GMINNY OŚRODEK KULTURY  

   Kontakt:gok
ul. Tadeusza Kościuszki 2
11-400 Kętrzyn
pokój nr 20

Marta Szmyd – dyrektor GOK
tel. 089 751 24 74 wew.20
fax. 089 751 27 46
e-mail: promocja@gminaketrzyn.pl

 O GMINNYM OŚRODKU KULTURY 

     Tytuł piosenki „Budki Suflera”- „Bal wszystkich świętych" stał się inspiracją do zorganizowania takiego balu dla dzieci z parafii Karolewo.
Pewne środowiska w Polsce próbują nachalnie zaszczepić obcą chrześcijaństwu pogańską, celtycką tradycję Halloween. Włączają się w to również, niektóre szkoły i ośrodki kultury. Należy tym bezrefleksyjnym organizatorom takich imprez zadać pytanie. Jaki pozytywny przekaz kierowany jest do dzieci przebieranych za upiory, strzygi, wampiry czy zombie? Czy chodzi tu o trywializowanie śmierci i życia duchowego? Obcowanie z takimi wstrętnymi, potwornymi maskami z pewnością nie jest obojętne dla delikatnej psychiki dziecka. Nieraz mogą te obrazy powracać do nich w majakach sennych. A może uda się kogoś skutecznie nastraszyć i rzeczywiście ktoś umrze na atak serca? Czego mogą się nauczyć dzieci chodzące w koszmarnych przebraniach do domów powtarzając dorosłym: „słodycz czy psikus”? Przecież to nauka szantażu.


Dzień wszystkich świętych niesie pozytywny radosny przekaz, że świętość jest dla wszystkich. Aby tę prawdę o radości płynącej ze świętości przekazać dzieciom, zorganizowano radosny bal dla dzieci z parafii Karolewo w niedzielą 29 X. Najpierw na Mszy św. odprawionej w kościele w Karolewie o godz. 16.00 dowiedziały się dzieci, że święci są niewidzialni i żyją nie tylko w niebie ale także pośród nas. Po Mszy św. wyruszył pochód dzieci i dorosłych przebranych za postacie różnych świętych do świetlicy tzw. „Harcówki”. Na początku szło dwóch prawie 2 m. aniołów, którzy sygnalizowali dzwonkami, że idą święci następnie panowie z pochodniami i około 50 dzieci .Dojście do nieba utrudniał nie tylko padający deszcz ale również głazy z napisami 7 grzechów głównych: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew, lenistwo. Dopiero po pokonaniu tych przeszkód pochód stanął do bram nieba. Bramę otworzył wielkim kluczem św. Piotr. Dzieci weszły do pięknie udekorowanej Sali i po wysłuchaniu piosenki „Bal wszystkich świętych” był czas na zabawy plonsy i piosenki religijne. Radosne twarze dzieci mówiły wszystko. Całe to przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku bez zaangażowania wielu osób z państwem Elwirą i Krzysztofem Duliszewskimi na czele. Wszystkim tym osobom za poświęcony czas serdecznie dziękuję. Krótką relację z balu można zobaczyć na stronie parafialnej: parafia-karolewo.hol.es