Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kruszewcu wspólnie z opiekunami zwiedzili Trójmiasto i okolice. Pierwszym punktem wycieczki były Faktoria Rzymskie, które znajdują się w Pruszczu Gdańskim. W przeszłości miasto leżało nad jeziorem lagunowym, gwarantującym bezpośrednie połączenie z morzem. Tym samym obszar ten stanowił jeden z końcowych punktów na szlaku łączącym bursztynonośne wybrzeża Bałtyku z terenami Cesarstwa Rzymskiego. Położenie nad ówczesnym jeziorem wpływało na rozwój gospodarczy. Uczniowie obejrzeli film i zwiedzili na terenie muzeum budynki, w których mieszkali i wykonywali swoje wyroby osadnicy. Mieli okazję uczestniczyć w warsztatach garncarskich, gdzie wykonali z gliny przeróżne przedmioty. Następnie udali się do Gdańska. Wspaniałe zabytkowe kamieniczki, spichrze stojące obok nowoczesnych wieżowców, przepływające Motławą statki i atmosfera Starego Miasta wywarły zachwyt. Przewodni w interesujący sposób opowiedział historię miasta , w którą wplótł znane gdańskie legendy.

Kolejny dzień rozpoczął się od rejsu statkiem –galeonem po Zatoce Gdańskiej. Duże wrażenie wywarł na dzieciach cumujący przy Skwerze Kościuszki w Gdyni torpedowiec „Błyskawica” oraz ogromny, majestatyczny żaglowiec „Dar Pomorza”. Na pewno uczestnicy wycieczki nie zapomną malowniczych widoków z gdyńskich klifów, na które wspięli się bez trudu , aby zobaczyć bezmiar Bałtyku. Następną atrakcją było Fokarium na Helu. Tam obserwowały pokaz i karmienie fok. Miały też możliwość odpoczynku na plaży, gdzie szukały bursztynów i muszelek. Opłynęły statkiem cypel , a przewodnik opowiadał zaskakujące nowinki. Każdy był pod wrażeniem, gdy usłyszał , że tu znajduje się najdalej wysunięty punkt Polski w jej północnej części. Takiego widoku nie zapomina się, pozostanie na długo w pamięci. Chłopcy ucieszyli się, gdy ujrzeli napis Muzeum Obrony Wybrzeża. Umiejscowione w lesie stwarza nutę tajemniczości. Ogromne machiny, rakiety, wyrzutnie i kolej wąskotorowa, dzięki której można zwiedzać to miejsce, tworzy niesamowitą atmosferę. Podobny zachwyt wywarły wartownie, które znajdują się na Westerplatte. Przewodnik opowiedział historię tego miejsca i jego bohaterów.


Nasza wycieczka dobiegała końca, ale ostatnim jej punktem było zwiedzanie słynnego zamku w Malborku. Dzieci gościły także u wielkiego mistrza, gdzie brały udział w turnieju. W czasie naszego wyjazdu odbyły się zajęcia profilaktyczne „ Nie dopalam się”. Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Plewni za wsparcie finansowe.
Za rok kolejna przygoda, ale gdzie? Tego nikt nie wie.