Artykuły z kategorii

Ogłoszenia

Program użyczania kompostowników na terenie Gminy Kętrzyn

23-05-2018 Ogłoszenia

      Informuję, iż Uchwałą nr XLII/259/2017 Rady Gminy Kętrzyn z dnia 20 grudnia 2017 r. został przyjęty Program użyczania kompostowników na terenie...

Więcej

Gminny Ośrodek Kultury

Lekcja historii

23-05-2018 Gminny Ośrodek Kultury

        Mieszkamy i uczymy się na Mazurach, ale czy znamy dzieje tej ziemi? Aby choć trochę zgłębić historię tych terenów i ludzi, którzy je zamieszkiwali dzieci i młodzież...

Więcej

     MAZUROLANDIA Mazurski Park Atrakcji w Gierłoży to nowa atrakcja edukacyjno-rozrywkowa na turystycznej mapie Polski. Przeznaczona jest dla ludzi w każdym wieku, chcących poznać historię i kulturę tego pięknego regionu. Już od 27 czerwca br. na ponad 3 hektarach, sąsiadujących bezpośrednio z Wilczym Szańcem - legendarną kwaterą Hitlera, odwiedzający znajdą miniatury wybranych, charakterystycznych dla tych ziem obiektów, eksponaty historyczne i archeologiczne. Tegoroczną ekspozycję uzupełni, prezentowana na wielkoformatowych nośnikach, wystawa fotograficzna.


     Stworzony przez grupę miłośników regionu Park Zabytków Warmii i Mazur to swoista ścieżka edukacyjna, która w ciekawy i atrakcyjny sposób przybliża bogactwo kulturalne, etnograficzne i architektoniczne regionu warmińsko-mazurskiego. Zwiedzający to miejsce turyści zobaczą charakterystyczne dla województwa obiekty, wiernie i precyzyjnie zrekonstruowane w skali 1:25. W tym roku w Parku będzie można obejrzeć miniaturowe rekonstrukcje pałacu Lehndorffów w Sztynorcie, wiatraka w Bęsi, grodziska pruskiego, chałupy mazurskiej i wiaduktów kolejowych w Stańczykach. W kolejnych latach ekspozycja będzie systematycznie rozszerzana i docelowo staną tam miniatury najważniejszych, także już nie istniejących, budowli dawnych Prus Wschodnich.

 

 
      W Parku prezentowane będą również rzadko udostępniane muzealia, unikatowe eksponaty historyczne i archeologiczne. W tym sezonie dodatkową atrakcją dla turystów będzie specjalnie przygotowana wystawa fotograficzna. Tworzyć ją będzie ok. sto zdjęć, w tym unikatowe fotografie archiwalne najcenniejszych zabytków z regionu oraz Królewca, wyeksponowanych na wielkoformatowych nośnikach.
W założeniach twórców Park Zabytków Warmii i Mazur ma stać się miejscem interaktywnym, gdzie z jednej strony profesjonalne grupy rekonstrukcyjne inscenizują najważniejsze wydarzenia historyczne z terenu Warmii i Mazur, a z drugiej odwiedzający go goście aktywnie w nich uczestniczą. Planowane w przyszłości mazurskie pikniki historyczne mają przenosić gości do czasów starożytnych Prusów, epoki panowania Zakonu Krzyżackiego czy wydarzeń z okresu II wojny światowej.

 

     Na terenie obiektu powstaje także lapidarium, w którym prezentowane będą okazy kamieni naturalnych i kamiennych fragmentów pochodzących z zabytkowych budowli. Park Zabytków Warmii i Mazur będzie miejscem skutecznie łączącym edukację z rozrywką i stwarzającym doskonałe warunki wypoczynku i rekreacji dla dorosłych oraz dzieci. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano plac zabaw. Rodzice natomiast będą mogli skorzystać z bezpłatnych nosidełek i parasoli, a także pokrzepić się w leśnej gospodzie.
Park Zabytków Warmii i Mazur jest unikalną w regionie inwestycją, która rozszerza ofertę turystyczną Krainy Wielkich Jezior i może stać się impulsem do aktywizacji tych terenów. Już samo przygotowanie inwestycji oraz bieżące prowadzenie Parku zapewniło stworzenie dodatkowych miejsc pracy dla okolicznych mieszkańców, dając szanse na rozwój tych obszarów.

 

      Park Zabytków Warmii i Mazur będzie otwarty dla zwiedzających od 27 czerwca br. do końca października 2009 r. w dni powszednie w godzinach 9-19, a w weekendy w godz. 9-21. Cena biletu normalnego wyniesie 10 zł, ulgowego 8 zł, a grupowego 8 zł/os. Wstęp wolny dla dzieci do lat 4. Dla zwiedzających parking jest bezpłatny. Organizatorami przedsięwzięcia są Nowe Media Group oraz Edukacyjny Park Warmii i Mazur.

 

 http://www.miniatury.com.pl/