30 X 2018r. 30 uczniów kl. IV-VII Szkoły Podstawowej w Wilkowie pojechało do Woźnic (niedaleko Rynu), gdzie znajdują się ruiny zamku Krzyżackiego i zajazd ,,U Komtura''. Właściciel zajazdu emerytowany oficer i jednocześnie pasjonat historii, przeprowadza wspaniałe lekcje przybliżające życie ludzi w średniowieczu i historię zakonów rycerskich (templariuszy, joannitów i krzyżaków). Dzieci z dużym zaangażowaniem uczyły się tańców z tamtego okresu, poznawały zasady walki na miecze i kije. Z dużym zainteresowaniem poznawały elementy uzbrojenia i różne rodzaje broni.

       W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski, jak również w trosce o wychowanie dzieci i młodzieży inspirowane wzorcami osobowymi, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty ogłosił wojewódzki konkurs pt. ,,100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej – wzory osobowe godne naśladowania”.
Konkurs adresowany był do nauczycieli, uczniów i rodziców.

Celem konkursu było ukazanie sylwetek tych uczniów i nauczycieli, którzy swoją postawą oraz zaangażowaniem w naukę i pracę, a także działalność społeczną dają przykład życia wypełnianego budowaniem różnorodnego dobra.

      Sezon na pyszne owoce i warzywa wciąż trwa! Nie zapominamy o tym także w Wilkowie. Każdy uczeń od kl.0 do kl.III już wie, że owoce i warzywa są smaczne, ale przede wszystkim zawierają mnóstwo witamin. To one chronią i wzmacniają nasz organizm. Dzieci z naszego przedszkola brały udział w zajęciach podczas których rozmawiały na temat zdrowych przekąsek i potraw. Dowiedziały się jak ważne jest spożywanie regularnych posiłków, by zachować zdrowie i prawidłowo się rozwijać.

 

     Uczniowie klasy pierwszej są już pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Wilkowie. 17 października 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia Klasy Pierwszej. Świąteczny strój galowy uczniów, dekoracja sali, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. Pan dyrektor Jarosław Charkot i wychowawca klasy pierwszej Anna Czubaszek przywitali wszystkich zebranych, a szczególnie pierwszoklasistów. Zanim nastąpiła podniosła chwila pasowania, uczniowie wykazali się wiedzą, umiejętnościami artystycznymi. Uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów klasy pierwszej i drugiej. Udowodnili, że potrafią śpiewać, tańczyć i recytować wiersze. Wszyscy spisali się „na medal”. 

      Kolejny sukces wilkowskiej szkoły w regionie, to nagroda II stopnia w konkursie dla Szkolnych Kas Oszczędności. Październik jest miesiącem oszczędzania, lecz dzieci z tej szkoły oszczędzają cały rok.
Wilkowscy uczniowie oszczędzają nie tylko pieniądze, ale zdrowie (uprawiając sport, czy zdrowo się odżywiając).Wiedzą, że oszczędzanie to również barter ( wymiana towarami np. grami czy książkami) czy o zasobów naturalnych dbanie. Dają ,,drugie życie” niepotrzebnym przedmiotom np. doniczkom po kwiatach, oponom samochodowym. Oszczędzają poprzez zarabianie: sprzedaż czarnego bzu, jabłek czy ślimaków na skupie. Jedzenia nie marnowanie, to też oszczędzanie np. planowanie zakupów czy zbiórka suchego chleba dla zwierząt. Budżetu planowanie, to świadome oszczędzanie.