W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100 – lecie odzyskania upragnionej wolności. Każdy chce uczcić to doniosłe wydarzenie w szczególny sposób. Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wilkowie również czynnie włączyli się w świętowanie obchodów. Kim był Piłsudski? Jakie są symbole narodowe?- na te i wiele innych pytań z pewnością potrafią odpowiedzieć uczniowie klasy pierwszej, którzy przez cały tydzień brali udział w projekcie edukacyjnym. Dla uczczenia 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w dniach 5-9 listopada w klasie pierwszej realizowano projekt pt. „ Ojczyzna- Niepodległa”. Głównym celem działań było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dziejami Polski i Polaków, budowanie szacunku dla symboli narodowych oraz promowanie patriotyzmu.


Głównymi celami zajęć było: - rozwijanie w dzieciach przynależności narodowej – jestem Polakiem, mieszkam w Polsce, stolicą Polski jest Warszawa, - pogłębianie wiadomości i znajomości oraz szacunku do symboli narodowych Polski (hymn, flaga, godło Polski) - nawiązanie do Święta 11 Listopada oraz wydarzeń dotyczących historii państwa polskiego - prezentacja wykonania Kokardy Narodowej – kotylionu i jego symboliki - „Kotylion” - wykonanie pracy plastycznej według podanej instrukcji połączone z prezentacją wykonania pracy. Uczniowie również złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Podsumowaniem projektu był udział w uroczystym apelu oraz otrzymanie dyplomu Małego Patrioty.


Jak przystało na jubilata cała społeczność szkolna oraz rodzice złożyli Życzenia dla Niepodległej w specjalnie do tego przygotowanej księdze.


Kochana Polsko,
Życzymy Ci w tym pięknym dniu,
Byś była taka, jak żyjesz w sercach Polaków
Darzona szacunkiem, wzbijająca w nas nadzieję, niosąca spokój.
Bądź nam domem, w którym będziemy czuli się dobrze i bezpiecznie.
Polsko, daj nam dar wytrwałości, aby sen o Tobie się spełnił.