W dniu 14.03.2019 r. w Szkole Podstawowej w Wilkowie odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VIII i III gimnazjum z Policją poświęcone cyberprzemocy oraz bezpieczeństwu w sieci. Funkcjonariusze, asp. Robert Żyrkowski i st. sierż. Justyna Śpiewak z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie wraz z oficerem prasowym Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie, st. sierż. Anną Baluta, omówili czym jest cyberprzemoc, wymienili formy oraz zagrożenia związane z tym zjawiskiem.
Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, ukradkiem zrobione zdjęcia, nagrane telefonem komórkowym filmiki docierają za pomocą sieci w bardzo krótkim czasie do wielu osób. Policjanci podkreślili, że cyberprzemocy nie można traktować w kategorii niewinnego żartu, gdyż konsekwencje mogą być bardzo poważne. Skutkiem agresji w sieci może być: strach, frustracja, utrata poczucia własnej wartości, depresja, a nawet próby samobójcze. Dlatego ważne jest, by reagować na każdą formę niewłaściwego zachowania i przeciwstawiać się cyberprzemocy.


Podczas spotkania poruszono również prawny aspekt stosowania cyberprzemocy. Cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. W Konstytucji, Kodeksie Karnym i Cywilnym znajdziemy zapisy, które chronią nas przed naruszeniem wizerunku (upublicznienie czyjegoś zdjęcia lub filmu z czyimś udziałem wbrew woli), zniewagą, zniesławieniem (upublicznienie ośmieszającego filmu lub zdjęcia), włamaniem na konto, groźbami, wulgarnym wyrażaniem się (naruszenie dobra osoby), a tym samym przed przejawami cyberprzemocy, które pociągają sprawców do odpowiedzialności karnej.


W związku z dużym zainteresowaniem uczniów starszych klas pracą w policji w przyszłości, funkcjonariusze omówili także proces postępowania kwalifikacyjnego, jego poszczególne etapy i wymagania. Przekazali informacje o terminach przyjęć do policji oraz podali miejsca gdzie można składać stosowne dokumenty.
Wizyta przedstawicieli Policji w naszej szkole z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw, na jakie narażeni są w wirtualnym świecie.