W sobotę 3 września 2016 roku odbyły się Dożynki Gminne 2016. Święto Plonów w bieżącym roku było nie tylko podziękowaniem za dobre zbiory, ale także okazją do wspólnej zabawy. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.30 Msza Święta Dziękczynna w kościele parafialnym w Wilkowie. Po mszy korowód dożynkowy udał się do miejscowości Łazdoje, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości.
Tam delegacje mieszkańców z naszej gminy zaprezentowały swoje wieńce dożynkowe. W tym roku było ich aż 15! Starostowie Dożynek Gminnych Państwo Aneta i Krystian Panewscy z Wilkowa przekazali Wójtowi Gminy Panu Pawłowi Bobrowskiemu bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. Wójt podziękował rolnikom za ich całoroczny trud. Symboliczny chleb podzielono wśród uczestników dożynek. Sponsorem chleba był Pan Jan Nowak właściciel Piekarni Mistrza Jana z Biedaszek Małych.

W tym roku przybyli do nas Pani Małgorzata Kopiczko – Senator RP i Pan Andrzej Maciejewski – Poseł RP. Nie zabrakło przedstawicieli sąsiednich samorządów, przedstawicieli lokalnych instytucji i firm.

 

 

Pięknie zaprezentowała się firma MIRTRANS, która przedstawiła swoją ofertę skierowaną do rolników. Można było zobaczyć nowoczesne maszyny i urządzenia rolnicze.
Wójt podziękował rolnikom z Gminy Kętrzyn za ich ciężką pracę oraz wręczył im wyróżnienia za dotychczasową działalność rolniczą.


Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy bardzo sprawnie i sprawiedliwie przeprowadziła komisja w składzie: Pani Anna Ciepielak, Pani Małgorzata Kopiczko- Senator RP i Pan Andrzej Cybulski pracownik PZDR w Kętrzynie.. Konkurs wygrało sołectwo Muławki. II miejsce zajęło Nowa Wieś Kętrzyńska, a III sołectwo Mażany. Pozostałe 12 wieńców otrzymało wyróżnienia za udział w konkursie i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł . Wójt Gminy Kętrzyn postanowił też podczas dożynek ogłosić konkurs na najładniejsze stoisko. W tym roku trzy sołectwa przyjechały na dożynki: sołectwo Muławki, sołectwo Wilkowo i sołectwo Nakomiady. Komisja oceniająca wieńce oceniła też stoiska i przyznała I miejsce sołectwu Wilkowo, II miejsce sołectwu Muławki i III miejsce sołectwu Nakomiady. Nagrody pieniężne i dyplomy grupy wieńcowe otrzymają na najbliższej sesji Rady Gminy Kętrzyn.


Swoje pięć minut miały też dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Wilkowie. Podczas występu zaprezentowały kilka piosenek, które rozruszały publiczność. Nie zabrakło konkursów, które skierowane były do uczestników dozynek.


Zarówno w korowodzie dożynkowym, jak i podczas wieczornej zabawy tanecznej przygrywał zespół Kazik Band. Wspaniale zaprezentował się gminny zespół Mazurska Kosaczewina, który przedstawił kilka pieśni ludowych w gwarze mazurskiej. Mogliśmy posłuchać także zespołu z sąsiedniej gminy Ani Babki z Łankiejm. Uczestnicy mogli zobaczyć także występ kabaretu literackiego „Retro na 5” z Olsztyna.


Dzieci bawiły się na trampolinach „dmuchańcach”, dużym wzięciem cieszyło się malowanie buziek przez panie świetlicowe. Stowarzyszenie MAZURIA z Kętrzyna przygotowało dla dzieci gry i zabawy średniowieczne.


Dodatkowym akcentem dożynek były konie udostępnione bezpłatnie przez Pana Pawła Bobrowskiego Wójta Gminy Kętrzyn. Wzbudziły one wiele radości wśród najmłodszych uczestników dożynek.
Była też degustacja bigosu przygotowanego przez pracowników SP w Kruszewcu i grochówki, którą ugotowały panie ze SP w Biedaszkach.
Nie byłoby tak pięknie, gdyby nie zaangażowanie pracowników Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego w Karolewie, świetlic, biblioteki, szkół gminnych oraz urzędu gminy i GOPS w Kętrzynie.

 

Wójt Gminy Kętrzyn dziękuje sponsorom i osobom współpracującym przy organizacji dożynek gminnych:


- Panu Janowi Nowakowi za upieczenie chleba dożynkowego i przekazanie chleba do grochówki i bigosu
- Bankowi Spółdzielczemu w Reszlu za wsparcie finansowe dożynek
- Panu Andrzejowi Szczurko prezesowi i pracownikom Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego Karolewie za pomoc w organizacji dożynek i wsparcie techniczne.
- Pani Oldze Wanago Dyrektor SP w Kruszewu i pracownikom obsługi za ugotowanie bigosu
- Pani Jolancie Czarneckiej Dyrektor SP w Biedaszkach i pracownikom obsługi za ugotowanie grochówki
- Dyrektorowi Zespołu Szkół w Wilkowie, nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły za przygotowanie programu artystycznego, konkursów i zapewnienie miłej atmosfery podczas dożynek oraz przygotowanie poczęstunku dla gości.
- Paniom Monice Czyż, Iwonie Lubelskiej, Agnieszce Florczak i Karolinie Lubowieckiej – pracownikom świetlic wiejskich za pomoc w organizacji dożynek.
- Pani Iwonie Śmiałek za okazaną pomoc przy organizacji dożynek
- Przedstawicielom Firm i instytucji za przygotowanie punktów informacyjno-promocyjnych.
- Sołectwom Nakomiady, Muławki i Wilkowo za przygotowanie pięknych stoisk
- pracownikom Urzędu Gminy i GOPS za pomoc w organizacji dożynek
- dziękujemy Panom Strażakom z OSP Wilkowo i OSP Karolewo za wsparcie techniczne i pomoc w organizacji dożynek
- dziękujemy  Panu Dariuszowi  Ślęzakowi -  Komendantowi Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie za wsparcie techniczne i udział Pracowników Policji w Dożynkach Gminnych.

 

 


Dziękujemy także Pani Katarzynie Rejent, nauczycielce z ZS CKR w Karolewie za udostępnienie pięknych zdjęć z dożynek gminnych.