Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

     MAZUROLANDIA Mazurski Park Atrakcji w Gierłoży to nowa atrakcja edukacyjno-rozrywkowa na turystycznej mapie Polski. Przeznaczona jest dla ludzi w każdym wieku, chcących poznać historię i kulturę tego pięknego regionu. Już od 27 czerwca br. na ponad 3 hektarach, sąsiadujących bezpośrednio z Wilczym Szańcem - legendarną kwaterą Hitlera, odwiedzający znajdą miniatury wybranych, charakterystycznych dla tych ziem obiektów, eksponaty historyczne i archeologiczne. Tegoroczną ekspozycję uzupełni, prezentowana na wielkoformatowych nośnikach, wystawa fotograficzna.


     Stworzony przez grupę miłośników regionu Park Zabytków Warmii i Mazur to swoista ścieżka edukacyjna, która w ciekawy i atrakcyjny sposób przybliża bogactwo kulturalne, etnograficzne i architektoniczne regionu warmińsko-mazurskiego. Zwiedzający to miejsce turyści zobaczą charakterystyczne dla województwa obiekty, wiernie i precyzyjnie zrekonstruowane w skali 1:25. W tym roku w Parku będzie można obejrzeć miniaturowe rekonstrukcje pałacu Lehndorffów w Sztynorcie, wiatraka w Bęsi, grodziska pruskiego, chałupy mazurskiej i wiaduktów kolejowych w Stańczykach. W kolejnych latach ekspozycja będzie systematycznie rozszerzana i docelowo staną tam miniatury najważniejszych, także już nie istniejących, budowli dawnych Prus Wschodnich.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

     W Polsce ukazał się polski przekład książki Arno Surminskiego "Wieś w Prusach Wschodnich" / "Ein Dorf in Ostpreußen". Do tej pory na polskim rynku ukazały się dwie książki tego autora. Powieść "Polninken, czyli historia niemieckiej miłości" oraz przetłumaczona w 1995 roku książka "Wypaść z gniazda. Opowieści z Kalischken".


Arno Surminski - urodził się 20 sierpnia 1934 roku na Mazurach w małej wiosce Jäglack (dzisiaj: Jeglawki) pod Kętrzynem. Po zajęciu w styczniu 1945 roku Prus Wschodnich przez Armię Czerwoną i po deportacji jego rodziców w głąb Rosji, skąd nigdy nie powrócili, jego samego, uratowanego niemal cudem, los rzucił na zachód Niemiec, do Szlezwiku -Holsztyna, gdzie został adoptowany przez wielodzietną rodzinę pochodzącą z jego rodzinnej wsi.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

     Na rynku księgarskim ukazała się książka Bogusława Wołoszańskiego p.t. „Testament Odessy". Fabuła powieści opartej na faktach kończy się w byłej kwaterze Hitlera „Wilczy Szaniec" k/ Kętrzyna. Odessa w tym wypadku to tajny związek byłych SS- manów, który powstał po klęsce faszystowskich Niemiec. Jego udokumentowane funkcjonowanie w sferach światowej finansjery autor „Testamentu Odessy" stwierdza jeszcze w 2001 roku. Wracając do przeszłości Heinrich Himmler prowadził działania w celu utworzenia neopogańskiej religii nawiązującej do pragermańskich bóstw. Gromadzono w tym celu odpowiednie artefakty, w tym także miano odnaleźć świętego graala. Według hipotezy podanej przez Wołoszańskiego wszystkie te cenne eksponaty zgromadzone zostały w podziemnej komorze pod wysadzonym bunkrem Hitlera w Wilczym Szańcu.

 

 

Na marginesie warto pamiętać, że przed bombardowaniami Królewca cenne zbiory wywożono poza obręb miasta. Jednym z magazynów nadzorowanym przez SS był kościół w Karolewie, gdzie znajdowała się część zbiorów z "Prussia Museum".

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Początki lecznictwa w Kętrzynie

     Tradycje lecznictwa zamkniętego w Kętrzynie sięgają czasów zakonu krzyżackiego, kiedy to od południa ówczesnego Rastenburga (poza miastem) przy murach obronnych po 1361 r. wybudowany był szpital św. Ducha. Szpital pełnił funkcję przytułku dla starców, inwalidów, w tym osób psychicznie chorych.

 

W przeszłości funkcje lekarzy pełnili: łaziebni i cyrulicy, a gdy było potrzeba to i pastorzy. Kwalifikowana kadra medyczna kształcona była na Uniwersytecie Albertyna w Królewcu, już wkrótce po jego założeniu w 1544 r. Pierwszy miejski lekarz w Kętrzynie znany jest od 1649, jego wynagrodzenie roczne wynosiło trzy talary. W 1676 pierwszym chirurgiem miejskim został medyk Fuchs.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

      Wieś Mołdyty w gminie Bisztynek przez wieki należała do komornictwa reszelskiego i do Reszla z Mołdyt jest znacznie bliżej niż do Bisztynka. Mołdyty przez kilka stuleci były majątkiem szlacheckich rodzin o nazwiskach: Luzjańscy, Czarlińscy, Kurowscy i Stanisławscy. Kilku przedstawicieli tych rodzin pełniło funkcję wójta warmińskiego - jakby świeckiego premiera (odpowiadał za sprawy gospodarcze i wojskowe) w biskupim księstwie warmińskim wchodzącym w skład I Rzeczypospolitej do pierwszego rozbioru Polski. Mieczysław Orłowicz autor przewodnika wydanego po I wojnie światowej opisującego teren Warmii i Mazur o Mołdytach pisze w sposób następujący "Moldyty-Moldity (Molditten) z dworkiem, gdzie niegdyś utrzymywał August II jedną ze swych kochanek, której dzieci otrzymały nazwę hr, Zeugun [Seegut, Zeiguth]." Król August II Mocny (ur. 1670 – zm. 1733) z całą pewnością w Małdytach nie był. Znany jest jego pobyt na Mazurach z roku 1698, kiedy uczestniczył w wielkim polowaniu w okolicach Pisza.