GMINNY OŚRODEK KULTURY  

   Kontakt:gok
ul. Tadeusza Kościuszki 2
11-400 Kętrzyn
pokój nr 20

Marta Szmyd – dyrektor GOK
tel. 089 751 24 74 wew.20
fax. 089 751 27 46
e-mail: promocja@gminaketrzyn.pl

 O GMINNYM OŚRODKU KULTURY 

Co w GOK-u słychać?

      We wtorek, 21.03.2017 roku o godzinie 16:00 zgodnie ze zwyczajem, wyruszyliśmy nad rzekę, aby pożegnać zimę. Choć tego dnia od rana padał deszcz, nie zniechęciło to na do wyprawy.
Wraz z marzanną, którą przygotowaliśmy w świetlicy, dotarliśmy na miejsce. Spaliliśmy kukłę i wtedy na niebie pojawiło się słoneczko. Nad głowami ujrzeliśmy klucz ptaków powracających na wiosnę. Rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Korzystaliśmy ze świeżego powietrza. Kiedy ponownie spadł deszcz, wróciliśmy do świetlicy.

     Mimo, że wiosna przyszła do nas kilka dni temu, w Pręgowie witaliśmy ją 25 marca. Sobotnie przedpołudnie dla dzieci było bardzo pracowite.Wspólnie przygotowaliśmy Marzannę -symbol "pożegnania zimy - powitania wiosny", która później zgodnie z tradycją spłonęła w ogniu. Niestety tego dnia zima zaciekle broniła się jeszcze przed kolorową wiosną i nie pozwoliła aby tego dnia wyszło słońce. Zmarznięci lecz w wiosennych nastrojach wróciliśmy do świetlicy, wierząc że nadchodzące cieplejsze dni pozwolą nam na zabawę na świeżym powietrzu.

 

     21 marca jest pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Na tę okazję wspólnie przygotowaliśmy Marzannę,symbolizującą zimę,w tym celu skorzystaliśmy z dużej ilości słomy bibuły i kolorowych materiałów. Postanowiliśmy ją zniszczyć i pozwolić odpłynąć wraz nurtem pobliskiej rzeczki,aby na długi czas pożegnać się z zimą.Przed tym , szliśmy wesoło w stronę rzeczki, potrząsając własnoręcznie zrobionymi grzechotkami. Chcieliśmy ,aby w tym dniu panowała bardzo radosna atmosfera. Na koniec wspólne spędziliśmy czas podczas ogniska,które odbyło się na terenie Świetlicy Wiejskiej w Mażanach.

 

"Idzie piękna Pani z jasnymi włosami w zielonej sukience wyszytej kwiatami "

     Pani, bo wszyscy się jej kłaniają. Pani ,bo wszyscy na nią czekają. Pani, bo wszystko budzi do życia. Pani, bo nowa nadzieja rozkwita. Właśnie taką wiosnę witały dzieci z Koczarek. Postanowiliśmy skorzystać z wolnego dnia od szkoły i pożegnać się z zimą. Właśnie w sobotę tj. 18.03.2017r. do świetlicy w Koczarkach licznie przybyły dzieci a nawet rodzice, zabrały marzannę, którą wcześniej przygotowaliśmy wspólnie i udały się nad wodę. Na miejscu, które wcześniej sobie upatrzyliśmy, podpaliliśmy kukiełkę i płonącą wrzuciliśmy do rzeki. Rwąca rzeka szybko chwyciła naszą marzannę i poniosła w dal. Po zatopieniu Marzanny, zza chmur wyłoniło się słońce, a my udaliśmy się do świetlicy. Tam upiekliśmy kiełbaski i wszyscy wspólnie je zajadaliśmy. Po posiłku, bawiliśmy się wspólnie prześcigając się w różnych zabawach i konkurencjach.

     11 marca marca w Świetlicy Wiejskiej w Mażanach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet,zorganizowane przez Sołtysa Jana Klimkowksiego. Panie zostały miło zaskoczone słodkim poczęstunkiem oraz zostały im wręczone symboliczne kwiaty.