W niedzielę 20 września odbyło się Gminne Święto Plonów w miejscowości Nakomiady. Dożynki rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele. – Dożynki to radość, że zakończyły się żniwa, że zboże zmagazynowane w spichlerzach, że mamy chleb z tegorocznych plonów - podkreślał w homilii proboszcz parafii w Nakomiadach ks. Andrzej Józwik. Jak dodawał, każdego roku rolnicy przychodzą i dziękują Bogu za tegoroczny plon, mimo, że niemal zawsze żniw nie ułatwia pogoda.

      Po mszy w barwnym korowodzie starostowie dożynek: Mirosława Filip-Adamiak i Tomasz Wyszomirski, Wójt Gminy Kętrzyn Paweł Bobrowski z małżonką, sołtysi i Rady Sołeckie z wieńcami, przedstawiciele świetlic wiejskich, Radni Gminy Kętrzyn, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy przeszli na boisko sportowe przy Szkole Podstawowej w Nakomiadach.

 

 

 

Po uroczystym powitaniu wszystkich przez Wójta Gminy Kętrzyn Pawła Bobrowskiego oraz wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęto ceremoniał dożynkowy. Starostowie na ręce Wójta przekazali wypieczony z tegorocznych zbóż bochen chleba, którym podzielono się ze zgromadzonymi na boisku mieszkańcami gminy. Chleb dożynkowy upiekła Piekarnia Mistrza Jana z Biedaszek Małych. W części artystycznej zaprezentowały się dzieci ze SP w Nakomiadach w krótkim programie artystycznym, wystąpił zespół Ani Babki z Łankiejm, Basibabki z Barcian oraz gościnnie Kabaret EWG z Doruchowa. Zabawę dożynkową zakończył zespół muzyczny Revers z Kętrzyna.

Podczas dożynek Wójt złożył gratulacje rolnikom którzy otrzymali podczas dożynek powiatowych odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa, odznaczeni rolnicy z gminy Kętrzyn:

 • - Andrzej Wysocki

 • - Karol Rodak

 • - Mirosław Deszczyński

 • - Mirosław Misiejuk

Dodatkowo Wójt wręczył gratulacje państwu Annie i Marcinowi Sobolewskim ze Starej Różanki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa w powiecie kętrzyńskim i promocję Gminy Kętrzyn.

Uczestnicy dożynek mieli zapewnionych wiele dodatkowych atrakcji, były koniki dla dzieci - prezent od Wójta Pawła Bobrowskiego, małe kózki z gospodarstwa „Lubaczówka „ z Nakomiad, stoiska przygotowane przez sołectwa: Wilkowo i Nakomiady, pyszna grochówka dla wszystkich i domowe ciasta.

Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce Sołectwo Nakomiady i nagroda pieniężna 500 zł , II miejsce Sołectwo Wilkowo i nagroda pieniężna 400 zł , III miejsce Sołectwo Salpik i nagroda pieniężna 300 zł.

Pozostałe wieńce otrzymały wyróżnienia i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł. W tym roku było aż 14 wieńców dożynkowych! Wszystkie piękne!

Wójt Gminy Kętrzyn dziękuje sponsorom i osobom współpracującym przy organizacji dożynek gminnych:

 • - Panu Janowi Nowakowi za upieczenie chleba dożynkowego i przekazanie chleba do grochówki oraz ufundowanie słodkiego poczęstunku dla dzieci ze SP w Nakomiadach
 • - Firmie MAXIMUS Broker Sp. z o.o z Torunia za ufundowanie nagród do konkursów
 • - Państwu Agnieszce i Robertowi Pucerom właścicielom gospodarstwa pasiecznego MAZURSKI BARTNIK za ufundowanie nagród rzeczowych w postaci słoiczków z miodem .
 • - Komendantowi Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie za użyczenie kuchni polowej
 • - Funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie za przeprowadzenie konkurów dla najmłodszych
 • - Sołectwu Nakomiady i Salpik za ugotowanie pysznej grochówki
 • - Sołtysowi, Radzie Sołeckiej Sołectwa Nakomiady i radnej Pani Jadwidze Bazyluk za odświętne udekorowanie wsi.
 • - Dyrektorowi SP w Nakomiadach Pani Jadwidze Pawelczyk, nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły za przygotowanie dekoracji dożynkowej, programu artystycznego, poczęstunku dla gości i zapewnienie miłej atmosfery podczas dożynek
 • - Przedstawicielom Firm i instytucji za przygotowanie punktów informacyjno-promocyjnych- Firmie AGRIVISION Armand Szara, KRUS Kętrzyn, PZDR w Kętrzynie, Bankowi Spółdzielczemu w Reszlu ,

 • - Warmińsko-Mazurskiemu Stowarzyszeniu Energii Odnawialnej z siedzibą w Olsztynieza przygotowanie swojego stoiska ,

 • - Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Linkowo „FI-KO-LI” za przygotowanie swojego stoiska

 • - Świetlicy Dziupla z Pożarek za przygotowanie atrakcji dla najmłodszych uczestników

 • - pracownikom Urzędu Gminy i GOPS za pomoc w organizacji dożynek.

 

Do zobaczenia za rok na kolejnych Dożynkach Gminnych!