Artykuły z kategorii

Ogłoszenia

Program użyczania kompostowników na terenie Gminy Kętrzyn

23-05-2018 Ogłoszenia

      Informuję, iż Uchwałą nr XLII/259/2017 Rady Gminy Kętrzyn z dnia 20 grudnia 2017 r. został przyjęty Program użyczania kompostowników na terenie...

Więcej

Gminny Ośrodek Kultury

Lekcja historii

23-05-2018 Gminny Ośrodek Kultury

        Mieszkamy i uczymy się na Mazurach, ale czy znamy dzieje tej ziemi? Aby choć trochę zgłębić historię tych terenów i ludzi, którzy je zamieszkiwali dzieci i młodzież...

Więcej

      31 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Nakomiadach odbyły się warsztaty świąteczne dla uczniów klas IV-VI, zorganizowane przez p. Grażynę Łempicką. Forma warsztatowa zajęć pozwoliła uczniom w sposób aktywny przyswoić i utrwalić wiedzę o naszych regionalnych tradycjach oraz zwyczajach związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. Uczniowie poznali bliżej historię świąt oraz znaczenie symboli wielkanocnych: wody, ognia, jajka i palemki.


Animatorkami warsztatów były panie Małgorzata Kisielewska i Ewa Wawrzynowicz, które w sposób niezwykle interesujący opowiedziały o tym, jak ważnym elementem starej polskiej tradycji jest dekorowanie jaj, skąd się owa tradycja wywodzi i jak ważne jest jej kultywowanie. Uczniowie dowiedzieli się, że tradycja ta znana jest w Polsce od ponad tysiąca lat, a każdy region wypracował własne niepowtarzalne techniki i wzory zdobnicze.


W części praktycznej każdy uczestnik warsztatów otrzymał gipsowy odlew jajka, samodzielnie malował i ozdabiał je. Panie instruktorki obserwowały pracę uczniów, doradzały w kwestii doboru kolorów, cały czas służyły pomocą, ale nie wyręczały ich. Starały się wychwytywać indywidualne talenty i potrzeby poszczególnych uczniów, poszerzając w ten sposób ich możliwości poznawcze oraz manualne.
Praca wymagała ogromnego skupienia, koncentracji i ostrożności. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością - efekty pracy były cudne i dały im wiele satysfakcji.
Gotowe pisanki mali artyści zabrali ze sobą do domów. Własnoręcznie wykonane „arcydzieła” z pewnością staną się piękną ozdobą wielkanocnego koszyczka albo świątecznego stołu.

Taki rodzaj zajęć przypadł dzieciom do gustu. Dostarczył bowiem mnóstwo radości z tworzenia. Pokazał każdemu uczniowi nieograniczony świat jego własnych możliwości. Pozwolił poznać technikę i materiał, z którym uczeń nie miał dotąd kontaktu.

Dziękuję pani Justynie Majewskiej – Podsiad, przedstawicielce Klasowej Rady Rodziców, za pomoc w organizacji warsztatów.