W dniach 4-10 czerwca 2012 r. gościliśmy w Gminie Kętrzyn naszych przyjaciół ze Związku Gmin Mauron we Francji oraz gości z Litwy z Gminy Rietava. Przyjechali oni na zaproszenie Wójta Gminy Kętrzyn Sławomira Jarosika i Władz Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Francuskiej „La Cigogne". Celem spotkania zorganizowanego w Gminie Kętrzyn było stworzenie warunków do rozwijania dalszej współpracy pomiędzy partnerskimi gminami oraz organizacjami pozarządowymi Polski, Litwy i Francji. Podczas wspólnych spotkań mieszkańcy partnerskich gmin mieli możliwość bezpośredniej rozmowy ze sobą i poznania się nawzajem. Partnerskie Gminy omówiły dalsze formy współpracy na spotkaniu, które zorganizowane było w urzędzie gminy w Kętrzynie.

     W dniach 30.06.-08.07.2010 r. 40-osobowa grupa mieszkańców z Gminy Kętrzyn przebywała z rewizytą we francuskim Związku Gmin Mauron. Uczestnikami były rodziny, które przyjmowały w Gminie Kętrzyn francuskich gości. Pojechali tam na zaproszenie francuskiego stowarzyszenia Comité de Jumelage Communauté de Communes de Mauron en Brocéliande- Gmina Kętrzyn. Związek Gmin Mauron położony jest w pięknej Bretanii. Celem wyjazdu była kontynuacja nawiązanych w 2003 roku stosunków partnerskich ze stowarzyszeniem francuskim i władzami Związku Gmin Mauron.

 
     W miasteczku Mauron w nocy zostaliśmy powitani przez mera i mieszkańców w siedzibie władz gminy. Już na początku, pomimo zasadniczych barier językowych, dało się zauważyć ogromną sympatię i serdeczność emanujące ze strony gospodarzy. Mieszkaliśmy tak jak zawsze w domach rodzin francuskich i zostaliśmy z ich strony otoczeni wspaniałą opieką i troską. Ponownie mogliśmy poznawać obyczaje francuskie, kuchnię, która w pełni nas satysfakcjonowała, codzienne życie naszych gospodarzy. Urzekł nas styl życia Francuzów, wzorowy porządek w otoczeniu, swoisty, niepowtarzalny styl tworzący zharmonizowaną całość.

     Po raz kolejny w ramach umów międzynarodowych o partnerstwie i współpracy samorządów realizowanych przez naszą gminę gościliśmy w dniach od 18 do 24 czerwca 2008 r. 40 osobową grupę Francuzów ze Związku Gmin Mauron (Bretania) oraz 5-cio osobową grupę Łotyszy z Gminy Stradi w okręgu Gulbene.
W skład francuskiej grupy weszli m.in.: Philippe Louapre wiceprezes Związku Gmin Mauron- reprezentant władz samorządowych, Andrè Bernard prezes stowarzyszenia polsko - francuskiego Comitè de Jumelage Communaute de Communes de Mauron-Gmina Ketrzyn oraz mieszkańcy Związku Gmin Mauron.

     W dniach od 1 do 8 sierpnia 2007 roku 41 osobowa grupa mieszkańców Gminy Kętrzyn gościła z wizytą w Związku Gmin Mauron w Bretanii. Wyjazd realizowany był w ramach zawartego porozumienia o współpracy pomiędzy Gminą Kętrzyn a Związkiem Gmin Mauron. Podczas pobytu grupa odwiedziła najciekawsze zakątki Bretanii, zwiedziała m.in. Sanktuarium Św. Anny w St. Anna d'Auray (patronki Bretanii, 1 min turystów i pielgrzymów rocznie), port rybacki St. Goustan, Carnac (kąpielisko, piaszczyste plaże. W pobliżu zatoka Morbihan, tworząca morze wewnętrzne z 200 małymi wysepkami i urozmaiconą linią brzegową, zaliczana do najpiękniejszych fragmentów krajobrazowych Bretanii.

 

     W dniach od 23 do 29 sierpnia 2006 roku na terenie Gminy Kętrzyn przebywała 34 osobowa grupa mieszkańców Związku Gmin Mauron z Bretanii we Francji. Przylecieli do Warszawy samolotem.

 
      W czasie swojego pobytu odwiedzili najważniejsze obiekty turystyczne znajdujące się na terenie naszej Gminy i najbliższych okolic. Zwiedzili m.in. bazylikę w Św. Lipce, gdzie wysłuchali również koncertu organowego, zamek w Reszlu, zamek w Kętrzynie, zamek i muzeum w Olsztynie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Przyrody, Etnografii i Sztuki w Srokowie, Wilczy Szaniec w Gierłoży, Muzeum Mazurskie w Owczarni, kościół św. Jerzego oraz św. Jana w Kętrzynie.