Choroby nowotworowe to jedne z najgroźniejszych, najbardziej „popularnych i trudno wyleczalnych zachorowań społeczeństwa XX i XXI wieku. Światowe dane statystyczne podają, że rocznie od 450 do 500tysięcy ludzi zachorowuje na raka. Temat walki z tym problemem jest jednym z elementów projektu „Zdrowie jest najważniejsze – profilaktyka zdrowotna mieszkańców Gminy Kętrzyn i Rejonu Oziersk”, realizowanego od grudnia 2012 roku do 30 maja 2015 roku w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.
W dniu 4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dlatego też Gmina Kętrzyn (lider projektu) jak i Okręg Miejski Oziersk (rosyjski partner projektu) właśnie w tym dniu zorganizowali szeroką akcję promocyjno-informacyjną dla mieszkańców Ozierska i Gminy Kętrzyn. Partner rosyjski poprzez zaangażowanie młodych wolontariuszy rozprowadził wśród mieszkańców Ozierska 1000 sztuk broszurek i tyleż samo i plakatów promujących zdrowy tryb życia i zachęcających do walki z rakiem. Napotkanym osobom rozdawali różowe kokardki. Ponadto odbyły się, prowadzone przez lekarza, spotkania z uczniami i nauczycielami Technikum w Oziersku.
Natomiast Gmina Kętrzyn, mając na uwadze duże doświadczenia i markę: zaangażowała do swojego projektu Kętrzyńskie Towarzystwo „AMAZONKI”. Odbyły się 3 spotkania: z mieszkańcami miejscowości Czerniki, Łazdoje oraz uczniami Zespołu Szkół w Wilkowie. Spotkania prowadziły panie z KT „AMAZONKI” oraz współpracująca z Amazonkami lekarka. Poruszono szereg tematów: profilaktyka, zapobieganie, walka z nowotworami ale wiodącym był temat walki z rakiem piersi. Oprócz wykładów, filmu i dyskusji, panie przeprowadziły pokaz badania piersi a „hitem” okazało się wyszukiwanie guzków w sztucznej piersi, co przysparzało niektórym uczestnikom sporo problemu. Uczestnicząca w spotkaniach pani doktor uzupełniała informacje przekazane przez przedstawicielki Amazonek, odpowiadała na pytania słuchaczy i gorąco zachęcała do zgłaszania się na badania profilaktyczne, w tym cytologiczne i mammograficzne oraz do korzystania ze szczepień, w tym przeciwko brodawczakowi HPV. Wszyscy uczestnicy spotkań otrzymali broszurki (opracowane przez Gminę Kętrzyn w ramach tego projektu) „Dbaj o zdrowie” oraz zestaw materiałów promocyjnych gadżetów programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013.
Podsumowując tą akcję prozdrowotną, można było odnieść wrażenie, że nasze społeczeństwo nadal potrzebuje bodźców do codziennej profilaktyki i działań zapobiegających zachorowaniom na nowotwory.
https://ketrzyn.warmia.mazury.pl/inicjatywy-i-projekty/projekty-i-fundusze-unijne/1262-rak-to-nie-wyrok?layout=default&print=1&tmpl=component#sigFreeId5c610fd30a