Artykuły z kategorii

Gminny Ośrodek Kultury

Lekcja historii

23-05-2018 Gminny Ośrodek Kultury

        Mieszkamy i uczymy się na Mazurach, ale czy znamy dzieje tej ziemi? Aby choć trochę zgłębić historię tych terenów i ludzi, którzy je zamieszkiwali dzieci i młodzież...

Więcej

      Któż nie zna tych słów? Chyba nie ma takiej osoby, która nie pamiętałaby z lat dziecinnych historii o pięknej, dobrej księżniczce, jej bardzo złej macosze i siedmiu krasnalach. Jak Polska długa i szeroka (a nawet jak świat duży i bezkresny) historia ta miała już tyle wersji, że chyba trudno zliczyć. I my, panie z klasy IIa i IIb Szkoły Podstawowej w Kruszewcu też pokusiłyśmy się o trawestację tej baśni. Nasi uczniowie przygotowali inscenizację ekologiczną pt. „Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków”i zaprezentowali ją 9 maja 2017r. swoim rodzicom, pani dyrektor, kolegom i koleżankom z klas 0-III oraz ich paniom. Król Świat, królewna Przyroda, Czyścioszek, Sprzątuś, Myjuszek, Pracuś, Wesołek, Kuchcik, Ogrodnik i książę Porządnicki musieli stawić czoła Okrutnej Śmiecisławie, która zaśmiecała cały las i niszczyła środowisko. Mali aktorzy byli bardzo przejęci swoimi rolami i świetnie się zaprezentowali, a „leśny chór” pięknie zaśpiewał piosenki „Ziemia, wyspa zielona” oraz „Imieniny Ziemi”. Nasi widzowie nagrodzili drugoklasistów gromkimi brawami.


Morał tej bajki jest taki, by sprzątać po sobie drogie dzieciaki ! Gdy wszędzie schludnie, czysto, zadbanie, lepiej się czujemy Panowie i Panie ! Nasze dzieci doskonale to wiedzą. Ale nie tylko dzieciaki mają dbać o czystość naszego świata. To od nas , dorosłych, zależy, czy będziemy mieć wokół siebie królewny Przyrody, czy Śmiecisławy. Zajrzyjmy więc do lustereczka i zapytajmy : Lustereczko, powiedz przecie, co mogę zrobić, by piękniej było w naszym świecie?


Pięknie dziękujemy naszym rodzicom za przygotowanie strojów swoim pociechom. Bez Was nie dałybyśmy rady! Dziękujemy pani Beatce Jaświn i Basi Januszczak za piękne zdjęcia, a pani Eli Jarosik za powtykanie tych wszystkich kabelków, żeby grała muzyka.