GMINNY OŚRODEK KULTURY  

   Kontakt:gok
ul. Tadeusza Kościuszki 2
11-400 Kętrzyn
pokój nr 20

Marta Szmyd – dyrektor GOK
tel. 089 751 24 74 wew.20
fax. 089 751 27 46
e-mail: promocja@gminaketrzyn.pl

 O GMINNYM OŚRODKU KULTURY 

     4 sierpnia 2017 r. o godzinie 20.30 w świetlicy w Smokowie powitaliśmy przyjaciół z Oddziału Rejonowego PCK w Kętrzynie. Grupę reprezentowali: Michał Grab, Michał Pietkiewicz, Asia Nicewicz, Paulina, Kasia i Iza Iwaniuk oraz Adrian Paczkowski - Lord Kanapy. Dołączyły do nas dziewczęta ze świetlicy w Biedaszkach Małych wraz z opiekunką Iwoną Lubelską.
Podczas gdy Michał Grab przekazywał nam wiedzę niezbędną do udzielania pierwszej pomocy, Michał Pietkiewicz charakteryzował wolontariuszy, którzy pozorowali osoby poszkodowane oraz przygotowywał nieoznaczone stanowiska. Kiedy zapadł zmrok, udaliśmy się w teren. Zdobytą wiedzę teoretyczną wykorzystaliśmy w praktyce. Musieliśmy zadbać o własne bezpieczeństwo, prawidłowo zdiagnozować powstałe urazy, udzielić pomocy i zabezpieczyć poszkodowanych do czasu przybycia medycznego zespołu ratowniczego. Oceniali nas wolontariusze. Wiemy, że dużo jeszcze musimy się nauczyć, ale za każdym razem czujemy się pewniej. Pozorowane stacje wyglądały na tyle wiarygodnie, że przechodzący mieszkańcy zatrzymywali się, aby udzielić pomocy. Jesteśmy dumni, że nie przechodzili obojętnie. Michałowi należą się brawa za charakteryzację.


Po zakończonej akcji wróciliśmy do świetlicy. Podsumowaliśmy naszą pracę. Otrzymaliśmy dyplomy oraz upominki. Grupa podziękowała naszej opiekunce Monice i wręczyła prezent. Następnie rozpaliliśmy ognisko, które przygotował Pan Staś Bugnacki. Upiekliśmy kiełbaski i z radością udaliśmy się na nocleg do świetlicy.


Jesteśmy dumni z naszych wolontariuszy! Lord Adrian opuścił swoją Kanapę. Jakież to ważne.
Prawdziwie ważne jest zdobywanie wiedzy potrzebnej podczas ratowania ludzkiego życia. Uczą tego instruktorzy medyczni z kętrzyńskiego PCK, którzy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym. Ich zapał, zaangażowanie, wrażliwość są godne naśladowania. Odpowiedzialnie i odważnie wykonują powierzone im zadania. To młodzi, mądrzy, inteligentni ludzie o dobrym sercu.
Dziękujemy Wam! Nasze spotkania uwrażliwiają na drugiego człowieka, wobec którego nie przechodzimy obojętnie.


Zapraszamy na kolejne manewry 25 sierpnia w Smokowie.

 

Za wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość dziękujemy:
• Panu Stanisławowi Bugnackiemu;
• Panu Pawłowi Kudzbalskiemu;
• Panu Adamowi Ulążka;
• naszym opiekunkom, rodzicom i mieszkańcom.