Nie sposób, Szanowni Czytelnicy pism nie tylko branżowych, myśliwskich, łowieckich, dotyczących leśnictwa i przyrodniczych, uciec od porównań, jak w tytule. Tym bardziej, że, przecież powiedział to Janusz Bieniek - Prezes Koła Łowieckiego Kaczor - Kwiedzina, nazywana lokalnie Kwidą, ma bogatą historycznie przeszłość i, co ogromnie ważne, znajduje się w środku Mazur, miejscu tak ukochanym, wspominanym i opiewanym w sztuce malarskiej, rzeźbiarskiej i literaturze. Wszyscy interesujący się tą krainą pamiętają zapewne, jak pisze o niej Ernst Wiechert, urodzony pod Mrągowem, we wznowionej niedawno po polsku autobiograficznej powieści "Moje życie, moje czasy" wspominając chociażby ojca gajowego. Albo jak pięknie oddaje poetycko Mazury Kurt Obitz, pochodzący spod Węgorzewa. Stąd bardzo blisko do innego spojrzenia na tradycję, nawet fakt użycia określenia domek myśliwski. Konotacje wschodniopruskie, pewna łowiecka subtelność, jakaś szlachetność w stosunku do lasu z jego mieszkańcami, kultura myśliwska, godność zachowania, estetyka mundurów galowych, sygnał myśliwskiego rogu (o proszę! i mamy muzyczną wycieczkę do osiemnastowiecznej Austrii za sprawą mozartowskiej serenady na cztery rogi myśliwskie, tudzież haydnowskich symfonii Z sygnałem na rogu, na stanowisku i Polowanie).

     17 września 2017 r. o godz. 11:30 odbyło się Powiatowo – Gminne Święto Plonów, którego gospodarzem była Gmina Kętrzyn. Uroczystości rozpoczęły się poświeceniem wieńców dożynkowych przy kościele Św. Stanisława Kostki w Karolewie. Barwny korowód dożynkowy, złożony z wozu strażackiego z OSP Karolewo, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Iławy, pocztów sztandarowych, delegacji wieńcowych, gospodarzy, starostów, licznie przybyłych gości i mieszkańców został poprowadzony na plac dożynkowy na którym odbyła się Msza Święta celebrowana przez księdza Kazimierza Żuchowskiego. Oprawą muzyczną Mszy Świętej zajął się chór pod okiem pana Tomasza Bylickiego.

      Mieszkańcy Gminy Kętrzyn nie będą musieli jechać ok. 30 km na Kętrzyńską Przystań koło Węgorzewa – przyszłe lato spędzimy na plaży w Czernikach!
31 lipca 2017 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie została podpisana umowa na „Zagospodarowanie terenu jeziora Mój” przez Wójta Gminy Kętrzyn Pawła Bobrowskiego, Skarbnika Gminy Kętrzyn- Krystynę Kalisz oraz Marszałka Gustawa Brzezina i Wicemarszałka – Mirona Sycza.
Plażowicze do dyspozycji będą mieli między innymi plac zabaw, dwa boiska do siatkówki, budynek z zapleczem socjalnym, wiaty drewniane. Powstanie również pomost pływająco-rekreacyjny na jeziorze Mój w kształcie litery C. Inwestycja umożliwi mieszkańcom Gminy Kętrzyn oraz turystom aktywny wypoczynek i rekreację nad wodą.

     23 lipca w Parczu odbyła się Walkiria - Mazurski Piknik Militarny. Byliśmy świadkami jednego z największych widowisk opartych na motywach historycznych - walk Polaków o klasztor Monte Cassino w 1944 r. Na potrzeby widowiska „Monte Cassino 44″ zostały odtworzone fortyfikacje obronne, panorama klasztoru oraz przygotowane pola makowe, po których, podczas prawdziwej bitwy, szli żołnierze polscy szturmujący twierdzę. Atrakcją Walkirii była duża liczba czołgów i pojazdów wojskowych biorąca udział w inscenizacji i Bitwie Czołgów oraz robiące wrażenie efekty pirotechniczne.

     Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo ruszyła od 8 lipca! Trasa liczy 33 km i przebiega obok szeregu ciekawych obiektów – m.in. przez Kanał Mazurski, Mamerki, Radzieje i wreszcie Gierłoż – Wilczy Szaniec. Sprawdźcie aktualny rozkład jazdy! Pociąg będzie kursował codziennie od 8 lipca do 24 września 2017 roku. W dni robocze pociąg Kętrzyn – Węgorzewo będzie skomunikowany w Kętrzynie z pociągami PKP Intercity, natomiast weekendowy rozkład ułożono pod skomunikowania z pociągami Polregio.