W środę 27 marca odbyła się w naszej szkole nietypowa lekcja historii. Uczniowie obejrzeli pokaz, prezentację grupy rekonstrukcyjnej dotyczącą historii Polski XVI wieku. Za panowania ostatnich Jagiellonów Polska stała się jednym z największych państw europejskich. W polityce zagranicznej, kulturze i gospodarce nastąpił nasz „złoty wiek”. Prowadzący wykorzystali wiele ciekawych rekwizytów, zachęcając dzieci i młodzież do czynnego  udziału w zajęciach. Wszyscy mieli szansę zrozumieć pozytywne i negatywne zjawiska w okresie „złotego wieku”, z jakimi problemami, wojnami musieli borykać się nasi przodkowie. Uczniowie dowiedzieli się o największych bitwach naszej ciężkozbrojnej jazdy, Husarii. Husarze byli fenomenem na skalę światową. Stoczyli setki bitew i przez dziesiątki lat siali postrach wśród europejskich armii. Prelegenci poprowadzili lekcję w sposób ciekawy i humorystyczny.

Uczniowie wykazali zainteresowanie tematem i aktywnie uczestniczyli w przedstawianych wydarzeniach historycznych. Na koniec lekcji uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć szablę szlachecką, pistolety i inne rekwizyty uzbrojenia, bądź na chwilę zamknąć się w średniowieczne dyby.
Jesteśmy przekonani, że barwna opowieść zapadła wszystkim w pamięć i przyczyni się do poszerzenia wiedzy historycznej naszych dzieci.