W tym roku szkolnym już po raz ósmy odbył się w murach naszego gimnazjum Festiwal Piosenki Angielskiej. Celem konkursu jest propagowanie nauki języka angielskiego poprzez formę piosenki oraz promowanie aktywności twórczej wśród młodzieży. Uczniowie zaprezentowali utwory w dwóch kategoriach: soliści i duety. Jury konkursowe oceniało dobór i stopień trudności repertuaru, poprawność językową oraz ogólne wrażenie artystyczne.


A oto nagrodzeni i tytuły utworów, które zaprezentowali:

      12 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół w Wilkowie po raz kolejny odbył się uroczysty apel w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi. W nastrój świąteczny wprowadziła wszystkich scenografia - ogromne wielkanocne palmy, stół przykryty białym obrusem, na którym wśród kwiatów i pisanek siedział wielki zając. Autorką scenografii była pani Jolanta Adamkowicz. Na apelu zgromadziła się społeczność szkolna, pracownicy szkoły oraz niecodzienny gość Inspektor Oświaty Gminy Kętrzyn pani Anna Abramowicz.
Początek apelu wprowadził wszystkich w zadumę, gdyż z głośników popłynęły dźwięki utworu „Wiosna” kompozycji Antonio Vivaldiego. Po takim wstępie inicjatywę przejęli mali artyści - dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I Szkoły Podstawowej ZS w Wilkowie. Dzieci przybliżyły wszystkim zwyczaje wielkanocne - święcenie palm, pokarmów, Śmigus Dyngus oraz chodzenie dyngusiarzy.

     Tuż przed Świętami Wielkanocnymi policjantki z kętrzyńskiej komendy policji- starszy aspirant Monika Danielak i mł. aspirant Ewelina Piaścik, wspólnie z wielkanocnym zającem odwiedziły przedszkolaków w Szkole Podstawowej w Kruszewcu. Spotkanie podzielone był na dwa etapy. Podczas pierwszej części maluchy wyruszyły w plener na poszukiwanie jajek ukrytych w trawie, piaskownicy, zaroślach oraz na placu zabaw. Z olbrzymią radością dzieci szukały schowanych przez zająca i policjantki jajeczek. W środku każdego jajka znajdowało się pytanie bądź zagadka dotycząca bezpieczeństwa. Po przeszukaniu całego terenu i zebraniu wszystkich ukrytych jajeczek dzieci udały się do swoich sal, gdzie odbyła się kolejna część zabawy.

Ziemio Katyńska, Ziemio Smoleńska, Ziemio bólem, rozpaczą przesiąknięta
A. Patey-Grabowska

     Rankiem 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem wydarzyła się jedna z największych tragedii w historii Polski. W katastrofie samolotu Tu-154 M zginęli wszyscy pasażerowie, tworzący polityczną elitę narodu, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka, prezydent Ryszard Kaczorowski, Anna Walentynowicz, parlamentarzyści, dowódcy wojsk, osoby duchowne, liderzy środowisk patriotycznych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

     W dniu 11 IV 2017 r. w siedzibie KP PSP odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom". Konkurs zorganizowany został przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie i Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kętrzynie. Turniej odbył się w trzech grupach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V w składzie: Maciej Szmyd, Kacper Koczergo i Maciej Hejduk z klasy IV. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test składający się z pytań dotyczących ochrony przeciwpożarowej, znajomości sprzętu gaśniczego, udzielania pierwszej pomocy, ochrony środowiska, a także o trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków.

     Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie Szkoły Podstawowej w Biedaszkach przygotowali uroczysty apel, który poprowadziła pani Barbara Szulich, wychowawczyni klasy IIIb, wprowadzając wszystkich w świąteczną atmosferę. Następnie oddała głos uczniom, którzy posługując się rekwizytami, przedstawili tradycje związane z obrzędowością Świąt Wielkanocnych w naszym regionie. W przygotowaniu inscenizacji wzięły udział klasy: I, II i IIIb. Nad oprawą muzyczną czuwała p. Lilla Duczek. Uroczystemu apelowi w szkole towarzyszyła wystawa stroików wielkanocnych zgłoszonych do Gminnego Konkursu Plastycznego.

     W poniedziałek 10 kwietnia Szkołę Podstawową w Kruszewcu odwiedziła Agencja Widowisk Historycznych „Arkona” z Torunia. Zajmuje się ona organizacją spektakli historycznych o charakterze edukacyjnym a także bierze udział w największych, cyklicznych imprezach historycznych w Polsce.
Uczniowie placówki mieli okazję zapoznać się z formacjami bojowymi XVII -wiecznej Rzeczypospolitej, a przede wszystkim z fenomenem jakim była ciężka jazda - husaria. To właśnie ona walnie przyczyniła się do największych polskich zwycięstw. Formacja wywodziła się z zaciężnych żołnierzy serbskich, którzy w XVI w. trafili do armii koronnej i wojsk prywatnych. W klasycznej postaci husaria pojawiła się za panowania Stefana Batorego. Bitwa pod Kłuszynem i Chocimiem czy Odsiecz Wiedeńska to tylko jedne z ważniejszych batalii, w których brała udział ciężka jazda, potwierdzając swoją wartość bojową.

      10 kwietnia 2017 roku kolejny raz przyjechał do naszej szkoły cyrk "Szok". Artyści zabawiali nas wspaniałymi sztuczkami, żonglerką, tresurą zwierząt i występami klauna. Ogromnym przeżyciem było trzymanie węża przez grupę dziewcząt i chłopców.
Zachwyt wzbudziła tresura gołębi oraz psów chodzących na dwóch łapach i jeżdżących na skuterze. Największy jednak aplauz wywołała orkiestra złożona z naszych uczniów, ekspresyjnie wykonująca utwór pod batutą klauna.
To był miło spędzony czas.