Artykuły z kategorii

Ogłoszenia

Program użyczania kompostowników na terenie Gminy Kętrzyn

23-05-2018 Ogłoszenia

      Informuję, iż Uchwałą nr XLII/259/2017 Rady Gminy Kętrzyn z dnia 20 grudnia 2017 r. został przyjęty Program użyczania kompostowników na terenie...

Więcej

Gminny Ośrodek Kultury

Lekcja historii

23-05-2018 Gminny Ośrodek Kultury

        Mieszkamy i uczymy się na Mazurach, ale czy znamy dzieje tej ziemi? Aby choć trochę zgłębić historię tych terenów i ludzi, którzy je zamieszkiwali dzieci i młodzież...

Więcej

      W sobotę 14 maja i 4 czerwca, w ramach realizacji projektu „Profilaktyka Twoją szansą – wygraj z rakiem”, finansowanego przez Wójta Gminy Kętrzyn - Kętrzyńskie Amazonki zorganizowały spotkania z mieszkańcami miejscowości Koczarki i Pożarki nt. profilaktyki chorób nowotworowych, szczególnie raka piersi, kładąc nacisk na badania profilaktyczne i zachęcając do wykonywania tych badań nie tylko na specjalne zaproszenia ale i samemu.
Prelekcje zostały przyjęte z ogromnym zainteresowaniem a nauka samobadania piersi i szukanie w nich guzków to ogromne wrażenie na uczestniczkach. Podczas spotkania padło wiele pytań. Uczestniczyło w nim również kilku mężczyzn.. W Pożarkach na spotkanie przybyły pary małżeńskie i tu podczas spotkania panowała prawie rodzinna atmosfera.


Bardzo nas takie spotkania cieszą.
Poprzez takie kontakty pragniemy uświadomić mieszkańców, że nowotwór atakuje ludzi, w różnym wieku. Jest jednak wiele sposobów by raka „wyprzedzić” i nie dać mu szansy. Uczyłyśmy Panie jak należy wykonywać samobadanie piersi. Zachęcałyśmy do wykonywania systematycznych badań profilaktycznych. Badania nie bolą a mogą nam uratować życie
Naszą kampanię dzielnie wspiera Pani doktor Ewa Pietroczuk za co serdecznie dziękujemy.


Pan Andrzej Paczkowski w Koczarkach i wolontariusze w Pożarkach z Kętrzyńskiego PCK pokazali jak należy postępować w nagłych wypadkach przy zadławieniu, utracie przytomności czy też złamaniach, poparzeniach i innych. W Pożarkach przedstawiono nam na przykładzie jednego ze słuchaczy jak szybka pomoc przedmedyczna uratowała mu życie.
W obu miejscowościach zostałyśmy przyjęte bardzo serdecznie a słodki poczęstunek w postaci pysznych ciast, ciasteczek, kawy i herbaty jeszcze bardziej uatrakcyjnił nasz kontakty z mieszkańcami.


Pobyt nasz został zakończony spektaklami teatralnymi w wykonaniu prawdziwych aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza z Olsztyna w sztuce „Serce boksera” w Koczarkach i „Świeczka zgasła” w Pożarkach. Spektakle pokazane w bardzo prostej formie wywarły ogromne wrażenie na mieszkańcach. Występy aktorów wywołały ogromny aplauz wśród zebranych osób. Dla większości było to pierwsze takie zetkniecie z prawdziwym teatrem i prawdziwymi aktorami. Widownia bardzo spontanicznie reagowała na to co działo się na scenie. Co chwila słychać było salwy śmiechu.


Przebieg spotkań udowodnił, że warto realizować taki program. Odbiorcy oswajają się z problematyką i istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą uczestniczyć w badaniach profilaktycznych. Amazonki organizując tego typu prelekcje zakładają, że przełamią barierę strachu przed badaniami i pokutującym przekonaniem, że „lepiej nie wiedzieć”. Mają nadzieję, że w wyniku ich działań znacząca ilość kobiet zgłosi się na badania mammograficzne i cytologiczne i ewentualnie rozpocznie leczenie.


Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu naszych spotkań Paniom: Jagodzie Nowińskiej, Agnieszce Roszig i Ani Opala.