Dnia 12 czerwca 2017r. uczniowie klasy II i III Gimnazjum z Wilkowa wraz ze swoimi opiekunkami: panią Katarzyną Ścibek oraz panią Eweliną Drabarz wybrali się na wycieczkę do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie oraz firmy MTI Furninova.
Nadrzędnym celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z modelem szkolenia, specyfiką służby oraz zadaniami realizowanymi przez Straż Graniczną, a także z funkcjonowaniem jednego z największych w naszym regionie zakładów pracy-MTI Furninova.


Po przybyciu na teren kompleksu W-M Oddziału SG, zaprowadzono nas do budynku nr 4 do Sali Odpraw, gdzie funkcjonariusz SG wydziału Kadr i Szkolenia zajmujący się naborem kandydatów do służby, objaśnił nam na czym polega specyfika pracy funkcjonariuszy granicznych, a także zapoznał z procedurą naboru. Przybliżył nam także strukturę Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG wraz z podległymi mu placówkami.


Następnie udaliśmy się na miejsce edukacyjne przedstawiające odcinek granicy państwowej wraz z elementami informacyjnymi, tj. tablice ostrzegawcze, informacyjne, słupy graniczne, itp. Na placu mieszczącym się wewnątrz kompleksu przygotowano stanowiska prezentujące pojazdy oraz sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy w codziennym pełnieniu służby na granicy RP-wewnętrznej granicy Unii, tj. Land Rover, quad, pojazd PJN - przeznaczony do obserwacji w terenie, więźniarka-pojazd do przewozu zatrzymanych. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań prezentowali najnowocześniejsze urządzenia-drony służące obserwacji z lotu ptaka.


Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz tresury psa służbowego do wykrywania ludzi ukrytych w pojazdach.
Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie firmy MTI Furninova, która jest polsko-szwedzką spółką produkującą wysokiej jakości meble tapicerowane. Od 20 lat produkty z tej firmy trafiają do szerokiego grona odbiorców na całym świecie.


Przy bramie zakładu przywitał nas pan Tadeusz Czuczko, który w MTI zajmuje stanowisko szefa produkcji. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy zobaczyć produkcję mebli od pierwszego etapu do momentu ich powstania. Większość z nas była w takim dużym zakładzie pracy po raz pierwszy. Wiele dowiedzieliśmy się o produkcji sof, jak również o funkcjonowaniu tak dużego zakładu pracy, jakim jest MTI Furninova, zatrudniającym ponad 500 pracowników. Pan Tadeusz oprowadził nas po zakładzie, chętnie odpowiadał na nasze pytania, wyjaśnił, jakie wymagania stawia się pracownikom i osobom starającym się o pracę.


Wyjazd ten uświadomił nam, że niedługo niektórzy z nas będą podejmować decyzje dotyczące swojej przyszłej kariery zawodowej. Chcemy wybrać właściwie, zgodnie z naszymi zainteresowaniami, ale jednocześnie z wymogami współczesnego rynku pracy.
Serdecznie dziękujemy mł. chor. SG Łukaszowi Brożek oraz sierż. szt. SG Adamowi Bednarczukowi za oprowadzenie po oddziale jednostki SG, a także panu Tadeuszowi Czuczko za profesjonalne, szczegółowe informacje oraz za uśmiech i poświęcony czas.
Dziękujemy również Panu Wójtowi Pawłowi Bobrowskiemu za udostępnienie autokaru.