W dniach 14.05 – 18.05.2018r. uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Wilkowie uczestniczyli w zielonej szkole w Jantarze. Piękna majowa pogoda sprzyjała zaplanowanym inicjatywom i pełen atrakcji program został w całości zrealizowany. A działo się! Oj, działo!
Dla niektórych uczestników było to pierwsze w życiu spotkanie z morzem, dlatego powitanie Bałtyku okraszone było okrzykami zachwytu, piosenkami i rymowankami. Na plaży odbyło się również spotkanie z rybakiem, panem Pyrą, który ciekawie opowiadał o swojej ciężkiej, a zarazem wspaniałej pracy.
Kolejny dzień przyniósł zmagania sportowe, czyli konkurs na poławiacza muszli i bursztynów. Bezkonkurencyjna okazała się Wiktoria z klasy VI.


Pobyt w Jantarze to nie tylko plażowanie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach właściciela pasieki. Poznali życie pszczół, etapy produkcji miodu, największą jednak atrakcją okazały się hodowane przez pana Petera strusie! Te ogromne ptaki oglądane z bliska i osobiście karmione zrobiły na uczestnikach zielonej szkoły oszałamiające wrażenie! Po zajęciach można było zrobić pamiątkowe zakupy – słoik pysznego miodu z cynamonem lub piękne, miękkie strusie pióra.


Jedną z większych atrakcji pobytu była wizyta Parku Owadów. Jego właściciel – „Dziadek Radek” przeprowadził interesującą lekcję przyrody odkrywając tajemnice życia owadów z całego świata. Można było zobaczyć przeróżne okazy, a nawet wziąć je na ręce, gdyż większość stworzeń mieszkających u pana Radka, była żywa.


Po zajęciach edukacyjnych odbyło się zwiedzanie parku. Obok gigantycznych postaci owadów znajdowało się tam wiele atrakcyjnych miejsc do zabaw: tory przeszkód, pokręcone tunele, slalomy z kokonami, a dla najmłodszych domki i piaskownice. Na uwagę zasługuje fakt, że właściciel Parku Owadów wszystkie atrakcje wykonał samodzielnie z surowców wtórnych.
Nie może być mowy o zielonej szkole, gdy nie ma zabawy dyskotekowej! W Jantarze jednak nie były to zwykłe pląsy w rytmie disco. Otóż w czasie imprezy odbył się konkurs na Syrenę i Pirata. Ochotnicy uruchomili swoją wyobraźnię tworząc oryginalne stylizacje z czego tylko się dało. Konkurs wygrała Oliwia z klasy VI prezentując podłogowy syreni taniec z ogonem z ręcznika w tle.


Ponieważ majowy Bałtyk jest jeszcze bardzo zimny i niebezpieczny, chęć kąpieli została zrealizowana w kompleksie krytych basenów „Neptun”. Podsumowaniem każdego dnia pobytu były zajęcia edukacyjno- profilaktyczne oraz zabawy quizowe z nagrodami. Ostatni wieczór uczestnicy wyjazdu spędzili przy wspólnym ognisku, pieczeniu kiełbasek oraz prezentowaniu kabaretowych skeczy przygotowanych osobiście. Na pamiątkę pobytu każdy otrzymał figurkę złotej rybki aby spełniała wszystkie, a zwłaszcza te najbardziej skrywane życzenia….
Organizatorki zielonej szkoły, Jolanta Baranowska i Ewa Bałdyga, składają podziękowania panu Krzysztofowi Plewni za wsparcie finansowe.