Kolejny już raz Koło Turystyczne "Nakomiadek" działające przy Szkole Podstawowej w Nakomiadach wybrało się na wypoczynek. Udaliśmy się do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego "Szwajcaria Bałtowska" w Bałtowie, aby doskonalić swoje umiejętności w zjazdach na nartach oraz snowboardzie. W ubiegłym roku poznaliśmy techniki jazdy a w tym roku ćwiczyliśmy zjazdy. Byli wśród nas i tacy, którzy dopiero zaczynali swoją przygodę narciarską, ale instruktorzy ze szkółki narciarskiej "AMIGO-SKI" szybko nauczyli, w jaki sposób bezpiecznie posługiwać się nartami i snowboardem. Oczywiście wszyscy , którzy już trochę umieli jeździć, skorzystali też z rad instruktorów. Swoje umiejętności na stokach doskonaliliśmy do południa oraz po południu każdego dnia przez cały czas pobytu na zimowisku. Należy stwierdzić, że duża grupa uczestników zimowiska już świetnie jeździ co potwierdzili również instruktorzy ze szkółki narciarskiej.


Oprócz zajęć na stokach /było to naszym głównym celem zimowiska/ były też inne zajęcia i atrakcje.Odwiedziliśmy Wioskę Świętego Mikołaja. Centralnym punktem tego magicznego miejsca jest chata Świętego Mikołaja, gdzie na swym ogronym tronie zasiada sympatyczny Święty Mikołaj. Zawsze można podejść do Mikołaja i z nim porozmawiać lub zrobić pamiątkowe zdjęcie .Obok niego krzątała się Pani Śnieżynka, która proponuje pyszne wypieki oraz kubek gorącej czekolady. Ci , którzy odwiedzili Mikołaja po raz pierwszy otrzymali od niego specjalne certyfikaty . Podczas wizyty w Wiosce Mikołaja zwiedziliśmy domki elfów, które połączone są ze sobą różnymi wąskimi korytarzami. Obok znajduje się zagroda z symaptycznymi zwierzątkami, które uwielbiają być karmione i głaskane przez dzieci.


Niezapomnianym momentem naszego pobytu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym było odwiedzenie Zimowego Kina 5D . Obejrzeliśmy tam film pełen efektów specjalnych.
Wybraliśmy się też do Parku Dinozaurów. Wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej znajduje się blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Cała trasa została podzielona na okresy geologiczne, dzięki czemu mogliśmy chronologicznie poznawać burzliwą historię rozwoju życia na naszej planecie.
Odwiedziliśmy też Gondwanę - miejsce pełne aktywnych zabaw przybliżających wiedzę na temat prac paleontologicznych. Dla tych, którzy interesują się dinozaurami jest to miejsce sprawdzenia swojej wiedzy na ich temat.


W drodze powrotnej ze ścieżki edukacyjnej przechodziliśmy przez plac zabaw , na którym znajdują się m.in. huśtawki,bujaki , karuzele, zjeżdżalnie z elementami do wspinania ,piramida z lin czy też miejsce, w którym można odkryć ogromny szkielet dinozaura. Nas zaciekawiły też kamienne puzzle ze szkieletem dinozaura, wchodziliśmy do środka paszczy dinozaura , aby zrobić wyjątkowe zdjęcia.


Mijając plac zabaw trafiliśmy do muzeum, gdzie na wystawie zobaczyliśmy mnóstwo skamieniałości odkrywanych w Bałtowie i jego okolicach. Dowiedzieliśmy się , co jadly dinozaury i zobaczyliśmy niezwykłe morskie organizmy żyjące na tych obszarach.
Podczas trwania zimowiska nie zapomnięliśmy też o realizacji zajęć edukcyjno-profilaktycznych, które przeprowadził p. Krzysztof Pawelczyk. Termatyka zajęć obejmowała " Zachowania asertywne" oraz " Emocje- jak sobie z nimi radzić?''.


Trzeba również wspomnieć , że każdego dnia po kolacji chodziliśmy na spacery , aby się dotlenić przed snem a po spacerze jeszcze chwilę spędzaliśmy przy ognisku.
W przedostatni dzień pobytu na zimowisku zorganizowaliśmy uroczystość , na którą zaprosiliśmy przedstawicielki Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego p. Małgorzatę i p. Dorotę. Serdecznie podziękowaliśmy za wspaniałe przyjęcie , rodzinną ,ciepłą atmosferę oraz super wyżywienie i warunki pobytowe. Wręczyliśmy dyplom z podziękowaniem oraz logo naszego Koła- "Nakomiadka" ceramicznego wykonanego przez CERAMIKĘ PRUSZYŃSCY z Nakomiad. W rewanżu otrzymaliśmy również podziękowanie oraz drobne gadżety dla wszystkich uczestników i opiekunów zimowiska. Na tym jeszcze uroczystość nie skończyła się. W dowód uznania oraz za najdłuższy staż przynależności do naszego Koła, 13 osób otrzymało tytuł "SUPER TURYSTY". Każda z tych osób otrzymała dyplom oraz na pamiątkę ceramicznego "Nakomiadka". Do wyróżnionych osób należą: Julia Brzozowska, Wiktoria Brzozowska, Wicha Damian, Siok Katarzyna,Skrodzki Mateusz, Krzemińska Wiktoria, Klesz Maja, Siok Igor, Mazurek Edyta, Kwiecień Barbara, Staszewski Maciej, Napierała Kacper, Łuba Katarzyna.
Ogłosiliśmy też wyniki konkursu na najsympatyczniejszą uczestniczkę i uczestnika zimowiska. Najwięcej głosów otrzymali: Wiktoria i Oliwier . Po zakończeniu części oficjalnej wspólnie z zaproszonymi gośćmi zjedliśmy pyszny tort .


Pobyt na zimowisku był wspaniałym czasem na czynny wypoczynek, gry i zabawy oraz nowe przyjaźnie. Mówi się często, że nic tak nie zbliża ludzi , jak wspólna pasja a naszą jedną z pasji są zapewne zjazdy na nartach i snowboardzie i niewątpliwie bycie i spędzanie czasu razem.


Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji zimowego wypoczynku: p. Robertowi Trusewiczowi /Kierownik GOPS Kętrzyn/, p. Krzysztofowi Plewnia /GOPS Kętrzyn/, p. Oldze Wanago /dyr. SP Nakomiady/, p.Beacie Pietkiel /GOPS Kętrzyn/, p. Marcinowi Krysiakowi, ZNP Oddział Gminy Kętrzyn, Elżbiecie i Zygmuntowi Pruszyńskim "Ceramika Pruszyńscy", Kołu Łowieckiemu "Daniel" z Kętrzyna ,p. Franciszkowi Waszkiewiczowi /kierowca autokaru firmy BART - AUTOKARY z Kętrzyna.

 

Z turystycznym pozdrowieniem !

Twórcy i realizatorzy programu zimowiska:
Tadeusz Gudz
Jadwiga Pawelczyk
Krystyna Raszkiewicz
Krzysztof Pawelczyk