Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo ruszyła od 8 lipca! Trasa liczy 33 km i przebiega obok szeregu ciekawych obiektów – m.in. przez Kanał Mazurski, Mamerki, Radzieje i wreszcie Gierłoż – Wilczy Szaniec. Sprawdźcie aktualny rozkład jazdy! Pociąg będzie kursował codziennie od 8 lipca do 24 września 2017 roku. W dni robocze pociąg Kętrzyn – Węgorzewo będzie skomunikowany w Kętrzynie z pociągami PKP Intercity, natomiast weekendowy rozkład ułożono pod skomunikowania z pociągami Polregio.

 

     Pierwszy etap „Wielkiego Szlaku Leśnego” został dziś oficjalnie otwarty. Ten spory projekt jest oparty na 8 miejscach wyznaczonych w Polsce, które będzie można zwiedzać.

„Wilczy Szlak” to początek tej trasy i zarazem nowa atrakcja Wilczego Szańca. Już teraz widać spore zmiany jakie zaszły. Nadleśnictwo Srokowo oficjalnie zarządza tym terenem od 4 kwietnia br.

Lasy Państwowe podkreślają „Wielki Szlak Leśny to kompleksowa oferta turystyczna z uwzględnieniem szlaków turystycznych, ścieżek, edukacyjnych, obiektów dziedzictwa kulturowego w połączeniu z usługami noclegowymi i gastronomicznymi”.

     Są takie miejsca na świecie, które uwodzą nie nadmiarem bogactwa, ale prostotą klasycznego piękna. Cieszą harmonią perfekcyjnych proporcji architektury i jej spójnością z otaczającą naturą. Miejsca, w których zanim zrobisz krok, kamienna podłoga urzeknie Cię prostym pięknem zamkniętej w niej historii. Wejdziesz po trzystuletnich stopniach, wielkich jak pień dębu, wytartych stopami wielu pokoleń. Solidne drzwi na barokowych, żelaznych zawiasach otworzą się powoli, zapraszając do świata spokojnego domu, idealnie wtopionego w krajobraz starego parku i regularnego ogrodu warzywnego, w którym angielskie róże wyznaczają granicę dla krzewów karczocha i fioletowej kapusty, a lawenda wyleguje się w promieniach słońca razem z majerankiem, szałwią i rozmarynem.

     Mazurolandia to park atrakcji położony na Mazurach w Gierłoży k. Kętrzyna. Łączymy zabawę z poznawaniem w zabytków, kultury i historii regionu warmińsko-mazurskiego. To jedyne miejsce, w którym znajdują się miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, Park Militariów, grodzisko rycerskie, Park Zabaw oraz moc innych atrakcji. Wszystko to w cenie biletu!

Jedną z atrakcji Mazurolandii jest Park Miniatur Warmii i Mazur prezentujący miniatury wyjątkowych zabytków regionu. Dzięki temu w jeden dzień można zwiedzić najciekawsze miejsca znajdujące się na ogromnej mapie Warmii i Mazur. Uzupełnieniem jest wystawa prezentująca zdjęcia zabytków oraz unikatowe, archiwalne zdjęcia Królewca – dawnej stolicy Prus Wschodnich. Kulturę regionu przedstawia skansen ludowy w postaci naturalnej wielkości XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej.

     W samym sercu Mazur znajdują się porośnięte lasem ruiny kwatery głównej Adolfa Hiltera. Zamaskowane miasteczko w lesie - 200 budynków: schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe.

W 1944r. mieszkało tu ponad 2000 osób. 20 lipca 1944 roku pułownik hrabia Claus Schenk von Stauffenberg dokonuje tu nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera.

     Hotel na Mazurach „Księżycowy Dworek” znany jest głównie z legendy dotyczącej przebywania na jego terenach kochanki Adolfa Hitlera, Ewy Braun. Choć historycy nigdy nie potwierdzili jej obecności w dworku, podejrzenia te nie są bezpodstawne. Pokoje na Mazurach, między jeziorami Mój i Siercze, dziś odrestaurowane i nowoczesne, dzieliło zaledwie 1,5 kilometra od owianego tajemnicą Wilczego Szańca. To tam w latach 1941–1945 mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera i jego Oberkommanda Sił Zbrojnych. Tam Fuhrer przyjmował m.in. Goebbelsa, tam dokonano nieudanego zamachu na Hitlera. „Księżycowy Dworek” nie tylko sąsiadował z Wilczym Szańcem, mieścił się wręcz w jego II, strzeżonej strefie. Gdy na początku roku 1945 Węgorzewo zostało zajęte przez Armię Radziecką, saperzy Hausera wysadzili Wilczy Szaniec.

     Lotnisko Kętrzyn Wilamowo, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to dawne (w czasie II wojny światowej) lotnisko supertajnej Kwatery Hitlera. Obecnie lotnisko obsługuje samoloty sportowe, turystyczne i menedżerskie. Na lotnisku funkcjonuje Aeroklub Krainy Jezior realizujący swoje zadania statutowe i który, w sezonie letnim (od kwietnia do października) organizuje kilkanaście cyklicznych - otwartych dla publiczności imprez lotniczych. Pewną satysfakcją jest, że aż 7 imprez organizowanych na lotnisku Kętrzyn Wilamowo może być promowanych jako posiadające certyfikat marki regionalnej pn. "Produkt Warmia Mazury".

     Zabytkowy Dwór w Muławkach położony 4 km od Kętrzyna, na drodze Kętrzyn-Mrągowo zaadoptowany został na Agroturystykę i Muzeum Znaczków i Historii Poczty.
     W obiekcie znajdują się 2 pokoje 3 osobowe z łazienkami, dostępne dla gości przez cały rok. Organizowane są ogniska i biesiady.
Muzeum dysponuje jedyną w Polsce stałą ekspozycją najrzadszych i najcenniejszych znaczków Świata. Ukazana historia poczt Warmii i Mazur. Ekspozycja dokumentów z XVII w. i początków XX w. Możliwość zajęć dla szkół- ciekawe lekcje geografii i historii.

     Miejscowość Owczarnia jest położona w województwie warmińsko-mazurskim w powiecie kętrzyńskim. Jest to osada przy trasie Kętrzyn - Giżycko.Teren Muzeum Mazurskiego zajmuje część budynków po byłym majątku ziemskim, przed II Wojną Światową obejmującym około 200ha ziemi.
     Od ponad 10 lat gromadzimy pozostałe w terenie meble, sprzęty gospodarstwa domowego i maszyny rolnicze. Zebrany materiał został poukładany w budynku tzw. Czworaka w byłym majątku ziemskim w Owczarni. Nazwa miejscowości pochodzi stąd, że to była wyspa na jeziorze gdzie hodowano owce. Po jeziorze dzisiaj nie ma śladu, natomiast teraz jest wyspa w lesie, gdzie mieszka kilka rodzin.(...)