Każdego roku 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO. Data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Jako świadomi użytkownicy języka polskiego, zdajemy sobie sprawę, że to jak mówimy i jak piszemy, określa nas jako Polaków i wpływa na kształt polszczyzny.

 


      W ramach obchodów święta uczniowie klasy II i III wzięli udział w konkursach i zabawach językowych przygotowanych przez bibliotekę szkolną pod kierunkiem p. D. Rozbickiej. Wybrane drużyny z klas rozwiązywały problemy językowe i ortograficzne m. in.: łączenie w pary słów o tym samym znaczeniu, umieszczenie wyrazów z trudnościami ortograficznymi we właściwym miejscu, tworzenie nowych wyrazów od słowa „matki” czy konkurs pięknego czytania wierszy Jana Brzechwy. W zabawie uczestniczyli także pozostali uczniowie, którzy musieli wykazać się sprytem oraz znajomością zasad ortografii. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury: p. B. Szulich, p. L. Duczek i p. E. Stępkowska.


Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z zawiłościami ortografii i gramatyki języka polskiego, przy czym bardzo dobrze się bawili.
W dobie nadużywania słów obcojęzycznych oraz ulegania modzie na „masakrę”, „wporzo”, „sory” itp. pamiętajmy o przesłaniu ojca literatury polskiej Mikołaja Reja:


„ A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.”