W niedzielę 15 września - na terenie Szkoły Podstawowej w Nakomiadach -odbyły się dożynki gminne. Rozpoczęły się one tradycyjnie mszą odprawioną w intencji rolników przez księdza proboszcza Andrzeja Józwika. Uczestniczył w niej biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Paweł Hause, który wygłosił kazanie. W nim odniósł się do jakże ważnej dla społeczeństwa ciężkiej pracy rolników, dzięki której na naszych stołach nie brakuje chleba.

- Bóg zapłać gospodarzom, którzy trudzili się, abyśmy moli spożywać te wspaniałe płody rolne. Przede wszystkim podziękujmy Panu za dary, którymi nas obdarzył - podkreślił biskup.

Święto plonów swoją obecnością zaszczycili zaproszeni goście. Wśród nich obecni byli m. in.: poseł RP Jerzy Gosiewski, starosta kętrzyński Michał Kochanowski, radni powiatu kętrzyńskiego, radni Gminy Kętrzyn, dyrektorzy szkół, sołtysi oraz delegacje z miast partnerskich z Litwy i Rosji.

Dyrektor GOK w Kętrzynie Marta Szmyd przypomniała obecnym o tradycji dożynkowej – związanych z tym obrzędach i zwyczajach. Wraz z wójtem Gminy Kętrzyn podziękowała licznym sponsorom za hojność .

Następnie starostowie dożynek - Mariusz i Marta Korzeniewscy - przekazali wójtowi Gminy Kętrzyn Pawłowi Bobrowskiemu chleb, który został rozdzielony wśród uczestników święta.

- Dzisiejsza uroczystość ma charakter dziękczynny, więc z tego miejsca serdecznie dziękuję rolnikom, hodowcom, sadownikom i pszczelarzom za trud i wysiłek włożony w zbiór plonów. Składam również podziękowania za tak piękne i liczne wieńce dożynkowe, bogate sołeckie i szkolne stoiska. Jestem pod wrażeniem - powiedział Paweł Bobrowski.

Zwracając się do rolników Michał Kochanowski stwierdził, iż żywności nie można wyprodukować w fabryce. Wymaga to cierpliwości i mozolnej pracy od świtu do nocy. - Za to wam wszystkim jesteśmy niezmiernie wdzięczni - stwierdził starosta.

W części artystycznej na scenie wystąpiły zespoły ludowe – ,,Węgojska Strużka”, ,,Sterławiacy”, ,,Wopławianka” oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, spośród dwudziestu zaprezentowanych, pierwsze miejsce zajął wianek z sołectwa Nakomiady. Natomiast we współzawodnictwie o najlepsze stoisko – laur zwycięstwa przypadł sołectwu Kruszewiec. Z kolei w rozgrywkach sołeckich o ,,Sierp Wójta Gminy Kętrzyn” zwyciężyła drużyna z Nowej Różanki.

Widzowie zebrani przed sceną mogli podziwiać występ Piotra Pręgowskiego ,,Pietrka” z serialu ,,Ranczo” oraz koncert zespołu „Power Play”. Impreza zakończyła się dyskoteką, na której grał zespół ,,Maykel”.

Uczestnicy obchodów dożynkowych delektowali się smacznymi przekąskami i ciastami. Podziwiali pokazy pieczenia chleba, wystawy sprzętu rolniczego i strażackiego. Nie zapomniano również o najmłodszych, na których czekał ,,kącik zabaw” oraz jazda konna.

Organizatorami święta plonów byli Gmina Kętrzyn, GOK w Kętrzynie, GPK w Karolewie i Szkoła Podstawowa w Nakomiadach. Przedsięwzięcie odbyło się dzięki finansowemu wsparciu lokalnych firm i osób prywatnych.