Wspaniałą przygodę przeżyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszewcu w dniach 11-13 VI 2015r. wraz z nauczycielkami p.M. Lender, p. A.Pawluczuk i p. E.Dziemiela przemierzyli wszerz i wzdłuż ziemię lubelską, odwiedzając najpiękniejsze jej zakątki.


Niesamowite wrażenie wywarł na nich Pałac Zamoyskich w Kozłówce. Tam, dzieci mogły obejrzeć autentyczne meble i inne przedmioty znajdujące się w posiadłości. Obok pałacu mieściła się tzw. Powozownia, w której były bryczki, wagon pocztowy, lampy, dyliżans, bicykl i uprzęże.
W kolejnym dniu zwiedzały historyczne miasto Lublin. Pierwsze kroki skierowały do Zamku Lubelskiego. W jednej z sal ekspozycyjnych znajdował się obraz Jana Matejki „Unia lubelska”. Przewodnik oprowadzający dzieci opowiedział także legendę o czarciej łapie.


Atrakcją okazała się Kaplica Trójcy Świętej, która jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Europie i Polsce. Ściany i sklepienie pokryte zostały polichromią w stylu rusko-bizantyjskim. Ukazują sceny religijne oraz dwa portrety Władysława Jagiełły. Dzieci tytułowały sceny wykorzystując swoją wiedzę.
W sali akustycznej Katedry Lubelskiej zaśpiewały religijną pieśń, która rozbrzmiewała w całym kościele. Fenomen tego pomieszczenia polega na tym, że cicho mówiąc do rogu ściany, po przeciwnej stronie inna osoba wszystko dokładnie rozumie i słyszy.


Niespodzianką były występy ludowych zespołów m.in. ”Dąbrowica”, na którym dzieci miały okazję być. Oprócz tego wysłuchały warszawskich piosenek i zobaczyły stroje z tamtych lat.


Podczas ostatniego dnia zwiedziły Kazimierz Dolny nad Wisłą. Wspólnie z nauczycielkami pokonały ogromne wzniesienie. Z Góry Trzech Krzyży postawionych na pamiątkę zarazy, która ogarnęła Kazimierz, spoglądali na miasto. Następnie przeszli do ruin zamku, gdzie przewodnik szczegółowo opowiedział jego historię. Przepiękny pejzaż rozpościerał się z baszty ,która została wzniesiona w niewielkiej odległości od zamku.


Wszyscy dzielnie pokonali pieszo wędrówkę po wzniesieniach. Uśmiech na twarzach dzieci i nauczycieli świadczył o dobrej zabawie. Na pamiątkę pobytu w Kazimierzu każdy uczestnik otrzymał koguta wykonanego z ciasta.


Podróż po ziemi lubelskiej była kolejną wędrówką po Polsce w ramach szkolnych wycieczek organizowanych przez nauczycieli z Kruszewca.