Uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej w Nakomiadach dołączyli do kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”. Celem akcji jest kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo.

 Podczas podjętych działań dzieciom została przybliżona specyfika funkcjonowania osób z uszkodzonym wzrokiem. Uczniowie w trakcie zajęć starali się odnaleźć w przestrzeni publicznej elementy, które ułatwiają niewidomym orientację w terenie, sprawniejsze poruszanie się oraz zapewniają większe poczucia bezpieczeństwa. Dowiedzieli się, że lekko wypukłe figury na banknotach to nie tylko ozdoba, a sygnalizacja świetlna nie bez przyczyny wydaje dźwięk. Zdobyli również wiedzę na temat tego, do czego służą wypukłe kropki na opakowaniach lekarstw czy komu ułatwiają przejście przez jezdnię specyficzne, żółte chodniki z nierówną powierzchnią.

 Uczniowie dzięki różnym doświadczeniom, podczas których ich zmysł wzroku został chwilowo wykluczony, mogli przekonać się, jak trudno funkcjonuje się w ciemności. Zwykła przepaska na oczy spowodowała, że codzienne, wyuczone czynności urosły do rangi wyczynu. Umycie rąk, ubranie się, zjedzenie posiłku oraz wykonanie innych prostych poleceń przysporzyło dzieciom wiele trudu. Nawet szkoła - dotąd przyjazna, dobrze znana przestrzeń, stała się miejscem nieznanym i niebezpiecznym. Uczniowie, spacerując po szkolnym korytarzu, nie czuli się komfortowo. Dyskomfort potęgowała również nieumiejętna chęć pomocy przez inne dzieci, a dokładniej gwałtowne ruchy i siłowe próby pokazania dobrego kierunku drogi. Dzięki temu doświadczeniu dowiedzieli się, że chcąc pomóc osobie niewidomej, muszą to robić spokojnie, powoli i oczywiście zapytać, czy pomoc w ogóle jest potrzebna.

Uczniowie zostali także zapoznani z Alfabet Braille'a, który umożliwia zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Podjęli samodzielne próby zapisania prostych wyrazów poznaną metodą, lepiąc sześciopunkty z plasteliny. Było również wymyślanie zabaw, w których mogłoby uczestniczyć niewidome dziecko. Uczniowie wykazali się tu wielką pomysłowością i zrozumieniem. Próbując wczuć się w sytuację dziecka z dysfunkcją wzroku, wymyślali takie zabawy, gdzie dominowały inne zmysły, np. zmysł dotyku czy słuchu. Wspólnie też toczyli dyskusję na temat tego, czy można widzieć uszami.

Zajęcia zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski przybliżyły uczniom ze Szkoły Podstawowej w Nakomiadach specyfikę świata osób niewidomych. Dzieci w niewielkim stopniu poznały życie „w ciemności” i jego ograniczenia. Pomysłodawczynią wzięcia udziału w kampanii była pani Katarzyna Łopacka.