Zakończyła się akcja odbioru folii rolniczej w Gminie Kętrzyn. W październiku i listopadzie 2019r. gmina zbierała od rolników deklaracje nieodpłatnego przekazania do odzysku lub utylizacji odpady rolnicze w tym: folia rolnicza biała i czarna, siatka do owijania balotów, sznurek do owijania balotów, opakowania po nawozach i opakowania typu Big Bag. Rolnicy zadeklarowali przekazanie łącznie 76.895 kg tego rodzaju odpadów. W grudniu 2019 roku gmina złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek pt. „Usuwanie folii rolniczych w Gminie Kętrzyn” na dofinansowanie odbioru folii i innych odpadów rolniczych w roku 2020. Umowa na dofinasowanie powyższego zadania została podpisana 27 kwietnia 2020r., kwota dofinansowania 38.447,00 złotych.
Poradnik "Czyste ciepło w moim domu ze spalania paliw stałych" zawiera praktyczne wskazówki oraz konkretne porady dotyczące odpowiedniego użytkowania domowych urządzeń grzewczych na paliwa stałe, głównie węgiel kamienny i drewno. Poradnik zwraca także uwagę na konieczność zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło poprzez termomodernizację oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Od 1 lipca 2017 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz. U. z 2017 poz. 19). Według zapisów rozporządzenia odpady będą dzielone na cztery frakcje.
Główna zasada Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Są to: tworzywa sztuczne i metale, papier, a także opakowania szklane i odpady biodegradowalne. Niektóre gminy mogły zdecydować o konieczności rozdzielania szkła białego i kolorowego.
Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia.
Program „EWA plus” (E-nergia, W-oda, A-tmosfera) jest kontynuacją programu „PROSUMENT”. Skierowany jest do osób fizycznych.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie nie tylko kontynuuje działania związane z wymianą w gospodarstwach domowych pieców węglowych na te opalane biomasą (głównie pelletem), pomp ciepła i budowę instalacji fotowoltaicznych ale dodatkowo tworzy możliwości kompleksowej termomodernizacji domów mieszkalnych przez ocieplenie ścian zewnętrznych i stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, modernizację instalacji CO, czy wreszcie wymianę pokrycia dachowego zawierającego azbest. Stwarzamy także możliwość rozwiązania problemów wodnych, ściekowych, tam gdzie sieci publiczne są nieopłacalne ekonomicznie ze względu na kolonijną zabudowę poprzez budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i studni. Promujemy nowe rozwiązania poprzez finansowanie samochodów elektrycznych zero emisyjnych.
Dnia 16.02.2017 r. odbył się odbiór prac związanych z realizacją zadania pn. „Modernizacja ujęcia wody w miejscowości Nowa Różanka, Gmina Kętrzyn, działka Nr 132/1".
Wykonawcą dokumentacji była firma Przedsiębiorstwo Geologiczne EKO- GEO Suwałki ul. Kościuszki 110, 16-400 Suwałki, natomiast wykonawcą robót budowlanych była firma Centrum Recyklingu, Transportu i Górnictwa Sp. z o.o. Al. T. Kościuszki 80/82, 90-437 Łódź.
Przedmiotem realizacji zadania była modernizacja ujęcia wody w miejscowości Nowa Różanka, której zakres prac obejmował:
- wykonanie robót geologicznych w celu wykonania otworu studziennego Nr 1A systemem udarowym o końcowej głębokości 91 m i średnicy 457 mm oraz likwidację otworu studziennego Nr 1 na terenie ujęcia wody podziemnej w miejscowości Nowa Różanka;
- wykonanie obudowy studni i instalacji technologicznej studni głębinowej nr 1A;
- dostawie i montażu podwodnego agregatu pompowego;
- podłączenie studni głębinowej Nr 1A do instalacji technologicznej stacji uzdatniania wody;
- budowę zalicznikowego elektroenergetycznego przyłącza kablowego n.n. zasilającego studnię głębinową Nr 1A wraz z rezerwowym kablem sterowniczym.
W najbliższym czasie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie ogłosi konkurs w ramach programu EWA na dofinansowanie (pożyczka z możliwością częściowego umożenia) na projekty dotyczące:
- budowa przydomowych oczyszczalni ścieków i przyłączy do kanalizacji (linia Woda)
- zakup i instalacja OZE (małe wiatraki, ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, inne (linia energia i linia atmosfera)
Więcej informacji na stronie: www.wfosigw.olsztyn.pl (środki krajowe, Program priorytetowy EWA)
Zakończone zostały prace związane z realizacją zadania pn. „Budowa sieci wodociągowej Góry-Strzyże działka Nr 50/13, 4, 48, 1/12, 1/16 obręb Czerniki”. Planowany koszt inwestycji wynosił 140 000,00 zł. Zadanie została zrealizowana przy współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie www.wfosigw.olsztyn.pl na podstawie umowy pożyczki nr 00134/16/08032/GW-ZW/P z dnia 07.10.2016 r. w kwocie 107 800,00 zł
W wyniku realizacji zadania osiągnięto efekt ekologiczny w postaci wybudowania sieci wodociągowej o długości 1768 mb. z której korzysta 780 osób.
Wykonawcą zadania była firma Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o., Karolewo 33, 11-400 Kętrzyn.
Informuję, iż zakończone zostały prace związane z realizacją zadania polegającego na zbieraniu, transporcie oraz unieszkodliwieniu odpadów zawierających azbest z terenu Gminy Kętrzyn. Zadanie pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Kętrzyn” zostało dofinansowane na podstawie umowy nr 00436/16/08032/OZ-LZ/D z dnia 17.08.2016 r. zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w kwocie 30.194,32 zł.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec