Hotel na Mazurach „Księżycowy Dworek” znany jest głównie z legendy dotyczącej przebywania na jego terenach kochanki Adolfa Hitlera, Ewy Braun. Choć historycy nigdy nie potwierdzili jej obecności w dworku, podejrzenia te nie są bezpodstawne. Pokoje na Mazurach, między jeziorami Mój i Siercze, dziś odrestaurowane i nowoczesne, dzieliło zaledwie 1,5 kilometra od owianego tajemnicą Wilczego Szańca. To tam w latach 1941–1945 mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera i jego Oberkommanda Sił Zbrojnych. Tam Fuhrer przyjmował m.in. Goebbelsa, tam dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. „Księżycowy Dworek” nie tylko sąsiadował z Wilczym Szańcem, mieścił się wręcz w jego II, strzeżonej strefie. Gdy na początku roku 1945 Węgorzewo zostało zajęte przez Armię Radziecką, saperzy Hausera wysadzili Wilczy Szaniec.

Pensjonat Gierłoż po 1945

Koniec Szańca nie oznaczał jednak, że nocleg na Mazurach będzie w tym miejscu niemożliwy. „Księżycowy Dworek” przetrwał, pełnił jednak nową rolę – ośrodka czasowego Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Sześćdziesiąt lat po wojnie zyskał nowego właściciela, który zadbał o renowacje przybytku a nawet wybudował nowy budynek w należącym do posiadłości parku. Obecnie kompleks konferencyjno-parkowy „Księżycowy Dworek” to trzy budynki hotelowe – „Dworek Pana Tadeusza”, „Dworek Teri” oraz oczywiście „Legendarny Pałacyk Ewy Braun”. Krajobraz uzupełniają dwa domki letniskowe nazywane na pamiątkę zamku myśliwskiego „Bungalowami leśniczego” oraz pięciohektarowy Park Zabytkowy.

Dziś myśląc Hotel Kętrzyn powinniśmy myśleć o „Księżycowym Dworku” – wszystko za sprawą niesamowitej metamorfozy, jaką przeszedł. Nie zawsze schwytanie ducha przeszłości i połączenie go z nowoczesnością usług jest możliwe, a dzięki temu kompleksowi weekend na mazurach może przybrać właśnie taki charakter. Tu przeszłość przenika teraźniejszość nadając jej niepowtarzalności.

 

Strona: www.ksiezycowydworek.pl