W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych stworzyła projekt ,,100 dębów pamięci bohaterów Niepodległości”. Jego celem jest utrwalenie postaci, które w istotny sposób przyczyniły się do odrodzenia państwa polskiego. Historycy z olsztyńskiej Delegatury IPN opracowali symboliczną listę stu najbardziej zasłużonych osobistości związanych z tym wydarzeniem. Znalazły się na niej nazwiska ówczesnych polskich polityków, posłów, ministrów, oficerów, księży oraz działaczy społecznych. Do każdego ze znajdujących się na liście nazwisk zostało przypisane jedno drzewo – dąb pamięci, który ma być posadzony na terenie jednostki oświatowej.


W piątek 19 października w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się ceremonia przekazania dębów i certyfikatów placówkom oświatowym z województwa warmińsko-mazurskiego. W uroczystości wzięła udział dyrektor Szkoły Podstawowej w Nakomiadach Olga Wanago.
Zwracając się do obecnych wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, zwrócił uwagę na symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podziękował za aktywny udział szkół w projekcie, który skierowany jest przede wszystkim do młodzieży.


- Obecnym zamierzeniem chcemy upamiętnić Ojców Niepodległości, ludzi o rozmaitych rodowodach, którzy szli różnymi ścieżkami ku niepodległej. Łączyło ich jednak jedno - miłość do ojczyzny - powiedział naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Karol Sacewicz.


Zdaniem dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Mariusza Orzechowskiego - dęby są symbolem siły, potęgi, trwałości i szlachetności. Dlatego one zostały wybrane, do oddania czci polskim patriotom dzięki którym odrodziła się II Rzeczpospolita.