Każdy kto odwiedził Szkołę Podstawową w Nakomiadach w dniach od 10.02 do 14.02 od razu po ubiorze uczniów zorientował się, że w szkole dzieje się coś szczególnego. Niektórzy zastanawiali się, jak sprawić, żeby dzieci ubrały się pod pewnym względem jednakowo, jednocześnie nie każąc im wkładać mundurków. Co więcej, jak zaangażować wszystkich uczniów od przedszkola do… ósmej klasy włącznie, by brali udział w wydarzeniach, które są im proponowane, przy okazji dobrze się bawiąc, integrując i do tego jeszcze ładnie wyglądając. Warto zapytać o to Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach, któremu wszystko, co wyżej wymienione znakomicie się udało.


Członkowie samorządu skrzętnie przygotowywali to szczególne wydarzenie – Tydzień Kolorów. Chcieli, by każdy dzień miał swój kolor i jednocześnie, by niósł jakieś przesłanie. Nasi uczniowie lubią, gdy to, co organizują ma oprócz dobrej zabawy, jakiś większy sens. Z tą myślą poniedziałkowi został przypisany kolor biały, by ten dzień był czasem wdzięczności. Jako że w szkole w tym dniu obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka, okazywaliśmy naszym bliskim wdzięczność za wszystko, co od nich otrzymaliśmy. Uczniowie mogli na specjalnych plakatach wyrazić za co i komu szczególnie dziękują. W ten sposób mogli zastanowić się i docenić to, co mają. We wtorek wszyscy ubrali się na niebiesko. Kolor ten symbolizuje m.in. dynamizm, kreatywność oraz inspirację. Wtorek był więc dniem wyzwań i rekordów. W związku z tym, że wszystkie akcje towarzyszące „Tygodniowi Kolorów” odbywały się na przerwach, uczniowie właśnie wtedy bili swoje rekordy w wielu drobnych konkurencjach przygotowanych przez członków samorządu. Środa otrzymała kolor zielony i była dniem „Ekologii internetu”. Samorząd uczniowski kieruje szczególne podziękowania p. Justynie Gregorczyk za pomoc w organizacji tego dnia. Pani pedagog przeprowadziła zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa w internecie oraz netykiety. Natomiast w czwartek uczniowie przebrali się na żółto, ponieważ był to dzień uśmiechu, żartów i kawałów. W tym dniu można było bez konsekwencji zrobić drobnego psikusa koledze lub koleżance. Uczniowie opowiadali też żarty z dawnych lat zasłyszane od babci i dziadka. Z kolei piątek to wspomnienie św. Walentego, a więc dzień zakochanych. W szkole wszystko się czerwieniło od koloru miłości. Samorząd Uczniowski zorganizował w tym dniu pocztę walentynkową. W piątek odbyło się podsumowanie „Tygodnia Kolorów”. Nastąpiło rozdanie nagród klasom, które najbardziej zaangażowały się w wydarzenie, a także zwycięzcom dnia rekordów. Nagrody wręczyła pani dyrektor Olga Wanago, która wraz z gronem pedagogicznym również włączyła się w Tydzień Kolorów prezentując codziennie kreacje w innym kolorze zgodnie z ustaleniami samorządu.


Tydzień Kolorów był bardzo udanym i ciekawym wydarzeniem. Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością i dużym zaangażowaniem, co można obejrzeć na załączonych zdjęciach. Akcja miała również pokazać, że życie nie musi być szare, wręcz przeciwnie może być naprawdę kolorowe. Wielu uczniów zrozumiało, że dużo zależy od ich podejścia i umiejętności dostrzegania i doceniania tego, co mają.