznych oraz innych niesamowitych atrakcji. Wszystkie wydarzenia są perfekcyjnie zorganizowane – można zobaczyć, jak wygląda laboratorium szalonego naukowca, dowiedzieć się, czym jest mapping 3D, lub zobaczyć ciekawe musicale. Pokazy odbywają się cały dzień i są dostępne dla wszystkich. Trudno było nam się rozstać z "Energylandią" , ale mamy nadzieję, że kiedyś jeszcze tam wrócimy. Do Zawoi wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi.


Tego dnia odbyły się jeszcze zajęcia profilaktyczne : " Co zamiast telewizora?" oraz " Co to jest tolerancja? Przyczyny uprzedzeń". W trakcie tych zajęć poznaliśmy , co to znaczy zdrowo i pożytecznie oglądać telewizję a także co można robić zamiast oglądania telewizji czy korzystania z internetu. Pomysłów było wiele od gier planszowych , aż do różnych gier i zabaw zespołowych , które zostały zaprezentowane w trakcie zajęć. W kolejnych zajęciach poznaliśmy pojęcia : tolerancja,tolerować,tolerancyjnie, staraliśmy się zrozumieć znaczenie wyrazu "uprzedzenie"; wymienialiśmy rodzaje uprzedzeń a także formułowaliśmy kontrargumenty uprzedzeń.


Kolejny dzień powitał nas piękną pogodą , więc po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy interaktywną ekspozycję flory i fauny babiogórskiej. Mogliśmy usłyszeć odgłosy lasu: m. in. śpiew ptaków i porykiwanie niedźwiedzia a także podziwiać górskie widoki .Wystawa była ciekawa, przybliżyła nam przyrodę babiogórską oraz historię rozwoju turystyki na tym terenie.W ośrodku zorganizowano cztery wystawy stałe: roślinność Babiej Góry – prezentacja walorów babiogórskiej przyrody, piętrowego układu roślinności, zwierząt zamieszkujących teren Parku; stylizacja chaty góralskiej – prezentacja wystroju izb góralskich (czarnej i białej), oryginalnych sprzętów używanych w gospodarstwach domowych, strojów górali babiogórskich, narzędzi używanych przy hodowli owiec i produkcji sera; panorama Babiej Góry – prezentacja układu sieci wodnej (potoków, źródeł), tras szlaków turystycznych; mini galeria „Pod Cylem” – prezentacja prac regionalnych twórców ludowych; przed budynkiem ośrodka zorganizowano Ogród Roślin Babiogórskich oraz Ogród Zmysłów.


Tego dnia również niezapomnianą i pełną emocji była gra terenowa „Szukanie Skarbu”. Podzieliliśmy się na trzy grupy, każda otrzymała mapę i musiała rozwiązać różne zadania . Gra ta wymagała sprytu, myślenia, kondycji oraz współpracy w grupie. Na trasie czekały zadania, które wspólnymi siłami musieliśmy rozwiązać, aby iść dalej. Poszukiwacze skarbu poruszali się po bezpiecznym terenie przy pomocy mapy. Samodzielnie szukali drogi, rozwiązywali zadania dotyczące Zawoi, quizy, rebusy, rozsypywanki wyrazowe utrwalające pojęcia przyrodnicze związane z okolicą (krajobraz górski, Babia Góra i otoczenie, roślinność i zwierzęta, fauna i flora), układali rymowanki, piosenki grupy, okrzyki, robili totem. Cel dla wszystkich drużyn był jeden – odnalezienie skarbu! Zabawa pod czujnym okiem koordynatora i opiekunów dostarczyła wszystkim niesamowitych przeżyć. . Niektóre zadania były dosyć trudne, ale daliśmy radę. Po zakończeniu gry wszyscy otrzymaliśmy medale zgodnie z zajętymi miejscami- nie było przegranych.


Wieczorem odbyła się „Noc Filmożerców”. Zajadając popcorn oglądaliśmy film " Noc w muzeum".
Kolejnego dnia , po śniadaniu udaliśmy się do Zawojskiego Safari – Parku Czarnego Daniela, by móc nakarmić czekające na nas czarne i białe jelenie, daniele, kozy, lamy. Tam pani Ewelina oprowadziła nas po swoim gospodarstwie i opowiedziała o trybie życia poszczególnych zwierząt. Z pewnością przypadliśmy do gustu lamom, które dały się nakarmić , ale nie bez niespodzianek, czego doznała jedna z uczestniczek Gosia. W sumie było bardzo przyjemnie móc karmić i poznać życie i zwyczaje tych zwierząt.
Podczas trwania kolonii , w przerwach miedzy zajęciami odbywały się gry i zabawy zespołowe (piłka nożna , tenis stołowy). Zawsze było przy nich wiele śmiechu i zabawy.
Tegoroczny pobyt długo zapamiętają wszyscy jego uczestnicy. Pozostają więc wspomnienia i żal, że czas upływa tak szybko. Wszelkie pozytywne wrażenia pozostaną na długo w pamięci uczestników jak i opiekunów.


Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam , abyśmy mogli tak twórczo i radośnie spędzić czas w Zawoi : p. Robertowi Trusewiczowi / Kierownik GOPS Kętrzyn/ , p. Krzysztofowi Plewnia /GOPS Kętrzyn/, p. Oldze Wanago / Dyr. SP Nakomiady/, p.Beacie Pietkiel /GOPS Kętrzyn/, p. Franciszkowi Waszkiewiczowi /kierowca autokaru firmy BART-AUTOKARY z Kętrzyna.

Z turystycznym pozdrowieniem!

Twórcy i realizatorzy programu kolonii:

Jadwiga Pawelczyk
Krystyna Raszkiewicz
Krzysztof Pawelczyk
Tadeusz Gudz