Edukacja przyrodnicza dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań szkoły w Kruszewcu. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. A najlepiej uczyć się i poznawać przyrodę przez bezpośredni z nią kontakt: możliwość obejrzenia z bliska jak „to” wygląda i działa, czasem nawet dotknięcia lub powąchania. Tego kontaktu z naturą nie zastąpią często suche lekcje przyrody, książki czy nawet filmy. W piątek 8 maja 2015 roku 20-osobowa grupa młodzieży szkolnej z Kruszewca wyjechała do miejscowości Gierłoż w konkretnym celu: - aby stworzyć Szkolną Ostoję Przyrody i ,,zaopiekować się” kawałkiem nowego dębowego lasu . Opiekunami grupy uczniów były panie: Olga Wanago i Kamila Gan. Nad prawidłowym przebiegiem prac czuwał leśniczy Nadleśnictwa Srokowo - pan Tomasz Bąk.
Z powyższego założenia narodził się projekt „Szkolnej Ostoi Przyrody- Kruszewianka” mający w praktyce pokazać, jak się opiekować „własnym” małym ekosystemem leśnym. Ideą projektu było wybranie przez leśniczego p.Tomasza Bąka fragmentu lasu i objęcie ochroną niewielkiego, ale wartościowego przyrodniczo obiektu zlokalizowanego w pobliżu szkoły, czyli w Gierłoży. Uczniowie przy pomocy specjalistów z Nadleśnictwa Srokowo i nauczyciela przyrody mieli przeprowadzić inwentaryzację przyrodniczą oraz konkretne działania porządkowe , a także ułatwić wzrost dębowym sadzonkom, poprzez ,,udeptanie” rosnących w pobliżu chwastów. Mamy nadzieję, że takie działania na „lokalnym podwórku” pokażą dzieciom, że ich praca i zapał mogą przynosić konkretne efekty, że z odrobiną pomocy mogą wiele zdziałać dla przyrody w swoim własnym otoczeniu. Liczymy, że po zakończeniu szkoły młodzi ludzie nadal będą aktywnie włączali się w lokalne inicjatywy ekologiczne, przyczyniając się do budowania w Polsce społeczeństwa obywatelskiego.
Obiekt objęty ochroną przez uczestników projektu jest bardzo różnorodny. Znalazły się wśród nich m.in. rozlewisko z otaczającym je pasem szuwarów, miejsce po wycince, gdzie zasadzono młode dęby, jesiony i świerki. Uczniowie naszej szkoły mieli różne pomysł na nazwę dla ostoi. Staraliśmy się, aby we wszystkich etapach powstawania ostoi aktywnie uczestniczyła nasza młodzież. Zaangażowanie leśników i nauczycieli było niezbędne, ale miała to być tylko pomoc. Bardzo ważna była własna inicjatywa uczniów, ponieważ jednym z celów projektu jest aktywizacja młodzieży, rozbudzenie zainteresowań i ciekawości oraz zachęcanie do samodzielnych badań i realizacji własnych pomysłów.
Objęcie ochroną tego terenu wiązało się z wizją lokalną i wykonaniem inwentaryzacji przyrodniczej (w końcu dopiero wiedząc, co mamy „na stanie”, możemy powiedzieć, jak należy to chronić). Jeśli było to wskazane, przygotowywano plan działań ochronnych. Wystarczyło tylko nieco uporządkować teren, usunąć śmieci oraz ,,obchwaścić” dosadzane drzewa. W ramach projektu leśniczy wygłosił pogadankę na tematy przyrodnicze oraz pracy i roli leśników. Pan Tomasz przygotował także wykład związany tematycznie z ostoją, aby przybliżyć młodzieży zagadnienia związane z konkretnymi chronionymi przez nią ekosystemami. W ten sposób uczniowie poznali wiadomości na temat roślin leczniczych i chronionych, bobrów, łosi i dzików. Zdaniem leśników umożliwienie praktycznego udziału dzieci i młodzieży w pracach leśnych związanych z sadzeniem lasu i jego oczyszczanie w sposób najbardziej efektywny przybliża zagadnienia związane z cyklem życia lasu. Tylko praktyczne działanie, także edukacja w terenie, podniesie świadomość młodego pokolenia na temat m.in. wzrostu powierzchni leśnych w kraju, znaczenia lasów dla gospodarki i życia człowieka oraz wielu innych aspektów związanych z ochroną środowiska leśnego.
Pracowita wizyta w lesie zakończona została przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu i mamy nadzieję na powtórkę. Młodzież na pewno jeszcze wielokrotnie wybierze się do "Kruszewianki", aby zobaczyć jak rośnie ich las.
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/edukacja/sp-kruszewiec/1415-szkolna-ostoja-przyrody-kruszewianka?layout=default&print=1&tmpl=component#sigFreeIda433e830eb